Eerste Klasse Women 2022/2023 livescores, results, table and standings

Netherlands Eerste Klasse Women (2022/2023)

39%
0
528 matches

Latest scores Latest scores

Netherlands : Eerste Klasse Women
Matchday 9 (Group D)
Matchday 9 (Group C)
Matchday 9 (Group D)
Matchday 9 (Group C)
Matchday 9 (Group D)
Matchday 9 (Group A)
Matchday 9 (Group B)

Next matches Next matches

Netherlands : Eerste Klasse Women
Matchday 10 (Group A)
Matchday 10 (Group B)
Matchday 10 (Group A)
Matchday 10 (Group B)
Matchday 10 (Group A)
Matchday 10 (Group B)
Matchday 10 (Group D)
Matchday 10 (Group C)
Matchday 10 (Group D)

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 RKSV Nuenen 27 9 9 0 0 44:5 +39 W W W W W
2 No team logo Always Forward 22 9 7 1 1 25:4 +21 W L W W W
3 ADO 1920 18 8 6 0 2 26:10 +16 W W W L W
4 VDZ 16 9 5 1 3 23:13 +10 L W L W W
5 Hoogland 13 8 4 1 3 24:12 +12 W L W W L
6 No team logo Burgerhoutse Sport Club 10 9 3 1 5 14:35 -21 L W L L D
7 Witkampers 8 8 2 2 4 19:26 -7 L L D W L
8 Velsen 8 9 2 2 5 17:29 -12 W D L L L
9 No team logo Winkel 7 8 2 1 5 13:21 -8 L L W D L
10 No team logo VV Schijf 7 8 2 1 5 14:23 -9 L L L W W
11 No team logo Antibarbari 7 8 2 1 5 11:22 -11 W L L D W
12 Buitenveldert II 4 9 1 1 7 14:44 -30 L D W L L
Legends:

Promotion
Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) No team logo Always Forward 15 5 5 0 0 15:0 +15 W W W W W
2 (5) Hoogland 13 5 4 1 0 21:4 +17 W W W D W
3 (1) RKSV Nuenen 12 4 4 0 0 19:2 +17 W W W W
4 (3) ADO 1920 12 4 4 0 0 16:2 +14 W W W W
5 (4) VDZ 9 5 3 0 2 12:6 +6 L L W W W
6 (6) No team logo Burgerhoutse Sport Club 9 4 3 0 1 10:11 -1 W L W W
7 (7) Witkampers 4 3 1 1 1 8:9 -1 D L W
8 (10) No team logo VV Schijf 4 5 1 1 3 8:13 -5 L L W D L
9 (8) Velsen 4 5 1 1 3 11:19 -8 W L L L D
10 (9) No team logo Winkel 3 3 1 0 2 7:7 0 L L W
11 (11) No team logo Antibarbari 1 4 0 1 3 6:13 -7 L D L L
12 (12) Buitenveldert II 1 4 0 1 3 4:21 -17 D L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) RKSV Nuenen 15 5 5 0 0 25:3 +22 W W W W W
2 (2) No team logo Always Forward 7 4 2 1 1 10:4 +6 L W D W
3 (4) VDZ 7 4 2 1 1 11:7 +4 W W L D
4 (3) ADO 1920 6 4 2 0 2 10:8 +2 W L W L
5 (11) No team logo Antibarbari 6 4 2 0 2 5:9 -4 W L W L
6 (8) Velsen 4 4 1 1 2 6:10 -4 D L L W
7 (7) Witkampers 4 5 1 1 3 11:17 -6 L L W D L
8 (9) No team logo Winkel 4 5 1 1 3 6:14 -8 L W D L L
9 (10) No team logo VV Schijf 3 3 1 0 2 6:10 -4 L W L
10 (12) Buitenveldert II 3 5 1 0 4 10:23 -13 L W L L L
11 (6) No team logo Burgerhoutse Sport Club 1 5 0 1 4 4:24 -20 L L D L L
12 (5) Hoogland 0 3 0 0 3 3:8 -5 L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo UDI '19 23 9 7 2 0 28:3 +25 W D D W W
2 Orion 22 9 7 1 1 25:4 +21 W W D W W
3 No team logo SV Rood Wit 62 19 9 6 1 2 28:14 +14 W L W W L
4 HVCH 19 9 6 1 2 21:13 +8 W L D W W
5 No team logo Beerse Boys 16 9 5 1 3 18:7 +11 L W W W L
6 Prinses Irene 14 9 4 2 3 12:10 +2 D W W W D
7 Kunde 9 9 2 3 4 11:15 -4 D W D L D
8 No team logo Schaesberg 9 9 3 0 6 8:31 -23 L L L L L
9 No team logo RKSV Nuenen II 7 9 1 4 4 17:26 -9 D D W L D
10 Buitenveldert 5 8 1 2 5 8:19 -11 D L L L L
11 No team logo OJC Rosmalen 3 7 1 0 6 3:12 -9 L L L L W
12 No team logo Trekvogels II 1 8 0 1 7 6:31 -25 L L L D L
Legends:

Promotion
Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo UDI '19 13 5 4 1 0 19:1 +18 W D W W W
2 (2) Orion 12 4 4 0 0 15:2 +13 W W W W
3 (4) HVCH 9 4 3 0 1 10:4 +6 L W W W
4 (5) No team logo Beerse Boys 9 5 3 0 2 9:4 +5 L W L W W
5 (3) No team logo SV Rood Wit 62 7 4 2 1 1 10:5 +5 W L W D
6 (8) No team logo Schaesberg 6 5 2 0 3 3:13 -10 L L L W W
7 (6) Prinses Irene 5 5 1 2 2 3:5 -2 D W D L L
8 (11) No team logo OJC Rosmalen 3 4 1 0 3 3:7 -4 L L W L
9 (7) Kunde 2 5 0 2 3 4:13 -9 D D L L L
10 (9) No team logo RKSV Nuenen II 1 4 0 1 3 11:17 -6 D L L L
11 (12) No team logo Trekvogels II 1 3 0 1 2 3:10 -7 D L L
12 (10) Buitenveldert 1 4 0 1 3 3:11 -8 L L L D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) No team logo SV Rood Wit 62 12 5 4 0 1 18:9 +9 W L W W W
2 (2) Orion 10 5 3 1 1 10:2 +8 W D W W L
3 (1) No team logo UDI '19 10 4 3 1 0 9:2 +7 D W W W
4 (4) HVCH 10 5 3 1 1 11:9 +2 W D W W L
5 (6) Prinses Irene 9 4 3 0 1 9:5 +4 W W L W
6 (5) No team logo Beerse Boys 7 4 2 1 1 9:3 +6 W W L D
7 (7) Kunde 7 4 2 1 1 7:2 +5 W D L W
8 (9) No team logo RKSV Nuenen II 6 5 1 3 1 6:9 -3 D W D L D
9 (10) Buitenveldert 4 4 1 1 2 5:8 -3 D L W L
10 (8) No team logo Schaesberg 3 4 1 0 3 5:18 -13 L L L W
11 (11) No team logo OJC Rosmalen 0 3 0 0 3 0:5 -5 L L L
12 (12) No team logo Trekvogels II 0 5 0 0 5 3:21 -18 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo AZSV 23 9 7 2 0 25:4 +21 W W W W W
2 No team logo DZC '68 20 9 6 2 1 17:9 +8 W D W L D
3 No team logo Berkum 20 9 6 2 1 14:7 +7 W D W W W
4 No team logo Helpman 17 9 5 2 2 23:14 +9 W W W L L
5 No team logo Heerenveense Boys 15 9 5 0 4 23:12 +11 L W L W L
6 No team logo FC Ommen 13 9 4 1 4 11:13 -2 L L W W L
7 Oranje Nassau II 12 9 4 0 5 21:13 +8 W L L W W
8 Be Quick '28 II 11 9 3 2 4 16:13 +3 L W L W W
9 No team logo HZVV 11 9 3 2 4 13:15 -2 W W W L D
10 No team logo Winsum 7 9 2 1 6 12:18 -6 L L L L D
11 No team logo Be Quick Dokkum 3 9 1 0 8 8:23 -15 L L L L L
12 No team logo SC Genemuiden 2 9 0 2 7 7:49 -42 L L L L D
Legends:

Promotion
Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) No team logo Berkum 15 5 5 0 0 10:2 +8 W W W W W
2 (1) No team logo AZSV 11 5 3 2 0 10:4 +6 W W W D D
3 (5) No team logo Heerenveense Boys 9 5 3 0 2 14:5 +9 L W W W L
4 (9) No team logo HZVV 8 5 2 2 1 8:7 +1 W W D L D
5 (8) Be Quick '28 II 7 4 2 1 1 12:5 +7 W W D L
6 (4)