League Cup 2022/2023 livescores, results, table and standings

Scotland League Cup (2022/2023)

98%
0
95 matches

Latest scores Latest scores

Scotland : League Cup
Semi-finals
Quarter-finals
2nd Round
Group Stage

Next matches Next matches

Scotland : League Cup
Final

Table and standings

Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 Aberdeen 12 4 4 0 0 12:0 +12 W W W W
2 Stirling Albion 9 4 3 0 1 6:7 -1 W L W W
3 Raith Rovers 6 4 2 0 2 7:4 +3 L W L W
4 Dumbarton 3 4 1 0 3 3:4 -1 L W L L
5 Peterhead 0 4 0 0 4 0:13 -13 L L L L
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 Partick Thistle 12 4 4 0 0 9:4 +5 W W W W
2 Kilmarnock 9 4 3 0 1 11:3 +8 W W L W
3 Stenhousemuir 6 4 2 0 2 7:6 +1 L W W L
4 Montrose 3 4 1 0 3 6:11 -5 L L L W
5 Fraserburgh 0 4 0 0 4 3:12 -9 L L L L
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 Ross County 12 4 4 0 0 11:1 +10 W W W W
2 Alloa Athletic 9 4 3 0 1 6:5 +1 W L W W
3 Dunfermline Athletic 6 4 2 0 2 8:2 +6 L L W W
4 East Fife 3 4 1 0 3 4:12 -8 L W L L
5 No team logo Buckie Thistle 0 4 0 0 4 4:13 -9 L L L L
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 Falkirk 12 4 4 0 0 3:1 +2 W W W W
2 Hibernian 6 4 2 0 2 9:5 +4 L W L W
3 Greenock Morton 6 4 2 0 2 6:3 +3 W W L L
4 Bonnyrigg Rose Athletic 3 4 1 0 3 5:9 -4 L L L W
5 Clyde 3 4 1 0 3 3:8 -5 L W L L
Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 Arbroath 12 4 4 0 0 10:1 +9 W W W W
2 Airdrieonians 6 4 2 0 2 6:4 +2 L W L W
3 St. Mirren 6 4 2 0 2 5:4 +1 W L W L
4 Edinburgh City 6 4 2 0 2 6:7 -1 L W L W
5 Cowdenbeath 0 4 0 0 4 0:11 -11 L L L L
Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 Annan Athletic 12 4 4 0 0 8:3 +5 W W W W
2 Queen of the South 9 4 3 0 1 9:5 +4 W W W L
3 St. Johnstone 6 4 2 0 2 7:4 +3 W W L L
4 Ayr United 3 4 1 0 3 1:5 -4 L L L W
5 Elgin City 0 4 0 0 4 2:10 -8 L L L L
Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 Inverness CT 12 4 4 0 0 8:2 +6 W W W W
2 Livingston 9 4 3 0 1 8:5 +3 W W L W
3 Cove Rangers 3 4 1 0 3 6:7 -1 L L L W
4 Albion Rovers 3 4 1 0 3 5:9 -4 L W L L
5 Kelty Hearts 3 4 1 0 3 3:7 -4 L W L L
Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 Dundee 12 4 4 0 0 13:2 +11 W W W W
2 Hamilton Academical 9 4 3 0 1 9:6 +3 W W W L
3 Queen's Park 6 4 2 0 2 11:6 +5 L L W W
4 Forfar Athletic 3 4 1 0 3 4:14 -10 L W L L
5 No team logo Stranraer 0 4 0 0 4 6:15 -9 L L L L
Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Aberdeen 6 2 2 0 0 5:0 +5 W W
2 (3) Raith Rovers 3 2 1 0 1 7:1 +6 L W
3 (2) Stirling Albion 3 2 1 0 1 3:5 -2 W L
4 (4) Dumbarton 0 2 0 0 2 1:2 -1 L L
5 (5) Peterhead 0 2 0 0 2 0:4 -4 L L
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Partick Thistle 6 2 2 0 0 6:2 +4 W W
2 (2) Kilmarnock 3 2 1 0 1 5:2 +3 W L
3 (3) Stenhousemuir 3 2 1 0 1 4:2 +2 W L
4 (5) Fraserburgh 0 2 0 0 2 3:7 -4 L L
5 (4) Montrose 0 2 0 0 2 0:5 -5 L L
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ross County 6 2 2 0 0 8:0 +8 W W
2 (3) Dunfermline Athletic 3 2 1 0 1 6:1 +5 L W
3 (4) East Fife 3 2 1 0 1 3:4 -1 W L
4 (2) Alloa Athletic 3 2 1 0 1 1:3 -2 L W
5 (5) No team logo Buckie Thistle 0 2 0 0 2 2:5 -3 L L
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Falkirk 6 2 2 0 0 2:0 +2 W W
2 (2) Hibernian 3 2 1 0 1 5:3 +2 L W
3 (3) Greenock Morton 3 2 1 0 1 3:1 +2 W L
4 (5) Clyde 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
5 (4) Bonnyrigg Rose Athletic 0 2 0 0 2 2:5 -3 L L
Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Arbroath 6 2 2 0 0 6:0 +6 W W
2 (2) Airdrieonians 3 2 1 0 1 3:1 +2 W L
3 (4) Edinburgh City 3 2 1 0 1 4:3 +1 W L
4 (3) St. Mirren 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
5 (5) Cowdenbeath 0 2 0 0 2 0:5 -5 L L
Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Annan Athletic 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
2 (3) St. Johnstone 3 2 1 0 1 1:0 +1 W L
3 (2) Queen of the South 3 2 1 0 1 4:5 -1 W L
4 (4) Ayr United 3 2 1 0 1 0:3 -3 L W
5 (5) Elgin City 0 2 0 0 2 2:6 -4 L L
Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Inverness CT 6 2 2 0 0 5:1 +4 W W
2 (2) Livingston 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
3 (4) Albion Rovers 0 2 0 0 2 3:5 -2 L L
4 (3) Cove Rangers 0 2 0 0 2 3:5 -2 L L
5 (5) Kelty Hearts 0 2 0 0 2 0:3 -3 L L
Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Dundee 6 2 2 0 0 8:1 +7 W W
2 (2) Hamilton Academical 6 2 2 0 0 6:3 +3 W W
3 (3) Queen's Park 3 2 1 0 1 5:3 +2 L W
4 (4) Forfar Athletic 3 2 1 0 1 2:5 -3 W L
5 (5) No team logo Stranraer 0 2 0 0 2 2:8 -6 L L
Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Aberdeen 6 2 2 0 0 7:0 +7 W W
2 (2) Stirling Albion 6 2 2 0 0 3:2 +1 W W
3 (4) Dumbarton 3 2 1 0 1 2:2 0 W L
4 (3) Raith Rovers 3 2 1 0 1 0:3 -3 L W
5 (5) Peterhead 0 2 0 0 2 0:9 -9 L L
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Kilmarnock 6 2 2 0 0 6:1 +5 W W
2 (1) Partick Thistle 6 2 2 0 0 3:2 +1 W W
3 (4) Montrose 3 2 1 0 1 6:6 0 L W
4 (3) Stenhousemuir 3 2 1 0 1 3:4 -1 L W
5 (5) Fraserburgh 0 2 0 0 2 0:5 -5 L L
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Alloa Athletic 6 2 2 0 0 5:2 +3 W W
2 (1) Ross County 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
3 (3) Dunfermline Athletic 3 2 1 0 1 2:1 +1 L W
4 (5) No team logo Buckie Thistle 0 2 0 0 2 2:8 -6 L L
5 (4) East Fife 0 2 0 0 2 1:8 -7 L L
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Falkirk 6 2 2 0 0 1:1 0 W W
2 (2) Hibernian 3 2 1 0 1 4:2 +2 W L
3 (3) Greenock Morton 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
4 (4) Bonnyrigg Rose Athletic 3 2 1 0 1 3:4 -1 L W
5 (5) Clyde 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Arbroath 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
2 (2) Airdrieonians 3 2 1 0 1 3:3 0 L W
3 (3) St. Mirren 3 2 1 0 1 2:2 0 L W
4 (4) Edinburgh City 3 2 1 0 1 2:4 -2 L W
5 (5) Cowdenbeath 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Queen of the South 6 2 2 0 0 5:0 +5 W W
2 (1) Annan Athletic 6 2 2 0 0 3:2 +1 W W
3 (3) St. Johnstone 3 2 1 0 1 6:4 +2 W L
4 (4) Ayr United 0 2 0 0 2 1:2 -1 L L
5 (5) Elgin City 0 2 0 0 2 0:4 -4 L L
Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Livingston 6 2 2 0 0 5:3 +2 W W
2 (1) Inverness CT 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
3 (3)