Liga Alef livescores, results, table and standings

Israel Liga Alef (2020/2021)

100%
0
399 matches

Latest scores Latest scores

Israel : Liga Alef
Relegation Play-offs - Final
Matchday 7 (Relegation Round - South A)
Matchday 7 (Relegation Round - North B)
Matchday 7 (Relegation Round - North A)
Matchday 7 (Relegation Round - South B)
Matchday 7 (Relegation Round - North B)
Matchday 7 (Relegation Round - North A)
Matchday 7 (Relegation Round - North B)
26.0522:00
Cancelled CANC
Matchday 7 (Relegation Round - South B)
Promotion Play-offs - Final
Matchday 7 (Relegation Round - North A)
Matchday 7 (Relegation Round - South A)

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 Hapoel Bik'at HaYarden 32 16 9 5 2 32:14 +18 W L W W W
2 Maccabi Kabilio Jaffa 31 16 8 7 1 30:11 +19 W W W D W
3 Hapoel Marmorek 25 16 7 4 5 25:18 +7 L L W W D
4 Maccabi Sha'arayim 24 16 6 6 4 16:15 +1 W W W D W
5 Maccabi Ashdod 18 16 4 6 6 19:17 +2 W L L D D
6 Hapoel Ashkelon 18 16 3 9 4 15:19 -4 L D L L W
7 No team logo Ironi Kuseife 18 16 4 6 6 13:24 -11 W D W D L
8 Nordia Jerusalem 16 16 4 4 8 17:28 -11 L L L L D
9 Hakoah Ramat Gan 8 16 1 5 10 15:36 -21 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Hapoel Bik'at HaYarden 17 8 5 2 1 19:8 +11 W W W L D
2 (2) Maccabi Kabilio Jaffa 14 8 3 5 0 14:5 +9 W D W D D
3 (3) Hapoel Marmorek 11 8 3 2 3 13:9 +4 L W D W D
4 (4) Maccabi Sha'arayim 11 8 3 2 3 8:9 -1 W W W D L
5 (6) Hapoel Ashkelon 10 8 2 4 2 8:11 -3 L L D W W
6 (5) Maccabi Ashdod 7 8 2 1 5 6:7 -1 L L L D W
7 (9) Hakoah Ramat Gan 6 8 1 3 4 10:15 -5 L L L L W
8 (7) No team logo Ironi Kuseife 5 8 0 5 3 5:10 -5 D D L L D
9 (8) Nordia Jerusalem 5 8 1 2 5 7:18 -11 L L D W D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Maccabi Kabilio Jaffa 17 8 5 2 1 16:6 +10 W W L W W
2 (1) Hapoel Bik'at HaYarden 15 8 4 3 1 13:6 +7 W L W W D
3 (3) Hapoel Marmorek 14 8 4 2 2 12:9 +3 L W D D W
4 (4) Maccabi Sha'arayim 13 8 3 4 1 8:6 +2 W D W D D
5 (7) No team logo Ironi Kuseife 13 8 4 1 3 8:14 -6 W W L L D
6 (5) Maccabi Ashdod 11 8 2 5 1 13:10 +3 W D D W D
7 (8) Nordia Jerusalem 11 8 3 2 3 10:10 0 L L W W L
8 (6) Hapoel Ashkelon 8 8 1 5 2 7:8 -1 D L W D D
9 (9) Hakoah Ramat Gan 2 8 0 2 6 5:21 -16 L L L D D
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Hapoel Kaukab 38 16 11 5 0 29:6 +23 W W D D W
2 Maccabi Bnei Raina 27 16 7 6 3 23:16 +7 L W W L D
3 No team logo Tzeirey Taibe 21 16 4 9 3 21:20 +1 W L D W D
4 Ironi Baka El Garbiya 20 16 5 5 6 22:19 +3 L W L W D
5 Hapoel Migdal HaEmek 20 16 4 8 4 17:22 -5 D L D D W
6 Hapoel Bnei Ar'ara 'Ara 18 16 4 6 6 13:18 -5 D W W D L
7 Robi Shapira 17 16 4 5 7 14:21 -7 D L W L L
8 Hapoel Bnei Zalafa 15 16 3 6 7 22:30 -8 W L L D L
9 Daburiyya Osama 13 16 3 4 9 13:22 -9 D L D L D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Hapoel Kaukab 18 8 5 3 0 12:2 +10 W D W W W
2 (2) Maccabi Bnei Raina 15 8 4 3 1 13:9 +4 W L D D W
3 (4) Ironi Baka El Garbiya 13 8 4 1 3 13:8 +5 W W D W L
4 (3) No team logo Tzeirey Taibe 10 8 1 7 0 11:10 +1 W D D D D
5 (9) Daburiyya Osama 9 8 2 3 3 6:8 -2 D D D W L
6 (8) Hapoel Bnei Zalafa 8 8 2 2 4 10:14 -4 W L L D D
7 (6) Hapoel Bnei Ar'ara 'Ara 8 8 2 2 4 6:10 -4 D W L L W
8 (5) Hapoel Migdal HaEmek 7 8 1 4 3 7:15 -8 L D D D W
9 (7) Robi Shapira 5 8 1 2 5 6:14 -8 L L D W L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Hapoel Kaukab 20 8 6 2 0 17:4 +13 W D W D W
2 (5) Hapoel Migdal HaEmek 13 8 3 4 1 10:7 +3 D D W D L
3 (2) Maccabi Bnei Raina 12 8 3 3 2 10:7 +3 L W D W W
4 (7) Robi Shapira 12 8 3 3 2 8:7 +1 D W L D L
5 (3) No team logo Tzeirey Taibe 11 8 3 2 3 10:10 0 L W D D W
6 (6) Hapoel Bnei Ar'ara 'Ara 10 8 2 4 2 7:8 -1 W D D L D
7 (4) Ironi Baka El Garbiya 7 8 1 4 3 9:11 -2 L L D L D
8 (8) Hapoel Bnei Zalafa 7 8 1 4 3 12:16 -4 L D D L L
9 (9) Daburiyya Osama 4 8 1 1 6 7:14 -7 L L D L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Holon Yermiyahu 30 16 8 6 2 18:9 +9 L W L W D
2 Agudat Sport Ashdod 29 16 8 5 3 20:10 +10 D L D W D
3 Shimshon Kafr Qasim 25 16 6 7 3 25:15 +10 W L D D D
4 Hapoel Azor 24 16 7 3 6 24:22 +2 W W D W W
5 Maccabi Herzliya 22 16 7 1 8 18:17 +1 L W W L D
6 Maccabi Yavne 22 16 6 4 6 15:18 -3 D W L D L
7 Ironi Or Yehuda 18 16 5 3 8 20:34 -14 L W L D L
8 No team logo Dimona 17 16 4 5 7 13:13 0 W W W L D
9 Hapoel Bnei Lod 11 16 3 2 11 18:33 -15 L L L L D
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Shimshon Kafr Qasim 20 8 6 2 0 21:4 +17 W D W W W
2 (1) Holon Yermiyahu 20 8 6 2 0 14:5 +9 W W W W D
3 (2) Agudat Sport Ashdod 14 8 4 2 2 9:5 +4 D W D L L
4 (8) No team logo Dimona 13 8 3 4 1 11:5 +6 W W D D D
5 (7) Ironi Or Yehuda 13 8 4 1 3 11:12 -1 W D W L L
6 (4) Hapoel Azor 12 8 3 3 2 9:7 +2 W D W D D
7 (6) Maccabi Yavne 12 8 3 3 2 8:10 -2 W D D L L
8 (9) Hapoel Bnei Lod 10 8 3 1 4 13:13 0 L L L W L
9 (5) Maccabi Herzliya 9 8 3 0 5 7:7 0 W L L L W
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Agudat Sport Ashdod 15 8 4 3 1 11:5 +6 L D D W W
2 (5) Maccabi Herzliya 13 8 4 1 3 11:10 +1 L W D W L
3 (4) Hapoel Azor 12 8 4 0 4 15:15 0 W W W L L
4 (1) Holon Yermiyahu 10 8 2 4 2 4:4 0 L L D W D
5 (6) Maccabi Yavne 10 8 3 1 4 7:8 -1 D L L W L
6 (3) Shimshon Kafr Qasim 5 8 0 5 3 4:11 -7 L D D D D
7 (7) Ironi Or Yehuda 5 8 1 2 5 9:22 -13 L L L L W
8 (8) No team logo Dimona 4 8 1 1 6 2:8 -6 W L L D L
9 (9) Hapoel Bnei Lod 1 8 0 1 7 5:20 -15 L D L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Hapoel Marmorek 16 6 5 1 0 15:4 +11 W D W W W
2 Nordia Jerusalem 11 6 3 2 1 16:6 +10 W D W W L
3 No team logo Ironi Kuseife 8 6 2 2 2 9:11 -2 W W L D L
4 Hapoel Ashkelon 7 6 2 1 3 6:7 -1 L L D L W
5 Maccabi Ashdod 7 6 2 1 3 11:13 -2 L W W L L
6 Maccabi Sha'arayim 7 6 2 1 3 10:12 -2 L L L W W
7 Hakoah Ramat Gan 3 6 1 0 5 8:22 -14 L L W L L
Legends:

Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Hapoel Marmorek 7 3 2 1 0 4:1 +3 D W W
2 (2) Nordia Jerusalem 6 3 2 0 1 13:5 +8 W W L
3 (4) Hapoel Ashkelon 4 3 1 1 1 2:1 +1 L D W
4 (6) Maccabi Sha'arayim 4 3 1 1 1 5:6 -1 L W D
5 (5) Maccabi Ashdod 4 3 1 1 1 6:8 -2 W L D
6 (3) No team logo Ironi Kuseife 3 3 1 0 2 4:8 -4 W L L
7 (7) Hakoah Ramat Gan 0 3 0 0 3 3:9 -6 L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Hapoel Marmorek 9 3 3 0 0 11:3 +8 W W W
2 (3) No team logo Ironi Kuseife 5 3 1 2 0 5:3 +2 W D D
3 (2) Nordia Jerusalem 5 3 1 2 0 3:1 +2 D W D
4 (5) Maccabi Ashdod 3 3 1 0 2 5:5 0 L W L
5 (6) Maccabi Sha'arayim 3 3 1 0 2 5:6 -1 L L W
6 (4) Hapoel Ashkelon 3 3 1 0 2 4:6 -2 L L W
7 (7) Hakoah Ramat Gan 3 3 1 0 2 5:13 -8 L W L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Hapoel Bnei Lod 12 6 3 3 0 9:3 +6 W W D D W
2 Maccabi Herzliya 12 6 3 3 0 13:8 +5 W D D W D
3 No team logo Dimona 9 6 2 3 1 5:4 +1 L D W D D
4 Maccabi Yavne 8 6 2 2 2 9:5 +4 W L W L D
5 Shimshon Kafr Qasim 6 6 1 3 2 6:8 -2 L D W D D
6 Ironi Or Yehuda 4 6 1 1 4 6:14 -8 W L L L D
7 Hapoel Azor 3 6 0 3 3 3:9 -6 L L D D D
Legends:

Relegation Play-off
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) Maccabi Yavne 7 3 2 1 0 7:1 +6 W W D
2 (2) Maccabi Herzliya 7 3 2 1