III Liga 2023/2024 livescores, results, table and standings

Poland III Liga (2023/2024)

73%
0
1224 matches

Today's matches

Poland : III Liga

Latest scores Latest scores

Poland : III Liga
Matchday 25 (Group 1)
Matchday 25 (Group 2)
Matchday 25 (Group 4)
Matchday 25 (Group 3)
Matchday 25 (Group 2)
Matchday 25 (Group 1)
Matchday 25 (Group 3)
Matchday 25 (Group 1)
Matchday 25 (Group 2)
Matchday 25 (Group 4)

Next matches Next matches

Poland : III Liga
Matchday 26 (Group 3)
Matchday 26 (Group 2)
Matchday 26 (Group 4)
Matchday 26 (Group 3)
Matchday 26 (Group 4)
Matchday 26 (Group 3)
Matchday 26 (Group 2)
Matchday 26 (Group 1)
Matchday 26 (Group 3)
Matchday 26 (Group 2)

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Wieczysta Kraków 60 25 19 3 3 70:23 +47 W D W W W
2 Siarka Tarnobrzeg 50 25 15 5 5 48:22 +26 W W D W W
3 No team logo Star Starachowice 46 25 14 4 7 40:21 +19 L W W W W
4 No team logo Avia Świdnik 43 25 13 4 8 46:29 +17 L D D L L
5 Podlasie Biała Podlaska 42 25 11 9 5 38:22 +16 D D L W W
6 KSZO 1929 41 25 12 5 8 40:29 +11 D L W D L
7 Chełmianka Chełm 39 25 12 3 10 45:45 0 D L L W L
8 Wiślanie Jaśkowice 36 25 10 6 9 41:30 +11 W L L L W
9 No team logo Unia Tarnów 35 25 10 5 10 42:40 +2 W W L L D
10 Garbarnia Kraków 32 25 8 8 9 38:43 -5 W D D D L
11 No team logo Świdniczanka Świdnik 31 25 8 7 10 32:39 -7 D D W D L
12 Czarni Połaniec 30 25 7 9 9 41:44 -3 D D W L L
13 No team logo Wiązownica 28 25 7 7 11 36:59 -23 D L L W D
14 Wisłoka Dębica 27 25 6 9 10 29:42 -13 D D W L W
15 No team logo Orlęta Radzyń Podlaski 23 25 5 8 12 26:42 -16 L D W D W
16 Podhale Nowy Targ 20 25 3 11 11 23:34 -11 D W D L W
17 No team logo Karpaty Krosno 19 25 4 7 14 17:49 -32 L W L W D
18 Sokół Sieniawa 17 25 5 2 18 25:64 -39 L L L L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Wieczysta Kraków 34 12 11 1 0 46:8 +38 D W W W W
2 (2) Siarka Tarnobrzeg 31 12 10 1 1 29:9 +20 W W W W W
3 (3) No team logo Star Starachowice 26 12 8 2 2 25:5 +20 W W W W L
4 (9) No team logo Unia Tarnów 23 13 7 2 4 27:16 +11 W W L L W
5 (6) KSZO 1929 22 13 6 4 3 28:17 +11 D W D D L
6 (4) No team logo Avia Świdnik 22 13 7 1 5 23:13 +10 L D L L W
7 (10) Garbarnia Kraków 21 13 6 3 4 24:20 +4 W D L D W
8 (5) Podlasie Biała Podlaska 21 13 6 3 4 21:14 +7 D L W W L
9 (12) Czarni Połaniec 19 12 5 4 3 29:19 +10 D L D L L
10 (7) Chełmianka Chełm 17 13 5 2 6 17:22 -5 D L L L L
11 (8) Wiślanie Jaśkowice 17 13 4 5 4 18:11 +7 W L W L L
12 (11) No team logo Świdniczanka Świdnik 14 12 3 5 4 18:22 -4 D D L D D
13 (13) No team logo Wiązownica 13 13 3 4 6 19:28 -9 D L D L L
14 (14) Wisłoka Dębica 11 12 2 5 5 11:17 -6 D L L L D
15 (15) No team logo Orlęta Radzyń Podlaski 10 13 2 4 7 7:19 -12 L W W D L
16 (18) Sokół Sieniawa 8 12 2 2 8 11:26 -15 L L W L L
17 (17) No team logo Karpaty Krosno 7 12 1 4 7 8:17 -9 L D D D L
18 (16) Podhale Nowy Targ 7 12 1 4 7 11:22 -11 W L L L D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Wieczysta Kraków 26 13 8 2 3 24:15 +9 W W W W W
2 (7) Chełmianka Chełm 22 12 7 1 4 28:23 +5 L W W W W
3 (4) No team logo Avia Świdnik 21 12 6 3 3 23:16 +7 D L W W W
4 (5) Podlasie Biała Podlaska 21 12 5 6 1 17:8 +9 D W D W D
5 (3) No team logo Star Starachowice 20 13 6 2 5 15:16 -1 L W W L W
6 (8) Wiślanie Jaśkowice 19 12 6 1 5 23:19 +4 L L W W W
7 (6) KSZO 1929 19 12 6 1 5 12:12 0 L L W W W
8 (2) Siarka Tarnobrzeg 19 13 5 4 4 19:13 +6 W D W D D
9 (11) No team logo Świdniczanka Świdnik 17 13 5 2 6 14:17 -3 D W L L W
10 (14) Wisłoka Dębica 16 13 4 4 5 18:25 -7 D W W D L
11 (13) No team logo Wiązownica 15 12 4 3 5 17:31 -14 L W D W L
12 (16) Podhale Nowy Targ 13 13 2 7 4 12:12 0 D D W D L
13 (15) No team logo Orlęta Radzyń Podlaski 13 12 3 4 5 19:23 -4 D D W L W
14 (17) No team logo Karpaty Krosno 12 13 3 3 7 9:32 -23 L W W D L
15 (9) No team logo Unia Tarnów 12 12 3 3 6 15:24 -9 L D W D W
16 (10) Garbarnia Kraków 11 12 2 5 5 14:23 -9 D D L L D
17 (12) Czarni Połaniec 11 13 2 5 6 12:25 -13 D W L L D
18 (18) Sokół Sieniawa 9 13 3 0 10 14:38 -24 L L L L W
# Team P MP W D L G GD Form
1 Świt Skolwin 58 25 18 4 3 48:12 +36 L W L W W
2 Elana Toruń 45 24 13 6 5 35:17 +18 W D W L L
3 Zawisza Bydgoszcz 44 25 13 5 7 53:26 +27 W W L D W
4 No team logo Vineta Wolin 42 25 13 3 9 33:38 -5 L W L W L
5 Błękitni Stargard 42 25 13 3 9 54:45 +9 W W W W L
6 Pogoń Szczecin II 41 25 13 2 10 56:44 +12 W L L W W
7 No team logo Unia Swarzędz 41 25 12 5 8 44:35 +9 W L W D W
8 Polonia Środa 40 25 12 4 9 41:40 +1 L W L W W
9 No team logo GKS Cartusia Kartuzy 39 25 11 6 8 50:32 +18 W L W L W
10 No team logo Klub Sportowy Noteć Czarnków 38 25 11 5 9 51:43 +8 D D W D W
11 No team logo Pogoń Nowe Skalmierzyce 36 25 10 6 9 40:40 0 L L D W L
12 Sokół Kleczew 33 25 9 6 10 42:43 -1 L L D D W
13 No team logo Gedania Gdańsk 32 25 10 2 13 40:43 -3 L L L D W
14 Flota Świnoujście 29 25 9 2 14 30:45 -15 W L W L L
15 No team logo Stolem Gniewino 27 24 7 6 11 26:39 -13 W W D L D
16 No team logo Luzino 20 25 6 2 17 34:60 -26 L W L D L
17 No team logo Unia Solec Kujawski 15 25 4 3 18 28:62 -34 D W W L D
18 Starogard Gdański 12 25 2 6 17 31:72 -41 L L D L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Świt Skolwin 34 12 11 1 0 33:5 +28 W W W W W
2 (7) No team logo Unia Swarzędz 30 14 9 3 2 27:14 +13 W W W L W
3 (2) Elana Toruń 28 12 9 1 2 19:5 +14 W W L W W
4 (6) Pogoń Szczecin II 25 13 8 1 4 30:21 +9 W L W L L
5 (3) Zawisza Bydgoszcz 24 12 7 3 2 29:10 +19 W D W W W
6 (4) No team logo Vineta Wolin 23 12 7 2 3 15:11 +4 W W L W W
7 (9) No team logo GKS Cartusia Kartuzy 21 13 6 3 4 26:17 +9 W W W D D
8 (10) No team logo Klub Sportowy Noteć Czarnków 20 12 6 2 4 31:23 +8 D L W L D
9 (8) Polonia Środa 20 12 6 2 4 15:15 0 W W W W W
10 (12) Sokół Kleczew 20 12 6 2 4 24:23 +1 L D W D L
11 (5) Błękitni Stargard 17 12 5 2 5 26:23 +3 W W W D W
12 (11) No team logo Pogoń Nowe Skalmierzyce 16 13 4 4 5 24:26 -2 L D W D L
13 (13) No team logo Gedania Gdańsk 14 12 4 2 6 15:17 -2 L D L W L
14 (15) No team logo Stolem Gniewino 14 12 3 5 4 12:16 -4 W W L D D
15 (16) No team logo Luzino 13 12 4 1 7 19:24 -5 L L W W W
16 (14) Flota Świnoujście 12 13 4 0 9 16:26 -10 W W L L L
17 (17) No team logo Unia Solec Kujawski 11 13 3 2 8 17:30 -13 D W L L D
18 (18) Starogard Gdański 2 13 0 2 11 13:39 -26 L D L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (5) Błękitni Stargard 25 13 8 1 4 28:22 +6 W W L W W
2 (1) Świt Skolwin 24 13 7 3 3 15:7 +8 L L W W D
3 (3) Zawisza Bydgoszcz 20 13 6 2 5 24:16 +8 W L W L L
4 (11) No team logo Pogoń Nowe Skalmierzyce 20 12 6 2 4 16:14 +2 L L W L D
5 (8) Polonia Środa 20 13 6 2 5 26:25 +1 L L W L W
6 (4) No team logo Vineta Wolin 19 13 6 1 6 18:27 -9 L L W L L
7 (9) No team logo GKS Cartusia Kartuzy 18 12 5 3 4 24:15 +9 L L D W L
8 (13) No team logo Gedania Gdańsk 18 13 6 0 7 25:26 -1 L L W L L
9 (10) No team logo Klub Sportowy Noteć Czarnków 18 13 5 3 5 20:20 0 D W D W L
10 (14) Flota Świnoujście 17 12 5 2 5 14:19 -5 L L L W W
11 (2) Elana Toruń 17 12 4 5 3 16:12 +4 D L L D W
12 (6) Pogoń Szczecin II 16 12 5 1 6 26:23 +3 L W W W L
13 (12) Sokół Kleczew 13 13 3 4 6 18:20 -2 L D W W D
14 (15) No team logo Stolem Gniewino 13 12 4 1 7 14:23 -9 D L W L W
15 (7) No team logo Unia Swarzędz 11 11 3 2 6 17:21 -4 L D D W L
16 (18) Starogard Gdański 10 12 2 4 6 18:33 -15 L L D D L
17 (16) No team logo Luzino 7 13 2 1 10 15:36 -21 L W D L L
18 (17) No team logo Unia Solec Kujawski 4 12 1 1 10 11:32 -21 W L D L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Śląsk Wrocław II 55 25 16 7 2 58:26 +32 D W W W D
2 Rekord Bielsko-Biała 55 25 17 4 4 58:27 +31 W D W W L
3 Kluczbork 54 25 16 6 3 46:22 +24 W D W W W
4 Górnik Zabrze II 40 25 12 4 9 44:35 +9 W W L W W
5 Ślęza Wrocław 36 25 10 6 9 51:46 +5 W L D D D
6 Górnik Polkowice 36 25 10 6 9 38:40 -2 L D L L W
7 Lechia Zielona Góra 35 25 10 5 10 39:42 -3 L L D L W
8 Pawłowice Śląskie 34 25 8 10 7