League Cup table, top scorers and standings

Scotland League Cup (2021/2022)

97%
0
94 matches

Table and standings

Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 Hearts 12 4 4 0 0 8:0 +8 W W W W
2 Stirling Albion 9 4 3 0 1 8:7 +1 W L W W
3 Inverness CT 3 4 1 0 3 5:6 -1 L L L W
4 Cove Rangers 3 4 1 0 3 6:10 -4 W L L L
5 Peterhead 3 4 1 0 3 4:8 -4 L W L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 Dundee United 12 4 4 0 0 9:1 +8 W W W W
2 Arbroath 9 4 3 0 1 6:3 +3 W L W W
3 Kelty Hearts 6 4 2 0 2 8:5 +3 L W W L
4 Elgin City 3 4 1 0 3 5:12 -7 W L L L
5 East Fife 0 4 0 0 4 2:9 -7 L L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 Dundee 12 4 4 0 0 14:2 +12 W W W W
2 Forfar Athletic 9 4 3 0 1 6:5 +1 L W W W
3 Ross County 6 4 2 0 2 5:7 -2 W W L L
4 Montrose 3 4 1 0 3 4:6 -2 L L L W
5 No team logo Brora Rangers 0 4 0 0 4 0:9 -9 L L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 Raith Rovers 9 4 3 0 1 5:0 +5 W L W W
2 Livingston 9 4 3 0 1 7:3 +4 W W L W
3 Cowdenbeath 6 4 2 0 2 5:6 -1 L W W L
4 Alloa Athletic 3 4 1 0 3 2:3 -1 L L W L
5 Brechin City 3 4 1 0 3 3:10 -7 W L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 Ayr United 9 4 3 0 1 7:0 +7 W W W L
2 Hamilton Academical 9 4 3 0 1 5:4 +1 W L W W
3 Albion Rovers 6 4 2 0 2 4:8 -4 L W L W
4 Falkirk 3 4 1 0 3 6:9 -3 L L L W
5 Edinburgh City 3 4 1 0 3 4:5 -1 W L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 Motherwell 9 4 3 0 1 6:4 +2 W L W W
2 Queen of the South 6 4 2 0 2 9:6 +3 W L W L
3 Queen's Park 6 4 2 0 2 3:2 +1 W L L W
4 Airdrieonians 6 4 2 0 2 4:5 -1 L W W L
5 Annan Athletic 3 4 1 0 3 3:8 -5 L L L W
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 Kilmarnock 12 4 4 0 0 7:3 +4 W W W W
2 Stranraer 6 4 2 0 2 5:3 +2 L W L W
3 Clyde 6 4 2 0 2 5:6 -1 L W L W
4 Greenock Morton 6 4 2 0 2 3:5 -2 W L W L
5 East Kilbride 0 4 0 0 4 2:5 -3 L L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 St. Mirren 12 4 4 0 0 9:1 +8 W W W W
2 Dunfermline Athletic 9 4 3 0 1 13:5 +8 W W L W
3 Partick Thistle 6 4 2 0 2 6:7 -1 L W W L
4 Stenhousemuir 3 4 1 0 3 5:10 -5 L L L W
5 Dumbarton 0 4 0 0 4 2:12 -10 L L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Hearts 6 2 2 0 0 4:0 +4 W W
2 (3) Inverness CT 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
3 (4) Cove Rangers 3 2 1 0 1 5:4 +1 W L
4 (5) Peterhead 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
5 (2) Stirling Albion 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Dundee United 6 2 2 0 0 7:1 +6 W W
2 (2) Arbroath 6 2 2 0 0 5:2 +3 W W
3 (3) Kelty Hearts 3 2 1 0 1 3:1 +2 W L
4 (5) East Fife 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
5 (4) Elgin City 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Dundee 6 2 2 0 0 9:2 +7 W W
2 (2) Forfar Athletic 6 2 2 0 0 3:0 +3 W W
3 (4) Montrose 3 2 1 0 1 3:2 +1 L W
4 (3) Ross County 3 2 1 0 1 4:4 0 W L
5 (5) No team logo Brora Rangers 0 2 0 0 2 0:2 -2 L L
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Raith Rovers 6 2 2 0 0 4:0 +4 W W
2 (2) Livingston 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
3 (3) Cowdenbeath 3 2 1 0 1 3:3 0 W L
4 (4) Alloa Athletic 3 2 1 0 1 2:2 0 W L
5 (5) Brechin City 3 2 1 0 1 1:3 -2 W L
Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ayr United 6 2 2 0 0 6:0 +6 W W
2 (3) Albion Rovers 6 2 2 0 0 1:1 0 W W
3 (4) Falkirk 3 2 1 0 1 6:3 +3 L W
4 (5) Edinburgh City 3 2 1 0 1 3:1 +2 W L
5 (2) Hamilton Academical 3 2 1 0 1 2:3 -1 W L
Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Motherwell 6 2 2 0 0 5:2 +3 W W
2 (2) Queen of the South 3 2 1 0 1 4:2 +2 W L
3 (4) Airdrieonians 3 2 1 0 1 3:1 +2 W L
4 (3) Queen's Park 0 2 0 0 2 0:1 -1 L L
5 (5) Annan Athletic 0 2 0 0 2 2:5 -3 L L
Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Stranraer 6 2 2 0 0 4:0 +4 W W
2 (1) Kilmarnock 6 2 2 0 0 3:2 +1 W W
3 (4) Greenock Morton 6 2 2 0 0 2:1 +1 W W
4 (3) Clyde 3 2 1 0 1 2:2 0 L W
5 (5) East Kilbride 0 2 0 0 2 2:4 -2 L L
Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Dunfermline Athletic 6 2 2 0 0 9:2 +7 W W
2 (1) St. Mirren 6 2 2 0 0 3:0 +3 W W
3 (3) Partick Thistle 3 2 1 0 1 4:4 0 W L
4 (4) Stenhousemuir 0 2 0 0 2 2:5 -3 L L
5 (5) Dumbarton 0 2 0 0 2 1:5 -4 L L
Group A
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Hearts 6 2 2 0 0 4:0 +4 W W
2 (2) Stirling Albion 6 2 2 0 0 5:4 +1 W W
3 (3) Inverness CT 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
4 (5) Peterhead 0 2 0 0 2 1:5 -4 L L
5 (4) Cove Rangers 0 2 0 0 2 1:6 -5 L L
Group B
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Dundee United 6 2 2 0 0 2:0 +2 W W
2 (3) Kelty Hearts 3 2 1 0 1 5:4 +1 L W
3 (2) Arbroath 3 2 1 0 1 1:1 0 L W
4 (4) Elgin City 3 2 1 0 1 4:8 -4 W L
5 (5) East Fife 0 2 0 0 2 0:5 -5 L L
Group C
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Dundee 6 2 2 0 0 5:0 +5 W W
2 (2) Forfar Athletic 3 2 1 0 1 3:5 -2 L W
3 (3) Ross County 3 2 1 0 1 1:3 -2 W L
4 (4) Montrose 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
5 (5) No team logo Brora Rangers 0 2 0 0 2 0:7 -7 L L
Group D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Livingston 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
2 (1) Raith Rovers 3 2 1 0 1 1:0 +1 L W
3 (3) Cowdenbeath 3 2 1 0 1 2:3 -1 L W
4 (4) Alloa Athletic 0 2 0 0 2 0:1 -1 L L
5 (5) Brechin City 0 2 0 0 2 2:7 -5 L L
Group E
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Hamilton Academical 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
2 (1) Ayr United 3 2 1 0 1 1:0 +1 W L
3 (5) Edinburgh City 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
4 (3) Albion Rovers 0 2 0 0 2 3:7 -4 L L
5 (4) Falkirk 0 2 0 0 2 0:6 -6 L L
Group F
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Queen's Park 6 2 2 0 0 3:1 +2 W W
2 (2) Queen of the South 3 2 1 0 1 5:4 +1 L W
3 (1) Motherwell 3 2 1 0 1 1:2 -1 L W
4 (5) Annan Athletic 3 2 1 0 1 1:3 -2 L W
5 (4) Airdrieonians 3 2 1 0 1 1:4 -3 L W
Group G
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Kilmarnock 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
2 (3) Clyde 3 2 1 0 1 3:4 -1 L W
3 (5) East Kilbride 0 2 0 0 2 0:1 -1 L L
4 (2) Stranraer 0 2 0 0 2 1:3 -2 L L
5 (4) Greenock Morton 0 2 0 0 2 1:4 -3 L L
Group H
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) St. Mirren 6 2 2 0 0 6:1 +5 W W
2 (2) Dunfermline Athletic 3 2 1 0 1 4:3 +1 L W
3 (3) Partick Thistle 3 2 1 0 1 2:3 -1 L W
4 (4) Stenhousemuir 3 2 1 0 1 3:5 -2 L W
5 (5) Dumbarton 0 2 0 0 2 1:7 -6 L L

Players standings