3. Division table, top scorers and standings

Norway 3. Division (2021)

84%
0
546 matches

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 Ullern 29 11 9 2 0 30:8 +22 W W W D W
2 Lokomotiv Oslo 20 11 6 2 3 25:14 +11 W W W W L
3 Junkeren 19 11 5 4 2 27:18 +9 L D W D W
4 Tromsø II 18 11 5 3 3 22:18 +4 W L L W W
5 Skjervøy 17 11 5 2 4 18:16 +2 L D L W L
6 Skeid II 16 11 4 4 3 24:19 +5 D W W L W
7 Nordstrand 16 11 5 1 5 19:20 -1 W W W W W
8 No team logo Rana 16 11 5 1 5 19:28 -9 W L D L L
9 Mjølner 15 11 4 3 4 21:15 +6 L L D W W
10 Stabæk II 15 11 4 3 4 20:20 0 W L D W L
11 Melbo IL 14 11 4 2 5 14:18 -4 D L D L W
12 Bodø / Glimt II 12 11 4 0 7 14:27 -13 L W L L L
13 No team logo Skånland 7 11 2 1 8 14:29 -15 L W L L L
14 Finnsnes 3 11 1 0 10 14:31 -17 L L L L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ullern 13 5 4 1 0 15:5 +10 W W W W D
2 (4) Tromsø II 11 6 3 2 1 12:9 +3 W L W D W
3 (6) Skeid II 10 6 3 1 2 17:10 +7 W W W L D
4 (9) Mjølner 10 5 3 1 1 9:3 +6 L W W D W
5 (5) Skjervøy 10 5 3 1 1 7:2 +5 D W W W L
6 (2) Lokomotiv Oslo 9 6 3 0 3 14:11 +3 W W L L L
7 (12) Bodø / Glimt II 9 5 3 0 2 9:9 0 W L W L W
8 (8) No team logo Rana 9 5 3 0 2 10:13 -3 W L W W L
9 (10) Stabæk II 8 6 2 2 2 10:9 +1 L D L W D
10 (7) Nordstrand 7 5 2 1 2 9:11 -2 W W L L D
11 (13) No team logo Skånland 6 6 2 0 4 9:16 -7 W L L W L
12 (11) Melbo IL 5 6 1 2 3 8:12 -4 D D L L W
13 (3) Junkeren 3 5 0 3 2 7:9 -2 L D D L D
14 (14) Finnsnes 3 6 1 0 5 9:17 -8 L L L L W
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ullern 16 6 5 1 0 15:3 +12 W W D W W
2 (3) Junkeren 16 6 5 1 0 20:9 +11 D W W W W
3 (2) Lokomotiv Oslo 11 5 3 2 0 11:3 +8 W W D D W
4 (7) Nordstrand 9 6 3 0 3 10:9 +1 W W W L L
5 (11) Melbo IL 9 5 3 0 2 6:6 0 L W L W W
6 (4) Tromsø II 7 5 2 1 2 10:9 +1 L W D L W
7 (10) Stabæk II 7 5 2 1 2 10:11 -1 W W L L D
8 (5) Skjervøy 7 6 2 1 3 11:14 -3 L L L W W
9 (8) No team logo Rana 7 6 2 1 3 9:15 -6 L D L L W
10 (6) Skeid II 6 5 1 3 1 7:9 -2 D L W D D
11 (9) Mjølner 5 6 1 2 3 12:12 0 L D W L L
12 (12) Bodø / Glimt II 3 6 1 0 5 5:18 -13 L L L W L
13 (13) No team logo Skånland 1 5 0 1 4 5:13 -8 L L L D L
14 (14) Finnsnes 0 5 0 0 5 5:14 -9 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Træff 25 11 8 1 2 32:17 +15 W W W W D
2 Strindheim 24 11 7 3 1 29:13 +16 D W W W D
3 Spjelkavik 22 11 7 1 3 23:9 +14 L L W W W
4 Aalesund II 20 11 6 2 3 20:14 +6 W L W W D
5 Kolstad 18 11 5 3 3 27:17 +10 L W L W D
6 No team logo Volda 16 11 4 4 3 26:14 +12 D L W W D
7 Byåsen 15 11 4 3 4 18:17 +1 D W L D L
8 Tiller 15 11 4 3 4 18:19 -1 D L L L W
9 Melhus 14 11 4 2 5 12:16 -4 W W W D D
10 Orkla 14 11 4 2 5 17:27 -10 W L D L W
11 Molde II 13 11 4 1 6 20:20 0 L W W L L
12 NTNUI 9 11 2 3 6 15:22 -7 D L L D W
13 Ranheim II 8 11 2 2 7 19:46 -27 D L L L L
14 No team logo Tynset 3 11 1 0 10 16:41 -25 L L L L W
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Træff 12 5 4 0 1 19:8 +11 W W W L W
2 (5) Kolstad 12 5 4 0 1 15:6 +9 W W W L W
3 (2) Strindheim 11 5 3 2 0 15:7 +8 W D W D W
4 (8) Tiller 10 6 3 1 2 10:8 +2 L L W W W
5 (3) Spjelkavik 10 6 3 1 2 6:4 +2 L W W L D
6 (6) No team logo Volda 8 5 2 2 1 17:7 +10 D L D W W
7 (9) Melhus 8 6 2 2 2 6:8 -2 W D D W L
8 (11) Molde II 7 5 2 1 2 12:8 +4 W L D W L
9 (7) Byåsen 5 6 1 2 3 7:11 -4 D L L L W
10 (4) Aalesund II 4 5 1 1 3 8:10 -2 L D L L W
11 (12) NTNUI 4 6 1 1 4 6:11 -5 L L W L D
12 (10) Orkla 4 5 1 1 3 8:14 -6 W L L L D
13 (13) Ranheim II 4 6 1 1 4 11:24 -13 D L L W L
14 (14) No team logo Tynset 3 6 1 0 5 11:15 -4 L L W L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) Aalesund II 16 6 5 1 0 12:4 +8 W W W W D
2 (2) Strindheim 13 6 4 1 1 14:6 +8 D W W L W
3 (1) Træff 13 6 4 1 1 13:9 +4 W W D W L
4 (3) Spjelkavik 12 5 4 0 1 17:5 +12 L W W W W
5 (7) Byåsen 10 5 3 1 1 11:6 +5 W D W L W
6 (10) Orkla 10 6 3 1 2 9:13 -4 L D W W W
7 (6) No team logo Volda 8 6 2 2 2 9:7 +2 W W L L D
8 (5) Kolstad 6 6 1 3 2 12:11 +1 L L D D W
9 (9) Melhus 6 5 2 0 3 6:8 -2 W W L L L
10 (11) Molde II 6 6 2 0 4 8:12 -4 L W L W L
11 (12) NTNUI 5 5 1 2 2 9:11 -2 D D L W L
12 (8) Tiller 5 5 1 2 2 8:11 -3 D L W D L
13 (13) Ranheim II 4 5 1 1 3 8:22 -14 L L L W D
14 (14) No team logo Tynset 0 5 0 0 5 5:26 -21 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Frigg 29 11 9 2 0 41:10 +31 W D W W W
2 Fana 28 11 9 1 1 37:15 +22 W W W W W
3 Fyllingsdalen 24 11 8 0 3 28:16 +12 L W L W W
4 No team logo Bjarg 22 11 7 1 3 24:22 +2 W W L D W
5 Lyn 20 11 5 5 1 27:14 +13 W D W D W
6 Os 15 11 4 3 4 22:22 0 L W W D L
7 Brann II 12 11 4 0 7 30:28 +2 W L W L L
8 Lysekloster 12 11 3 3 5 23:21 +2 W D L L W
9 No team logo Sandviken 12 11 3 3 5 19:22 -3 W L L W L
10 Stord 12 11 3 3 5 24:29 -5 L D L L L
11 Fjøra 10 11 3 1 7 24:29 -5 L W D L L
12 Årdal 8 11 2 2 7 8:28 -20 L L W L L
13 IF Ready 7 10 1 4 5 16:23 -7 L L D W D
14 Sogndal II 2 10 0 2 8 6:50 -44 L L L D L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Fana 16 6 5 1 0 17:5 +12 W W W W W
2 (3) Fyllingsdalen 15 5 5 0 0 14:6 +8 W W W W W
3 (4) No team logo Bjarg 15 6 5 0 1 17:11 +6 W L W W W
4 (1) Frigg 13 5 4 1 0 17:2 +15 D W W W W
5 (6) Os 13 6 4 1 1 16:12 +4 W W L D W
6 (11) Fjøra 10 6 3 1 2 18:11 +7 W D L W W
7 (10) Stord 10 5 3 1 1 13:11 +2 D L W W W
8 (7) Brann II 9 6 3 0 3 21:14 +7 W W L L W
9 (5) Lyn 9 5 2 3 0 9:6 +3 W D W D D
10 (12) Årdal 7 6 2 1 3 6:10 -4 L W L D L
11 (9) No team logo Sandviken 5 6 1 2 3 11:13 -2 W L L D D
12 (8) Lysekloster 4 5 1 1 3 8:12 -4 W L L L D
13 (13) IF Ready 2 4 0 2 2 6:11 -5 L L D D
14 (14) Sogndal II 1 5 0 1 4 1:31 -30 L D L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Frigg 16 6 5 1 0 24:8 +16 W W W W W
2 (2) Fana 12 5 4 0 1 20:10 +10 W W W W L
3 (5) Lyn 11 6 3 2 1 18:8 +10 D W W W L
4 (3) Fyllingsdalen 9 6 3 0 3 14:10 +4 L L W L W
5 (8) Lysekloster 8 6 2 2 2 15:9 +6 D L W D L
6 (9) No team logo Sandviken 7 5 2 1 2 8:9 -1 L W L D W
7 (4) No team logo Bjarg 7 5 2 1 2 7:11 -4 W D W L L
8 (13) IF Ready 5 6 1 2 3 10:12 -2 L D W D L
9 (7) Brann II 3 5 1 0 4 9:14 -5 L L L L W
10 (6) Os 2 5 0 2 3 6:10 -4 L D L L D
11 (10) Stord 2 6 0 2 4 11:18 -7 L L L D D
12 (14) Sogndal II 1 5 0 1 4 5:19 -14 L L L D L
13 (12) Årdal 1 5 0 1 4 2:18 -16 L L L L D
14 (11) Fjøra 0 5 0 0 5 6:18 -12 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Staal Jørpeland 23 11 7 2 2 25:17 +8 W W W W L
2 Sola 20 11 6 2 3 26:15 +11 W W L W W
3 Djerv 20 11 6 2