UEFA Nations League 2022/2023 livescores, results, table and standings

Europe UEFA Nations League (2022/2023)

95%
0
170 matches

Latest scores Latest scores

Matchday 6 (League C)
Matchday 6 (League B)
Matchday 6 (League A)
Matchday 6 (League B)
Matchday 6 (League A)
Matchday 6 (League B)
Matchday 6 (League C)
Matchday 6 (League D)
Matchday 6 (League C)
Matchday 6 (League B)

Next matches Next matches

Semi-finals
14.06
Netherlands Netherlands
Semi-finals B No team logo
3rd Place Final
18.06
3rd Place Final A No team logo
3rd Place Final B No team logo
Final
18.06
Final A No team logo
Final B No team logo
Relegation Play-out
21.03
Gibraltar Gibraltar
Relegation Play-out B No team logo
24.03
Relegation Play-out A No team logo
Gibraltar Gibraltar

Table and standings

Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 Latvia 13 6 4 1 1 12:5 +7 D L W W W
2 Moldova 13 6 4 1 1 10:6 +4 W W W L D
3 Andorra 8 6 2 2 2 6:7 -1 D W L W D
4 Liechtenstein 0 6 0 0 6 1:11 -10 L L L L L
Legends:

Promotion
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 Estonia 12 4 4 0 0 10:2 +8 W W W W
2 Malta 6 4 2 0 2 5:4 +1 L W L W
3 San Marino 0 4 0 0 4 0:9 -9 L L L L
Legends:

Promotion
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Latvia 6 3 2 0 1 5:2 +3 L W W
2 (2) Moldova 6 3 2 0 1 6:5 +1 W W L
3 (3) Andorra 5 3 1 2 0 3:2 +1 D W D
4 (4) Liechtenstein 0 3 0 0 3 0:6 -6 L L L
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Estonia 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
2 (2) Malta 3 2 1 0 1 2:2 0 W L
3 (3) San Marino 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Latvia 7 3 2 1 0 7:3 +4 D W W
2 (2) Moldova 7 3 2 1 0 4:1 +3 W D W
3 (3) Andorra 3 3 1 0 2 3:5 -2 W L L
4 (4) Liechtenstein 0 3 0 0 3 1:5 -4 L L L
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Estonia 6 2 2 0 0 6:1 +5 W W
2 (2) Malta 3 2 1 0 1 3:2 +1 L W
3 (3) San Marino 0 2 0 0 2 0:3 -3 L L
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 Turkey 13 6 4 1 1 18:5 +13 L D W W W
2 Luxembourg 11 6 3 2 1 9:7 +2 W D D L W
3 Faroe Islands 8 6 2 2 2 7:10 -3 W D D W L
4 Lithuania 1 6 0 1 5 2:14 -12 L D L L L
Legends:

Promotion
Relegation Play-off
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 Greece 15 6 5 0 1 10:2 +8 W L W W W
2 Kosovo 9 6 3 0 3 11:8 +3 W L L W L
3 Northern Ireland 5 6 1 2 3 7:10 -3 L W D L D
4 Cyprus 5 6 1 2 3 4:12 -8 L W D L D
Legends:

Promotion
Relegation Play-off
Group 3
# Team P MP W D L G GD Form
1 Kazakhstan 13 6 4 1 1 8:6 +2 L W W D W
2 Azerbaijan 10 6 3 1 2 7:4 +3 W W W L D
3 Slovakia 7 6 2 1 3 5:6 -1 D L L W L
4 Belarus 3 6 0 3 3 3:7 -4 D L L D D
Legends:

Promotion
Relegation Play-off
Group 4
# Team P MP W D L G GD Form
1 Georgia 16 6 5 1 0 16:3 +13 W W D W W
2 Bulgaria 9 6 2 3 1 10:8 +2 W W D D L
3 North Macedonia 7 6 2 1 3 7:7 0 L L W L W
4 Gibraltar 1 6 0 1 5 3:18 -15 L L L D L
Legends:

Promotion
Relegation Play-off
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Turkey 7 3 2 1 0 9:3 +6 D W W
2 (3) Faroe Islands 6 3 2 0 1 4:3 +1 W W L
3 (2) Luxembourg 4 3 1 1 1 3:4 -1 W D L
4 (4) Lithuania 1 3 0 1 2 1:9 -8 D L L
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Greece 9 3 3 0 0 8:1 +7 W W W
2 (2) Kosovo 6 3 2 0 1 8:4 +4 W W L
3 (3) Northern Ireland 4 3 1 1 1 4:4 0 W D L
4 (4) Cyprus 4 3 1 1 1 1:2 -1 W D L
Group 3
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Kazakhstan 9 3 3 0 0 6:2 +4 W W W
2 (2) Azerbaijan 6 3 2 0 1 5:1 +4 W W L
3 (4) Belarus 2 3 0 2 1 1:2 -1 D D L
4 (3) Slovakia 1 3 0 1 2 2:4 -2 D L L
Group 4
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Georgia 7 3 2 1 0 6:0 +6 W D W
2 (2) Bulgaria 4 3 1 1 1 8:7 +1 W L D
3 (3) North Macedonia 3 3 1 0 2 4:4 0 L W L
4 (4) Gibraltar 1 3 0 1 2 2:5 -3 L D L
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Luxembourg 7 3 2 1 0 6:3 +3 D W W
2 (1) Turkey 6 3 2 0 1 9:2 +7 L W W
3 (3) Faroe Islands 2 3 0 2 1 3:7 -4 D D L
4 (4) Lithuania 0 3 0 0 3 1:5 -4 L L L
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Greece 6 3 2 0 1 2:1 +1 L W W
2 (2) Kosovo 3 3 1 0 2 3:4 -1 L L W
3 (3) Northern Ireland 1 3 0 1 2 3:6 -3 L L D
4 (4) Cyprus 1 3 0 1 2 3:10 -7 L D L
Group 3
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Slovakia 6 3 2 0 1 3:2 +1 L W W
2 (2) Azerbaijan 4 3 1 1 1 2:3 -1 W D L
3 (1) Kazakhstan 4 3 1 1 1 2:4 -2 L D W
4 (4) Belarus 1 3 0 1 2 2:5 -3 D L L
Group 4
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Georgia 9 3 3 0 0 10:3 +7 W W W
2 (2) Bulgaria 5 3 1 2 0 2:1 +1 W D D
3 (3) North Macedonia 4 3 1 1 1 3:3 0 L W D
4 (4) Gibraltar 0 3 0 0 3 1:13 -12 L L L
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 Scotland 13 6 4 1 1 11:5 +6 D W W W L
2 Ukraine 11 6 3 2 1 10:4 +6 D W L D W
3 Republic of Ireland 7 6 2 1 3 8:7 +1 W L D W L
4 Armenia 3 6 1 0 5 4:17 -13 L L L L L
Legends:

Promotion
Relegation
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 Israel 8 4 2 2 0 8:6 +2 W D W D
2 Iceland 4 4 0 4 0 6:6 0 D D D D
3 Albania 2 4 0 2 2 4:6 -2 D L L D
4 Russia 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Legends:

Promotion
Relegation
Group 3
# Team P MP W D L G GD Form
1 Bosnia-Herzegovina 11 6 3 2 1 8:8 0 L W W D W
2 Finland 8 6 2 2 2 8:6 +2 W D L L W
3 Montenegro 7 6 2 1 3 6:6 0 L L W D L
4 Romania 7 6 2 1 3 6:8 -2 W D L W L
Legends:

Promotion
Relegation
Group 4
# Team P MP W D L G GD Form
1 Serbia 13 6 4 1 1 13:5 +8 W W D W W
2 Norway 10 6 3 1 2 7:7 0 L L W D W
3 Slovenia 6 6 1 3 2 6:10 -4 D W D D L
4 Sweden 4 6 1 1 4 7:11 -4 D L L L L
Legends:

Promotion
Relegation
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Scotland 9 3 3 0 0 7:1 +6 W W W
2 (3) Republic of Ireland 6 3 2 0 1 6:3 +3 W W L
3 (2) Ukraine 5 3 1 2 0 4:1 +3 D D W
4 (4) Armenia 3 3 1 0 2 2:9 -7 L L W
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Israel 4 2 1 1 0 4:3 +1 W D
2 (2) Iceland 2 2 0 2 0 3:3 0 D D
3 (3) Albania 1 2 0 1 1 2:3