3. Division 2024 livescores, results, table and standings

Norway 3. Division (2024)

7%
0
1092 matches

Today's matches

Norway : 3. Division

Latest scores Latest scores

Norway : 3. Division
Matchday 2 (Group 5)
Matchday 2 (Group 1)
Matchday 2 (Group 4)
Matchday 2 (Group 6)
Matchday 2 (Group 5)
Matchday 2 (Group 6)
Matchday 2 (Group 3)
Matchday 2 (Group 5)
Matchday 2 (Group 3)
Matchday 2 (Group 5)
Matchday 2 (Group 6)
Matchday 2 (Group 4)

Next matches Next matches

Norway : 3. Division
Matchday 2 (Group 3)
Matchday 2 (Group 5)
Matchday 3 (Group 4)
Matchday 3 (Group 6)
Matchday 3 (Group 1)
Matchday 3 (Group 2)
Matchday 3 (Group 1)
Matchday 3 (Group 2)
Matchday 3 (Group 3)
Matchday 3 (Group 5)
Matchday 3 (Group 1)
Matchday 3 (Group 2)

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 Vindbjart 6 2 2 0 0 4:2 +2 W W
2 Start II 4 2 1 1 0 6:3 +3 D W
3 Brodd 4 2 1 1 0 5:4 +1 W D
4 Sola 3 1 1 0 0 3:2 +1 W
5 Pors Grenland 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
6 Vidar 3 2 1 0 1 4:4 0 W L
7 Madla 3 2 1 0 1 4:4 0 L W
8 Staal Jørpeland 2 2 0 2 0 3:3 0 D D
9 Sandefjord Fotball II 1 1 0 1 0 1:1 0 D
10 Odd II 1 1 0 1 0 1:1 0 D
11 Sandnes Ulf II 1 2 0 1 1 2:3 -1 D L
12 Mandalskameratene 1 2 0 1 1 1:2 -1 D L
13 IF Fram 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
14 No team logo Fotballklubben Vigør 0 2 0 0 2 4:8 -4 L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Brodd 4 2 1 1 0 5:4 +1 W D
2 (1) Vindbjart 3 1 1 0 0 3:2 +1 W
3 (6) Vidar 3 1 1 0 0 3:2 +1 W
4 (7) Madla 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
5 (5) Pors Grenland 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
6 (2) Start II 1 1 0 1 0 1:1 0 D
7 (10) Odd II 1 1 0 1 0 1:1 0 D
8 (8) Staal Jørpeland 1 1 0 1 0 0:0 0 D
9 (9) Sandefjord Fotball II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (13) IF Fram 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
11 (4) Sola 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 (11) Sandnes Ulf II 0 1 0 0 1 2:3 -1 L
13 (12) Mandalskameratene 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
14 (14) No team logo Fotballklubben Vigør 0 1 0 0 1 2:5 -3 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Start II 3 1 1 0 0 5:2 +3 W
2 (4) Sola 3 1 1 0 0 3:2 +1 W
3 (1) Vindbjart 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
4 (8) Staal Jørpeland 1 1 0 1 0 3:3 0 D
5 (9) Sandefjord Fotball II 1 1 0 1 0 1:1 0 D
6 (12) Mandalskameratene 1 1 0 1 0 1:1 0 D
7 (11) Sandnes Ulf II 1 1 0 1 0 0:0 0 D
8 (10) Odd II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
9 (3) Brodd 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (5) Pors Grenland 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
11 (14) No team logo Fotballklubben Vigør 0 1 0 0 1 2:3 -1 L
12 (6) Vidar 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
13 (7) Madla 0 1 0 0 1 2:3 -1 L
14 (13) IF Fram 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Nardo 6 2 2 0 0 9:1 +8 W W
2 No team logo Rana 6 2 2 0 0 9:3 +6 W W
3 No team logo SK Trygg / Lade 6 2 2 0 0 5:0 +5 W W
4 Melhus 6 2 2 0 0 6:3 +3 W W
5 Byåsen 4 2 1 1 0 7:4 +3 W D
6 Strømsgodset II 4 2 1 1 0 4:3 +1 W D
7 Tiller 3 2 1 0 1 5:7 -2 L W
8 Orkla 1 2 0 1 1 4:5 -1 L D
9 Verdal IL 1 2 0 1 1 1:2 -1 L D
10 Rosenborg II 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
11 Stabæk II 0 1 0 0 1 0:4 -4 L
12 Lillestrøm II 0 2 0 0 2 3:8 -5 L L
13 No team logo Surnadal IL 0 2 0 0 2 2:7 -5 L L
14 No team logo Mosjøen IL 0 2 0 0 2 1:8 -7 L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) No team logo Rana 3 1 1 0 0 7:2 +5 W
2 (3) No team logo SK Trygg / Lade 3 1 1 0 0 4:0 +4 W
3 (1) Nardo 3 1 1 0 0 4:0 +4 W
4 (7) Tiller 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
5 (4) Melhus 3 1 1 0 0 3:1 +2 W
6 (5) Byåsen 1 1 0 1 0 2:2 0 D
7 (6) Strømsgodset II 1 1 0 1 0 1:1 0 D
8 (11) Stabæk II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
9 (13) No team logo Surnadal IL 0 1 0 0 1 2:3 -1 L
10 (8) Orkla 0 1 0 0 1 2:3 -1 L
11 (10) Rosenborg II 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
12 (9) Verdal IL 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
13 (12) Lillestrøm II 0 1 0 0 1 2:5 -3 L
14 (14) No team logo Mosjøen IL 0 1 0 0 1 1:5 -4 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Nardo 3 1 1 0 0 5:1 +4 W
2 (5) Byåsen 3 1 1 0 0 5:2 +3 W
3 (6) Strømsgodset II 3 1 1 0 0 3:2 +1 W
4 (4) Melhus 3 1 1 0 0 3:2 +1 W
5 (2) No team logo Rana 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
6 (3) No team logo SK Trygg / Lade 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
7 (8) Orkla 1 1 0 1 0 2:2 0 D
8 (9) Verdal IL 1 1 0 1 0 1:1 0 D
9 (10) Rosenborg II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (12) Lillestrøm II 0 1 0 0 1 1:3 -2 L
11 (14) No team logo Mosjøen IL 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
12 (13) No team logo Surnadal IL 0 1 0 0 1 0:4 -4 L
13 (11) Stabæk II 0 1 0 0 1 0:4 -4 L
14 (7) Tiller 0 1 0 0 1 2:7 -5 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Skjervøy 6 2 2 0 0 6:2 +4 W W
2 Elverum 6 2 2 0 0 3:0 +3 W W
3 No team logo Sprint-Jeløy SK 6 2 2 0 0 2:0 +2 W W
4 Hønefoss 3 1 1 0 0 6:0 +6 W
5 Kongsvinger II 3 2 1 0 1 5:1 +4 L W
6 Fløya 3 2 1 0 1 6:3 +3 W L
7 No team logo Innstrandens IL 3 2 1 0 1 3:1 +2 W L
8 Hamarkameratene Fotball II 3 2 1 0 1 6:5 +1 L W
9 Harstad IL 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
10 Mjølner 3 2 1 0 1 2:4 -2 L W
11 Fredrikstad II 0 2 0 0 2 0:3 -3 L L
12 Bodø / Glimt II 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
13 No team logo Ulfstind 0 2 0 0 2 1:8 -7 L L
14 Fyllingsdalen 0 2 0 0 2 1:9 -8 L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) Hønefoss 3 1 1 0 0 6:0 +6 W
2 (8) Hamarkameratene Fotball II 3 1 1 0 0 5:0 +5 W
3 (6) Fløya 3 1 1 0 0 5:1 +4 W
4 (1) Skjervøy 3 1 1 0 0 4:1 +3 W
5 (7) No team logo Innstrandens IL 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
6 (2) Elverum 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
7 (10) Mjølner 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
8 (3) No team logo Sprint-Jeløy SK 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
9 (9) Harstad IL 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (13) No team logo Ulfstind 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
11 (12) Bodø / Glimt II 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
12 (11) Fredrikstad II 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
13 (5) Kongsvinger II 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
14 (14) Fyllingsdalen 0 1 0 0 1 0:5 -5 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (5) Kongsvinger II 3 1 1 0 0 5:0 +5 W
2 (1) Skjervøy 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
3 (3) No team logo Sprint-Jeløy SK 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
4 (9) Harstad IL 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
5 (2) Elverum 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
6 (4) Hønefoss 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
7 (6) Fløya 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
8 (7) No team logo Innstrandens IL 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
9 (11) Fredrikstad II 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
10 (14) Fyllingsdalen 0 1 0 0 1 1:4 -3 L
11 (10) Mjølner 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
12 (8) Hamarkameratene Fotball II 0 1 0 0 1 1:5 -4 L
13 (12) Bodø / Glimt II 0 1 0 0 1 0:5 -5 L
14 (13) No team logo Ulfstind 0 1 0 0 1 0:6 -6 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Lørenskog 6 2 2 0 0 6:1 +5 W W
2 Skjetten Fotball 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
3 Træff 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
4 Lokomotiv Oslo 4 2 1 1 0 1:0 +1 D W
5 Aalesund II 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
6 Molde II 3 2 1 0 1 4:4 0 L W
7 No team logo Funnefoss / Vormsund 3 2 1 0 1 3:4 -1 W L
8 Hødd IL II 3 2 1 0 1 5:8 -3 L W
9 Kristiansund BK II 1 2 0 1 1 4:5 -1 D L
10 IF Ready 1 2 0 1 1 3:4 -1 D L
11 Spjelkavik 1 2 0 1 1 1:2 -1 D L
12 No team logo Bjørkelangen 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
13 Gjelleråsen 0 2 0 0 2 4:6 -2 L L
14 No team logo Skedsmo FK 0 2 0 0 2 0:3 -3 L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Lørenskog 3 1 1 0 0 5:1 +4 W
2 (8) Hødd IL II 3 1 1 0 0 4:3 +1 W
3 (5) Aalesund II 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
4 (2) Skjetten Fotball 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
5 (3) Træff 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
6 (4) Lokomotiv Oslo 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
7 (9) Kristiansund BK II 1 1 0 1 0 3:3 0 D
8 (11) Spjelkavik 1 1 0 1 0 0:0 0 D
9 (12) No team logo Bjørkelangen 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (13) Gjelleråsen 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
11 (10) IF Ready 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
12 (14) No team logo Skedsmo FK 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
13 (7) No team logo Funnefoss / Vormsund 0 1 0 0 1 1:4 -3 L
14 (6) Molde II 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (6) Molde II 3 1 1 0 0 4:1 +3 W
2 (2) Skjetten Fotball 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
3 (7) No team logo Funnefoss / Vormsund 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
4 (3) Træff 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
5 (1) Lørenskog 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
6 (10) IF Ready 1 1 0 1 0 3:3 0 D
7 (4) Lokomotiv Oslo 1 1 0 1 0 0:0 0 D
8 (5) Aalesund II 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
9 (13) Gjelleråsen 0 1 0 0 1 3:4 -1 L
10 (11) Spjelkavik 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
11 (9) Kristiansund BK II 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
12 (12) No team logo Bjørkelangen 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
13 (14) No team logo Skedsmo FK 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
14 (8) Hødd IL II 0 1 0 0 1 1:5 -4 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Gamle Oslo Fotballklubb 6 2 2 0 0 7:4 +3 W W
2 Asker 4 2 1 1 0 6:3 +3 D W
3 Nordstrand 4 2 1 1 0 6:4 +2 D W
4 Sarpsborg 08 II 4 2 1 1 0 4:2 +2 W D
5 Bærum 3 1 1 0 0 4:1 +3 W
6 Skeid II 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
7 No team logo KFUM Fotball II