Provincial livescores, results, table and standings

Belgium Provincial (2020/2021)

14%
0
2342 matches

Latest scores Latest scores

Belgium : Provincial
Matchday 17 (Luxembourg)
17.0115:00
Postponed POST
Matchday 17 (Hainaut)
17.0114:00
Postponed POST
Matchday 17 (Namur)
17.0114:00
Postponed POST
17.0114:00
Postponed POST
Spy
17.0114:00
Postponed POST
17.0114:00
Postponed POST
17.0114:00
Postponed POST
17.0114:00
Postponed POST
Matchday 17 (Hainaut)
17.0114:00
Postponed POST
Matchday 17 (Namur)
17.0114:00
Postponed POST
Matchday 17 (Luxembourg)
17.0114:00
Postponed POST
Matchday 18 (Oost-Vlaanderen)
Matchday 17 (Brabant)
17.0114:00
Postponed POST

Next matches Next matches

Belgium : Provincial
Matchday 19 (Oost-Vlaanderen)
Matchday 19 (Antwerpen)
Matchday 19 (Oost-Vlaanderen)
Matchday 19 (Limburg)
Matchday 19 (West-Vlaanderen)
Matchday 19 (Brabant - VFV)
Matchday 18 (Luxembourg)
23.0119:00
Postponed POST
23.0119:00
Postponed POST

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Condruzien 9 3 3 0 0 14:3 +11 W W W
2 No team logo US Dinantaise 9 3 3 0 0 6:1 +5 W W W
3 Biesme 8 5 2 2 1 7:4 +3 D L W W D
4 Spy 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
5 ES de la Molignée 6 3 2 0 1 11:9 +2 W L W
6 Loyers 6 4 2 0 2 5:6 -1 W W L L
7 No team logo Chevetogne 5 3 1 2 0 7:4 +3 D W D
8 No team logo RFC Meux B 5 4 1 2 1 6:4 +2 L D W D
9 Beauraing 4 3 1 1 1 5:4 +1 D L W
10 Grand-Leez 4 3 1 1 1 4:4 0 W L D
11 Wallonne Ciney 4 4 1 1 2 7:8 -1 L D W L
12 No team logo Flavion-Morialmé 3 4 0 3 1 3:5 -2 D D L D
13 No team logo Andennais 3 3 1 0 2 2:8 -6 L L W
14 No team logo Fernelmont-Hemptinne 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
15 Nismes 0 3 0 0 3 3:11 -8 L L L
16 No team logo FC Malonne 2000 0 3 0 0 3 7:17 -10 L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Condruzien 6 2 2 0 0 12:3 +9 W W
2 (5) ES de la Molignée 6 2 2 0 0 10:5 +5 W W
3 (9) Beauraing 4 3 1 1 1 5:4 +1 D L W
4 (2) No team logo US Dinantaise 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
5 (3) Biesme 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
6 (11) Wallonne Ciney 3 2 1 0 1 4:3 +1 L W
7 (6) Loyers 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
8 (7) No team logo Chevetogne 2 2 0 2 0 2:2 0 D D
9 (8) No team logo RFC Meux B 2 3 0 2 1 2:4 -2 L D D
10 (10) Grand-Leez 1 2 0 1 1 2:3 -1 L D
11 (14) No team logo Fernelmont-Hemptinne 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 (4) Spy 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
13 (16) No team logo FC Malonne 2000 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
14 (12) No team logo Flavion-Morialmé 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
15 (13) No team logo Andennais 0 1 0 0 1 0:4 -4 L
16 (15) Nismes 0 2 0 0 2 2:6 -4 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) Spy 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
2 (2) No team logo US Dinantaise 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
3 (3) Biesme 5 3 1 2 0 3:2 +1 D W D
4 (8) No team logo RFC Meux B 3 1 1 0 0 4:0 +4 W
5 (7) No team logo Chevetogne 3 1 1 0 0 5:2 +3 W
6 (1) No team logo Condruzien 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
7 (10) Grand-Leez 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
8 (12) No team logo Flavion-Morialmé 3 3 0 3 0 3:3 0 D D D
9 (6) Loyers 3 2 1 0 1 2:3 -1 W L
10 (13) No team logo Andennais 3 2 1 0 1 2:4 -2 L W
11 (11) Wallonne Ciney 1 2 0 1 1 3:5 -2 D L
12 (9) Beauraing 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
13 (14) No team logo Fernelmont-Hemptinne 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
14 (5) ES de la Molignée 0 1 0 0 1 1:4 -3 L
15 (15) Nismes 0 1 0 0 1 1:5 -4 L
16 (16) No team logo FC Malonne 2000 0 2 0 0 2 6:15 -9 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Etoile Elsautoise 9 3 3 0 0 15:3 +12 W W W
2 JS Fizoise 9 3 3 0 0 5:0 +5 W W W
3 Ster-Francorchamps 8 5 2 2 1 10:7 +3 W D D W L
4 No team logo La Calamine 7 3 2 1 0 10:3 +7 W W D
5 RSC Beaufays 6 4 2 0 2 11:8 +3 L L W W
6 No team logo Mélen-Micheroux 6 3 2 0 1 4:1 +3 W L W
7 No team logo FC Du Geer 6 5 2 0 3 12:10 +2 L W W L L
8 No team logo Malmundaria 5 4 1 2 1 5:5 0 D D L W
9 Sprimont II 4 2 1 1 0 3:2 +1 D W
10 UCE Liège 4 2 1 1 0 2:1 +1 W D
11 No team logo Etoile de Faimes 3 4 0 3 1 6:8 -2 D D D L
12 No team logo RFC Jehaytois 3 4 1 0 3 2:5 -3 W L L L
13 Aubel 3 3 1 0 2 3:7 -4 L W L
14 No team logo Pontisse Cité FC 3 4 1 0 3 6:19 -13 L L W L
15 Weywertz 0 3 0 0 3 2:9 -7 L L L
16 Rechain 0 2 0 0 2 0:8 -8 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Etoile Elsautoise 6 2 2 0 0 13:2 +11 W W
2 (3) Ster-Francorchamps 4 2 1 1 0 6:3 +3 W D
3 (4) No team logo La Calamine 3 1 1 0 0 6:0 +6 W
4 (2) JS Fizoise 3 1 1 0 0 2:0 +2 W
5 (9) Sprimont II 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
6 (13) Aubel 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
7 (5) RSC Beaufays 3 3 1 0 2 8:8 0 L L W
8 (7) No team logo FC Du Geer 3 3 1 0 2 7:7 0 L W L
9 (11) No team logo Etoile de Faimes 2 2 0 2 0 1:1 0 D D
10 (10) UCE Liège 1 1 0 1 0 1:1 0 D
11 (8) No team logo Malmundaria 1 2 0 1 1 3:4 -1 D L
12 (6) No team logo Mélen-Micheroux 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
13 (16) Rechain 0 1 0 0 1 0:2 -2 L
14 (15) Weywertz 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
15 (12) No team logo RFC Jehaytois 0 3 0 0 3 0:4 -4 L L L
16 (14) No team logo Pontisse Cité FC 0 2 0 0 2 2:7 -5 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (6) No team logo Mélen-Micheroux 6 2 2 0 0 4:0 +4 W W
2 (2) JS Fizoise 6 2 2 0 0 3:0 +3 W W
3 (4) No team logo La Calamine 4 2 1 1 0 4:3 +1 W D
4 (8) No team logo Malmundaria 4 2 1 1 0 2:1 +1 D W
5 (3) Ster-Francorchamps 4 3 1 1 1 4:4 0 D W L
6 (5) RSC Beaufays 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
7 (7) No team logo FC Du Geer 3 2 1 0 1 5:3 +2 W L
8 (12) No team logo RFC Jehaytois 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
9 (1) Etoile Elsautoise 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
10 (10) UCE Liège 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
11 (14) No team logo Pontisse Cité FC 3 2 1 0 1 4:12 -8 L W
12 (9) Sprimont II 1 1 0 1 0 1:1 0 D
13 (11) No team logo Etoile de Faimes 1 2 0 1 1 5:7 -2 D L
14 (15) Weywertz 0 2 0 0 2 2:6 -4 L L
15 (13) Aubel 0 2 0 0 2 2:7 -5 L L
16 (16) Rechain 0 1 0 0 1 0:6 -6 L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Solre-sur-Sambre 9 4 3 0 1 10:8 +2 W W W L
2 RAS Monceau 8 4 2 2 0 6:4 +2 W W D D
3 No team logo RUFC Ransartoise 7 3 2 1 0 9:4 +5 W W D
4 Houdeng 7 3 2 1 0 5:2 +3 D W W
5 Soignies Sports 7 5 2 1 2 9:8 +1 L W D L W
6 No team logo Hornu 7 4 2 1 1 8:7 +1 D W W L
7 No team logo Molenbaix 6 4 2 0 2 6:4 +2 L L W W
8 Montignies 6 5 1 3 1 8:10 -2 W D D D L
9 Belœil 4 2 1 1 0 4:0 +4 D W
10 Péruwelz 4 2 1 1 0 4:0 +4 W D
11 Antoing 4 3 1 1 1 4:2 +2 L D W
12 No team logo Snef-Tyber 4 4 1 1 2 6:9 -3 W D L L
13 No team logo Amicale Club Morlanwelz 3 3 1 0 2 5:6 -1 L W L
14 No team logo Royal Excelsior Biévène 3 4 1 0 3 9:14 -5 L L L W
15 No team logo Gilly 1 4 0 1 3 3:11 -8 L L L D
16 Le Roeulx 0 4 0 0 4 1:8 -7 L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Solre-sur-Sambre 6 2 2 0 0 6:1 +5 W W
2 (10) Péruwelz 4 2 1 1 0 4:0 +4 W D
3 (4) Houdeng 4 2 1 1 0 3:1 +2 D W
4 (12) No team logo Snef-Tyber 4 3 1 1 1 5:5 0 W D L
5 (8) Montignies 4 3 1 1 1 4:6 -2 W D L
6 (7) No team logo Molenbaix 3 1 1 0 0 5:0 +5 W
7 (14) No team logo Royal Excelsior Biévène 3 2 1 0 1 7:4 +3 L W
8 (3) No team logo RUFC Ransartoise 3 1 1 0 0 5:2 +3 W
9 (11) Antoing 3 1 1 0 0 4:1 +3 W
10 (6) No team logo Hornu 3 2 1 0 1 4:4 0 W L
11 (5) Soignies Sports 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
12 (2) RAS Monceau 1 1 0 1 0 2:2 0 D
13 (9) Belœil 1 1 0 1 0 0:0 0 D
14 (15) No team logo Gilly 1 2 0 1 1 2:3 -1 L D
15 (13) No team logo Amicale Club Morlanwelz 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
16 (16) Le Roeulx 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) RAS Monceau 7 3 2 1 0 4:2 +2 W W D
2 (3) No team logo RUFC Ransartoise 4 2 1 1 0 4:2 +2 W D
3 (5) Soignies Sports 4 3 1 1 1 6:5 +1 L D W
4 (6) No team logo Hornu 4 2 1 1 0 4:3 +1 D W
5 (9) Belœil 3 1 1 0 0 4:0 +4 W
6 (13) No team logo Amicale Club Morlanwelz 3 1 1 0 0 3:2 +1 W
7 (4) Houdeng 3 1 1 0 0 2:1 +1 W
8 (1) Solre-sur-Sambre 3 2 1 0 1 4:7 -3 W L
9 (7) No team logo Molenbaix 3 3 1 0 2 1:4 -3 L L W
10 (8) Montignies 2 2 0 2 0 4:4 0 D D
11 (11) Antoing 1 2 0 1 1 0:1 -1 L D
12 (10) Péruwelz 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
13 (12) No team logo Snef-Tyber 0 1 0 0 1 1:4 -3 L
14 (16) Le Roeulx 0 2 0 0 2 0:4 -4 L L
15 (15) No team logo Gilly 0 2 0 0 2 1:8 -7 L L
16 (14) No team logo Royal Excelsior Biévène 0 2 0 0 2 2:10 -8 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Ternesse 13 5 4 1 0 11:5 +6 W D W W W
2 No team logo Wezel 11 5 3 2 0 9:1 +8 W D D W W
3 Berg en Dal 10 5 3 1 1 6:1 +5 W D W W L
4 Geel 10 4 3 1 0 6:2 +4 D W