Landesliga 2023/2024 livescores, results, table and standings

Austria Landesliga (2023/2024)

46%
0
1800 matches

Latest scores Latest scores

Austria : Landesliga
Matchday 14 (Wien)
Matchday 13 (Wien)
Matchday 15 (Wien)
Matchday 13 (Niederösterreich)
Matchday 14 (Wien)

Next matches Next matches

Austria : Landesliga
Matchday 16 (Wien)
Matchday 16 (Burgenland)
Matchday 16 (Wien)
Matchday 16 (Oberösterreich)

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 Kundl 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
2 Wörgl 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 Telfs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 Fügen 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
5 No team logo Innsbrucker AC 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
6 Kematen 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
7 Völs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
8 WSG Tirol II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
9 Kitzbühel 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 St. Johann in Tirol 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
11 Volders 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 No team logo Ebbs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Legends:

Promotion
Possible Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Kundl 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
2 (2) Wörgl 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 (3) Telfs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Fügen 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
5 (5) No team logo Innsbrucker AC 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
6 (6) Kematen 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
7 (7) Völs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
8 (8) WSG Tirol II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
9 (9) Kitzbühel 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (10) St. Johann in Tirol 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
11 (11) Volders 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 (12) No team logo Ebbs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Kundl 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
2 (2) Wörgl 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
3 (3) Telfs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (4) Fügen 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
5 (5) No team logo Innsbrucker AC 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
6 (6) Kematen 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
7 (7) Völs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
8 (8) WSG Tirol II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
9 (9) Kitzbühel 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (10) St. Johann in Tirol 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
11 (11) Volders 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 (12) No team logo Ebbs 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
# Team P MP W D L G GD Form
1 Treibach 31 16 8 7 1 36:18 +18 W L D W D
2 Köttmannsdorf 30 16 9 3 4 27:19 +8 L W D W W
3 Bleiburg 26 16 7 5 4 26:17 +9 W L W L D
4 No team logo ATUS Fliesen Koller Velden 25 16 6 7 3 26:15 +11 L D D D L
5 No team logo SV Donau Klagenfurt 25 16 6 7 3 24:22 +2 D L W D W
6 Spittal 24 16 7 3 6 32:29 +3 D W D D W
7 Wolfsberg 23 16 7 2 7 36:33 +3 W W W D W
8 SAK Klagenfurt 22 16 6 4 6 30:28 +2 L L W L L
9 No team logo SK Austria Klagenfurt Amateure 22 16 6 4 6 21:22 -1 D W L D L
10 No team logo Völkermarkt 22 16 5 7 4 28:31 -3 D D L D D
11 ATUS Ferlach 20 16 5 5 6 25:28 -3 W W L D L
12 No team logo SC Landskron 17 16 4 5 7 18:29 -11 L D D D W
13 No team logo Kraig 16 16 5 1 10 23:30 -7 L L W L W
14 No team logo Lendorf 16 16 3 7 6 19:26 -7 W D L W D
15 St. Jakob Rosental 14 16 4 2 10 20:32 -12 L L L W L
16 KAC 14 16 3 5 8 19:31 -12 W W D L L
Legends:

Promotion
Possible Relegation
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Köttmannsdorf 18 8 6 0 2 16:9 +7 L W W W W
2 (1) Treibach 17 8 5 2 1 22:9 +13 L W D W D
3 (11) ATUS Ferlach 17 8 5 2 1 18:8 +10 W W D L W
4 (7) Wolfsberg 16 8 5 1 2 23:15 +8 W W W L D
5 (5) No team logo SV Donau Klagenfurt 16 8 5 1 2 13:6 +7 W W W L W
6 (3) Bleiburg 15 8 4 3 1 11:5 +6 W D L W D
7 (6) Spittal 14 8 4 2 2 19:15 +4 D D W W L
8 (4) No team logo ATUS Fliesen Koller Velden 13 8 3 4 1 10:5 +5 D L W D D
9 (9) No team logo SK Austria Klagenfurt Amateure 13 8 3 4 1 14:10 +4 D W D L D
10 (8) SAK Klagenfurt 12 8 3 3 2 21:17 +4 W L W D D
11 (10) No team logo Völkermarkt 12 8 2 6 0 13:11 +2 D D D D D
12 (13) No team logo Kraig 12 8 4 0 4 14:14 0 W W W L L
13 (16) KAC 11 8 3 2 3 11:11 0 W W L W L
14 (15) St. Jakob Rosental 10 8 3 1 4 13:12 +1 L L W W D
15 (14) No team logo Lendorf 10 8 2 4 2 13:13 0 W D D D L
16 (12) No team logo SC Landskron 8 8 2 2 4 6:13 -7 D W L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Treibach 14 8 3 5 0 14:9 +5 W D D W D
2 (4) No team logo ATUS Fliesen Koller Velden 12 8 3 3 2 16:10 +6 L D D W D
3 (2) Köttmannsdorf 12 8 3 3 2 11:10 +1 D W L D L
4 (3) Bleiburg 11 8 3 2 3 15:12 +3 W L L L W
5 (6) Spittal 10 8 3 1 4 13:14 -1 D W W L W
6 (8) SAK Klagenfurt 10 8 3 1 4 9:11 -2 L L L W W
7 (10) No team logo Völkermarkt 10 8 3 1 4 15:20 -5 L D W L L
8 (12) No team logo SC Landskron 9 8 2 3 3 12:16 -4 L D D L L
9 (5) No team logo SV Donau Klagenfurt 9 8 1 6 1 11:16 -5 D L D D D
10 (9) No team logo SK Austria Klagenfurt Amateure 9 8 3 0 5 7:12 -5 L L L W L
11 (7) Wolfsberg 7 8 2 1 5 13:18 -5 W D L L L
12 (14) No team logo Lendorf 6 8 1 3 4 6:13 -7 L W L D D
13 (13) No team logo Kraig 4 8 1 1 6 9:16 -7 L L L W L
14 (15) St. Jakob Rosental 4 8 1 1 6 7:20 -13 L L L W L
15 (16) KAC 3 8 0 3 5 8:20 -12 D L D L L
16 (11) ATUS Ferlach 3 8 0 3 5 7:20 -13 L L D D L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo UFC Fehring 30 15 9 3 3 25:18 +7 W W D W W
2 Wildon 27 15 8 3 4 23:18 +5 W L W D W
3 No team logo SV Fleischereimaschinen Schenk Tillmitsch 26 15 8 2 5 24:18 +6 D W W W L
4 Fürstenfeld 24 15 7 3 5 25:18 +7 D W W L L
5 No team logo FSC Hochegger Dächer Eggendorf / Hartberg 24 15 8 0 7 34:34 0 L W L W L
6 No team logo Union Gamlitz 23 15 6 5 4 34:22 +12 D L L W W
7 TuS Heiligenkreuz 22 14 7 1 6 33:26 +7 W W W L L
8 No team logo ASK Köflach 22 15 6 4 5 23:18 +5 D L D L W
9 Lebring 21 15 6 3 6 32:29 +3 L L D L L
10 Kalsdorf 21 15 6 3 6 25:32 -7 L W L L D
11 Lafnitz II 19 15 5 4 6 25:25 0 W W D L D
12 Bruck an der Mur 18 14 5 3 6 26:22 +4 W L W L W
13 No team logo Ilz 18 15 5 3 7 24:29 -5 D W L W L
14 No team logo FC WM-Estriche Schladming 17 15 5 2 8 20:32 -12 L L L D W
15 Gnas 15 15 4 3 8 20:27 -7 D L W L W
16 Frauental 8 15 2 2 11 14:39 -25 L L W L W
Legends:

Promotion
Possible Relegation
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Wildon 19 7 6 1 0 16:5 +11 W W W W W
2 (3) No team logo SV Fleischereimaschinen Schenk Tillmitsch 18 8 6 0 2 16:11 +5 W W W W L
3 (5) No team logo FSC Hochegger Dächer Eggendorf / Hartberg 18 8 6 0 2 24:20 +4 W L L W W
4 (10) Kalsdorf 16 8 5 1 2 16:15 +1 W L D W W
5 (12) Bruck an der Mur 15 7 5 0 2 19:10 +9 W W W L L
6 (6) No team logo Union Gamlitz 15 8 4 3 1 18:9 +9 D L W W W
7 (11) Lafnitz II 15 7 4 3 0 17:8 +9 W D D D W
8 (4) Fürstenfeld 14 7 4 2 1 12:5 +7 W L W D D
9 (8) No team logo ASK Köflach 14 8 4 2 2 14:8 +6 L L W W D
10 (1) No team logo UFC Fehring 14 7 4 2 1 10:4 +6 W D W W L
11 (7) TuS Heiligenkreuz 13 6 4 1 1 18:7 +11 W L W D W
12 (15) Gnas 13 7 4 1 2 13:7 +6 D W W W L
13 (14) No team logo FC WM-Estriche Schladming 13 8 4 1 3 8:11 -3 L D W L W
14 (9) Lebring 11 8 3 2 3 14:16 -2 L L W W L
15 (13) No team logo Ilz 7 7 2 1 4 9:16 -7 D L L W L
16 (16) Frauental 5 8 1 2 5 10:21 -11 L L W L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo UFC Fehring 16 8 5 1 2 15:14 +1 W W D W W
2 (13) No team logo Ilz 11 8 3 2 3 15:13 +2 W W L L D
3 (9) Lebring 10 7 3 1 3 18:13 +5 L D L W W
4 (4) Fürstenfeld 10 8 3 1 4 13:13 0 D W L L W
5 (7) TuS Heiligenkreuz 9 8 3 0 5 15:19 -4 W W L L W
6 (6) No team logo Union Gamlitz 8 7 2 2 3 16:13 +3 L W L W D
7 (3) No team logo SV Fleischereimaschinen Schenk Tillmitsch 8 7 2 2 3 8:7 +1 D W L L D
8 (8) No team logo ASK Köflach 8 7 2 2 3 9:10 -1 D D W L L
9 (2) Wildon 8 8 2 2 4 7:13 -6 L D W D W
10 (5) No team logo FSC Hochegger Dächer Eggendorf / Hartberg 6 7 2 0 5 10:14 -4 L W L L W
11 (10) Kalsdorf 5 7 1 2 4 9:17 -8 L L D L W
12 (14) No team logo FC WM-Estriche Schladming 4 7 1 1 5 12:21 -9 L L W L L
13 (11) Lafnitz II 4 8 1 1 6 8:17 -9 W L L L L
14 (12) Bruck an der Mur 3 7 0 3 4 7:12 -5 L L D L D
15 (16) Frauental 3 7 1 0 6 4:18 -14 L W L L L
16 (15) Gnas 2 8 0 2 6 7:20 -13 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Kuchl 42 15 14 0 1 53:7 +46 W W W W W
2 Seekirchen 34 15 10 4 1 33:13 +20 W W W D W
3 Grödig 32 14 10 2 2 29:9 +20 W W W D L
4 No team logo UFC Hallein 27 14 8 3 3 34:21 +13 W L W D