3. liga (2023/2024)
0
450 matches
Latest scores
Slovakia : 3. liga
Matchday 18 (East)
17.0313:30
Spišské Podhradie
Lipany
0
3
FT
17.0313:30
Oravské Veselé
Vranov nad Topľou
1
2
FT
17.0313:30
Fiľakovo
Partizán Bardejov
3
1
FT
17.0313:30
Baník Kalinovo
MSK Tesla Stropkov
3
1
FT
17.0313:30
Svidník
Slávia TU Košice
2
3
FT
Matchday 18 (West)
17.0313:30
Dubnica
Sereď
0
5
FT
17.0313:30
Slovan Duslo Šaľa
Nové Mesto nad Váhom
4
0
FT
17.0309:30
Rača
Veľké Ludince
1
0
FT
16.0313:30
Fomat Martin
RSC Hamsik Academy Banská Bystrica
1
3
FT
16.0313:30
MFK Lokomotíva Zvolen
Častkovce
2
0
FT
16.0313:30
Jednota Bánová
Podkonice
2
1
FT
Matchday 3 (West)
16.0313:30
Galanta
Malacky
0
0
FT
Matchday 18 (West)
16.0313:30
OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom
Beluša
2
3
FT
Matchday 18 (East)
16.0313:30
Novohrad Lučenec
Námestovo
1
2
FT
16.0313:30
MFK Goral Stará Ľubovňa
Snina
1
1
FT
Next matches
Slovakia : 3. liga
Matchday 19 (West)
23.0314:00
Nové Mesto nad Váhom
Rača
Preview
23.0314:00
Častkovce
OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom
Preview
23.0314:00
RSC Hamsik Academy Banská Bystrica
Jednota Bánová
Preview
23.0314:00
Fomat Martin
Malacky
Preview
Matchday 19 (East)
23.0314:00
Vranov nad Topľou
Lipany
Preview
23.0314:00
Partizán Bardejov
Baník Kalinovo
Preview
24.0310:00
Slávia TU Košice
Fiľakovo
Preview
Matchday 19 (West)
24.0314:00
Veľké Ludince
MFK Lokomotíva Zvolen
Preview
24.0314:00
Beluša
Dubnica
Preview
24.0314:00
Podkonice
Slovan Duslo Šaľa
Preview
24.0314:00
Sereď
Galanta
Preview
Matchday 19 (East)
24.0314:00
MSK Tesla Stropkov
Novohrad Lučenec
Preview
24.0314:00
Snina
Oravské Veselé
Preview
24.0314:00
Rimavská Sobota
MFK Goral Stará Ľubovňa
Preview
24.0314:00
Svidník
Spišské Podhradie
Preview
Table and standings
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | MSK Tesla Stropkov | 34 | 17 | 10 | 4 | 3 | 37:15 | +22 | L L W D W |
2 | Rimavská Sobota | 34 | 16 | 10 | 4 | 2 | 33:15 | +18 | W D W W W |
3 | Lipany | 28 | 17 | 9 | 1 | 7 | 32:24 | +8 | W W L W W |
4 | Slávia TU Košice | 28 | 17 | 8 | 4 | 5 | 30:24 | +6 | W W W D W |
5 | MFK Goral Stará Ľubovňa | 28 | 17 | 8 | 4 | 5 | 29:27 | +2 | D L W W D |
6 | Fiľakovo | 27 | 17 | 8 | 3 | 6 | 24:26 | -2 | W W D L L |
7 | Baník Kalinovo | 25 | 17 | 8 | 1 | 8 | 35:31 | +4 | W W D W L |
8 | Vranov nad Topľou | 24 | 16 | 7 | 3 | 6 | 36:30 | +6 | W W L W L |
9 | Snina | 24 | 16 | 6 | 6 | 4 | 33:30 | +3 | D D L W L |
10 | Námestovo | 21 | 17 | 6 | 3 | 8 | 26:26 | 0 | W L D L W |
11 | Novohrad Lučenec | 19 | 17 | 5 | 4 | 8 | 16:29 | -13 | L L D W L |
12 | Spišské Podhradie | 17 | 17 | 4 | 5 | 8 | 27:33 | -6 | L L W D D |
13 | Partizán Bardejov | 16 | 17 | 4 | 4 | 9 | 24:41 | -17 | L L L W D |
14 | Oravské Veselé | 14 | 17 | 4 | 2 | 11 | 17:29 | -12 | L L L L L |
15 | Svidník | 13 | 17 | 3 | 4 | 10 | 20:39 | -19 | L W L L L |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Rimavská Sobota | 24 | 8 | 8 | 0 | 0 | 18:1 | +17 | W W W W W |
2 (5) | MFK Goral Stará Ľubovňa | 23 | 9 | 7 | 2 | 0 | 19:8 | +11 | D W W W W |
3 (7) | Baník Kalinovo | 22 | 9 | 7 | 1 | 1 | 28:13 | +15 | W W D W W |
4 (3) | Lipany | 22 | 9 | 7 | 1 | 1 | 23:9 | +14 | W W W W W |
5 (1) | MSK Tesla Stropkov | 21 | 8 | 7 | 0 | 1 | 22:4 | +18 | L W W W W |
6 (8) | Vranov nad Topľou | 20 | 8 | 6 | 2 | 0 | 30:11 | +19 | W W D W W |
7 (9) | Snina | 17 | 8 | 5 | 2 | 1 | 20:11 | +9 | W W D L D |
8 (4) | Slávia TU Košice | 17 | 8 | 5 | 2 | 1 | 20:11 | +9 | W W D L D |
9 (12) | Spišské Podhradie | 14 | 8 | 4 | 2 | 2 | 19:13 | +6 | L W D W W |
10 (10) | Námestovo | 14 | 9 | 4 | 2 | 3 | 15:9 | +6 | L L D W L |
11 (14) | Oravské Veselé | 14 | 8 | 4 | 2 | 2 | 13:8 | +5 | L L W D W |
12 (13) | Partizán Bardejov | 13 | 9 | 3 | 4 | 2 | 20:15 | +5 | D W D W W |
13 (6) | Fiľakovo | 13 | 8 | 4 | 1 | 3 | 10:9 | +1 | W D L W W |
14 (11) | Novohrad Lučenec | 10 | 8 | 2 | 4 | 2 | 10:10 | 0 | L D W W L |
15 (15) | Svidník | 10 | 9 | 3 | 1 | 5 | 8:12 | -4 | L W L L W |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (6) | Fiľakovo | 14 | 9 | 4 | 2 | 3 | 14:17 | -3 | W L L L W |
2 (1) | MSK Tesla Stropkov | 13 | 9 | 3 | 4 | 2 | 15:11 | +4 | L W D D W |
3 (4) | Slávia TU Košice | 11 | 9 | 3 | 2 | 4 | 10:13 | -3 | W W L L L |
4 (2) | Rimavská Sobota | 10 | 8 | 2 | 4 | 2 | 15:14 | +1 | D W W L D |
5 (11) | Novohrad Lučenec | 9 | 9 | 3 | 0 | 6 | 6:19 | -13 | L L L L W |
6 (9) | Snina | 7 | 8 | 1 | 4 | 3 | 13:19 | -6 | D D L L D |
7 (10) | Námestovo | 7 | 8 | 2 | 1 | 5 | 11:17 | -6 | W L D W L |
8 (3) | Lipany | 6 | 8 | 2 | 0 | 6 | 9:15 | -6 | W L W L L |
9 (5) | MFK Goral Stará Ľubovňa | 5 | 8 | 1 | 2 | 5 | 10:19 | -9 | L D L D L |
10 (8) | Vranov nad Topľou | 4 | 8 | 1 | 1 | 6 | 6:19 | -13 | W L L D L |
11 (7) | Baník Kalinovo | 3 | 8 | 1 | 0 | 7 | 7:18 | -11 | L L L W L |
12 (12) | Spišské Podhradie | 3 | 9 | 0 | 3 | 6 | 8:20 | -12 | L D L D L |
13 (15) | Svidník | 3 | 8 | 0 | 3 | 5 | 12:27 | -15 | L D D L L |
14 (13) | Partizán Bardejov | 3 | 8 | 1 | 0 | 7 | 4:26 | -22 | L L L W L |
15 (14) | Oravské Veselé | 0 | 9 | 0 | 0 | 9 | 4:21 | -17 | L L L L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | MFK Lokomotíva Zvolen | 37 | 18 | 11 | 4 | 3 | 27:17 | +10 | W W W W W |
2 | Sereď | 33 | 18 | 9 | 6 | 3 | 34:14 | +20 | W L L D W |
3 | Slovan Duslo Šaľa | 33 | 18 | 9 | 6 | 3 | 35:23 | +12 | W D W L L |
4 | Galanta | 31 | 17 | 9 | 4 | 4 | 24:17 | +7 | D W W L D |
5 | Fomat Martin | 29 | 18 | 8 | 5 | 5 | 34:30 | +4 | L D W W L |
6 | RSC Hamsik Academy Banská Bystrica | 28 | 17 | 7 | 7 | 3 | 26:17 | +9 | W L W D W |
7 | OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom | 28 | 18 | 8 | 4 | 6 | 29:23 | +6 | L W L W D |
8 | Beluša | 28 | 18 | 8 | 4 | 6 | 26:22 | +4 | W L W L W |
9 | Malacky | 25 | 18 | 7 | 4 | 7 | 26:20 | +6 | D W W L D |
10 | Podkonice | 24 | 18 | 6 | 6 | 6 | 31:35 | -4 | L D L W D |
11 | Rača | 21 | 18 | 5 | 6 | 7 | 25:22 | +3 | W L L L D |
12 | Jednota Bánová | 21 | 18 | 5 | 6 | 7 | 24:26 | -2 | W L W L L |
13 | Častkovce | 20 | 18 | 5 | 5 | 8 | 20:27 | -7 | L W L D W |
14 | Veľké Ludince | 13 | 16 | 4 | 1 | 11 | 19:27 | -8 | L D L L L |
15 | Nové Mesto nad Váhom | 10 | 18 | 2 | 4 | 12 | 16:42 | -26 | L W L D D |
16 | Dubnica | 6 | 18 | 3 | 0 | 15 | 16:50 | -34 | L L L L L |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
Relegation
Points corrections:
Dubnica: -3
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (3) | Slovan Duslo Šaľa | 22 | 9 | 7 | 1 | 1 | 21:9 | +12 | W W L W W |
2 (4) | Galanta | 19 | 9 | 5 | 4 | 0 | 14:5 | +9 | D W W D W |
3 (1) | MFK Lokomotíva Zvolen | 19 | 9 | 6 | 1 | 2 | 17:10 | +7 | W W W W D |
4 (7) | OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom | 18 | 9 | 5 | 3 | 1 | 20:10 | +10 | L W D W D |
5 (5) | Fomat Martin | 17 | 9 | 5 | 2 | 2 | 21:15 | +6 | L W W D L |
6 (10) | Podkonice | 17 | 9 | 4 | 5 | 0 | 16:10 | +6 | D W W D W |
7 (11) | Rača | 15 | 9 | 4 | 3 | 2 | 20:10 | +10 | W L L W W |
8 (2) | Sereď | 15 | 9 | 4 | 3 | 2 | 16:8 | +8 | L W D W W |
9 (12) | Jednota Bánová | 14 | 9 | 4 | 2 | 3 | 15:10 | +5 | W W L L W |
10 (13) | Častkovce | 14 | 9 | 4 | 2 | 3 | 13:13 | 0 | W D W W L |
11 (6) | RSC Hamsik Academy Banská Bystrica | 12 | 9 | 3 | 3 | 3 | 10:8 | +2 | L W D W D |
12 (14) | Veľké Ludince | 10 | 7 | 3 | 1 | 3 | 9:6 | +3 | D W W L L |
13 (8) | Beluša | 10 | 9 | 3 | 1 | 5 | 8:9 | -1 | L L W W L |
14 (15) | Nové Mesto nad Váhom | 9 | 9 | 2 | 3 | 4 | 13:20 | -7 | W D D D L |
15 (9) | Malacky | 8 | 9 | 2 | 2 | 5 | 10:14 | -4 | W D L D L |
16 (16) | Dubnica | 6 | 9 | 2 | 0 | 7 | 8:24 | -16 | L L W L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Sereď | 18 | 9 | 5 | 3 | 1 | 18:6 | +12 | W L D W W |
2 (8) | Beluša | 18 | 9 | 5 | 3 | 1 | 18:13 | +5 | W W W D D |
3 (1) | MFK Lokomotíva Zvolen | 18 | 9 | 5 | 3 | 1 | 10:7 | +3 | W W W D L |
4 (9) | Malacky | 17 | 9 | 5 | 2 | 2 | 16:6 | +10 | D W L D L |
5 (6) | RSC Hamsik Academy Banská Bystrica | 16 | 8 | 4 | 4 | 0 | 16:9 | +7 | W W D D D |
6 (5) | Fomat Martin | 12 | 9 | 3 | 3 | 3 | 13:15 | -2 | D L D W W |
7 (4) | Galanta | 12 | 8 | 4 | 0 | 4 | 10:12 | -2 | L L W L W |
8 (3) | Slovan Duslo Šaľa | 11 | 9 | 2 | 5 | 2 | 14:14 | 0 | D L L D D |
9 (7) | OFK Baník Lehota pod Vtáčnikom | 10 | 9 | 3 | 1 | 5 | 9:13 | -4 | W L D L L |
10 (12) | Jednota Bánová | 7 | 9 | 1 | 4 | 4 | 9:16 | -7 | L L L D D |
11 (10) | Podkonice | 7 | 9 | 2 | 1 | 6 | 15:25 | -10 | L L D L L |
12 (13) | Častkovce | 6 | 9 | 1 | 3 | 5 | 7:14 | -7 | L L W L D |
13 (11) | Rača | 6 | 9 | 1 | 3 | 5 | 5:12 | -7 | L D L D L |
14 (14) | Veľké Ludince | 3 | 9 | 1 | 0 | 8 | 10:21 | -11 | L L L L W |
15 (16) | Dubnica | 3 | 9 | 1 | 0 | 8 | 8:26 | -18 | L L L L L |
16 (15) | Nové Mesto nad Váhom | 1 | 9 | 0 | 1 | 8 | 3:22 | -19 | L L D L L |