Liga III table, top scorers and standings

Romania Liga III (2021/2022)

44%
0
900 matches

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Hunedoara 22 8 7 1 0 27:7 +20 W W D W W
2 Metalurgistul Cugir 20 8 6 2 0 19:10 +9 W W W W D
3 No team logo Viitorul Cluj 13 8 4 1 3 10:13 -3 L W D W L
4 No team logo FC ASA Unirea Ungheni 12 8 4 0 4 18:13 +5 L L L W W
5 No team logo ACS Gloria Bistriţa 12 8 4 0 4 18:22 -4 L W W L W
6 CS Ocna Mureș 11 8 3 2 3 12:13 -1 W W D L D
7 Avântul Reghin 10 8 3 1 4 11:11 0 L L D L L
8 Arieşul Turda 7 8 2 1 5 11:15 -4 W L W L D
9 Sănătatea Cluj 5 8 1 2 5 11:18 -7 W L L L D
10 Unirea Alba Iulia 3 8 1 0 7 7:22 -15 L L L W L
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Metalurgistul Cugir 13 5 4 1 0 13:6 +7 W W W W D
2 (4) No team logo FC ASA Unirea Ungheni 9 5 3 0 2 13:6 +7 L L W W W
3 (1) No team logo Hunedoara 9 3 3 0 0 8:1 +7 W W W
4 (5) No team logo ACS Gloria Bistriţa 9 3 3 0 0 8:4 +4 W W W
5 (3) No team logo Viitorul Cluj 9 4 3 0 1 6:7 -1 W W W L
6 (6) CS Ocna Mureș 8 5 2 2 1 7:5 +2 W D D L W
7 (7) Avântul Reghin 7 5 2 1 2 10:8 +2 L D L W W
8 (8) Arieşul Turda 7 4 2 1 1 8:6 +2 W W D L
9 (9) Sănătatea Cluj 0 3 0 0 3 4:10 -6 L L L
10 (10) Unirea Alba Iulia 0 3 0 0 3 2:12 -10 L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Hunedoara 13 5 4 1 0 19:6 +13 W D W W W
2 (2) Metalurgistul Cugir 7 3 2 1 0 6:4 +2 W D W
3 (9) Sănătatea Cluj 5 5 1 2 2 7:8 -1 W L D L D
4 (3) No team logo Viitorul Cluj 4 4 1 1 2 4:6 -2 L D L W
5 (4) No team logo FC ASA Unirea Ungheni 3 3 1 0 2 5:7 -2 L W L
6 (7) Avântul Reghin 3 3 1 0 2 1:3 -2 L L W
7 (6) CS Ocna Mureș 3 3 1 0 2 5:8 -3 W L L
8 (10) Unirea Alba Iulia 3 5 1 0 4 5:10 -5 L L W L L
9 (5) No team logo ACS Gloria Bistriţa 3 5 1 0 4 10:18 -8 L W L L L
10 (8) Arieşul Turda 0 4 0 0 4 3:9 -6 L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Ghiroda şi Giarmata Vii 16 7 5 1 1 13:5 +8 L W D W W
2 Crişul Chişineu Criş 16 7 5 1 1 8:4 +4 W W W L W
3 No team logo ACS Pobeda Stár Bišnov 13 8 4 1 3 11:6 +5 W W W L D
4 Șoimii Lipova 12 8 3 3 2 12:9 +3 W W W D D
5 Dumbrăviţa 11 7 3 2 2 12:6 +6 L L W D W
6 Gloria Lunca Teuz Cermei 11 7 3 2 2 11:7 +4 D L W W W
7 No team logo Progresul Pecica 6 7 1 3 3 6:9 -3 L D L W L
8 No team logo CS Frontiera 2004 Curtici 5 7 1 2 4 6:14 -8 W L L D L
9 No team logo CS Avântul Periam 1 7 0 1 6 4:20 -16 L L L L L
10 ACS Poli Timişoara 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) No team logo ACS Pobeda Stár Bišnov 9 5 3 0 2 8:3 +5 W W L L W
2 (1) Ghiroda şi Giarmata Vii 9 3 3 0 0 5:1 +4 W W W
3 (4) Șoimii Lipova 7 5 2 1 2 8:7 +1 W W D L L
4 (8) No team logo CS Frontiera 2004 Curtici 5 5 1 2 2 4:7 -3 W L D L D
5 (5) Dumbrăviţa 4 3 1 1 1 4:4 0 L D W
6 (6) Gloria Lunca Teuz Cermei 4 4 1 1 2 5:6 -1 L W D L
7 (2) Crişul Chişineu Criş 4 3 1 1 1 2:3 -1 W L D
8 (7) No team logo Progresul Pecica 2 2 0 2 0 2:2 0 D D
9 (10) ACS Poli Timişoara 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
10 (9) No team logo CS Avântul Periam 0 3 0 0 3 1:11 -10 L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Crişul Chişineu Criş 12 4 4 0 0 6:1 +5 W W W W
2 (5) Dumbrăviţa 7 4 2 1 1 8:2 +6 L W D W
3 (6) Gloria Lunca Teuz Cermei 7 3 2 1 0 6:1 +5 D W W
4 (1) Ghiroda şi Giarmata Vii 7 4 2 1 1 8:4 +4 L D W W
5 (4) Șoimii Lipova 5 3 1 2 0 4:2 +2 W D D
6 (3) No team logo ACS Pobeda Stár Bišnov 4 3 1 1 1 3:3 0 W D L
7 (7) No team logo Progresul Pecica 4 5 1 1 3 4:7 -3 L L W L D
8 (9) No team logo CS Avântul Periam 1 4 0 1 3 3:9 -6 L L L D
9 (10) ACS Poli Timişoara 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
10 (8) No team logo CS Frontiera 2004 Curtici 0 2 0 0 2 2:7 -5 L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Viitorul Dăești 19 8 6 1 1 14:4 +10 W L W W W
2 No team logo Slatina 18 8 5 3 0 17:4 +13 D W W W W
3 Sporting Roşiori 13 8 3 4 1 14:9 +5 D D L W W
4 No team logo Vediţa Coloneşti 13 8 4 1 3 11:11 0 D W W L L
5 Alexandria 11 8 3 2 3 6:8 -2 D W W L W
6 Filiaşi 10 8 3 1 4 12:10 +2 D L W L L
7 No team logo CSO Petrolul Potcoava 8 8 2 2 4 10:15 -5 D W L D W
8 Flacăra Horezu 8 8 2 2 4 5:13 -8 L L L D W
9 CS U Craiova II 7 8 2 1 5 10:8 +2 W D L L L
10 No team logo CS Minerul Costeşti 4 8 1 1 6 6:23 -17 L L L W L
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Viitorul Dăești 13 5 4 1 0 11:1 +10 W W W D W
2 (4) No team logo Vediţa Coloneşti 10 5 3 1 1 9:5 +4 D W L W W
3 (9) CS U Craiova II 7 5 2 1 2 9:4 +5 W D L L W
4 (2) No team logo Slatina 7 3 2 1 0 5:1 +4 W W D
5 (6) Filiaşi 6 3 2 0 1 8:1 +7 W L W
6 (5) Alexandria 6 3 2 0 1 2:2 0 W W L
7 (3) Sporting Roşiori 5 4 1 2 1 6:5 +1 D L W D
8 (7) No team logo CSO Petrolul Potcoava 4 5 1 1 3 6:10 -4 D L W L L
9 (10) No team logo CS Minerul Costeşti 3 3 1 0 2 5:6 -1 L W L
10 (8) Flacăra Horezu 2 4 0 2 2 1:8 -7 L D D L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) No team logo Slatina 11 5 3 2 0 12:3 +9 D W W D W
2 (3) Sporting Roşiori 8 4 2 2 0 8:4 +4 D W D W
3 (1) No team logo Viitorul Dăești 6 3 2 0 1 3:3 0 L W W
4 (8) Flacăra Horezu 6 4 2 0 2 4:5 -1 L L W W
5 (5) Alexandria 5 5 1 2 2 4:6 -2 D W L D L
6 (7) No team logo CSO Petrolul Potcoava 4 3 1 1 1 4:5 -1 W D L
7 (6) Filiaşi 4 5 1 1 3 4:9 -5 D L L W L
8 (4) No team logo Vediţa Coloneşti 3 3 1 0 2 2:6 -4 W L L
9 (10) No team logo CS Minerul Costeşti 1 5 0 1 4 1:17 -16 L L L D L
10 (9) CS U Craiova II 0 3 0 0 3 1:4 -3 L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Odorheiu Secuiesc 19 8 6 1 1 21:6 +15 W W W W D
2 No team logo Sepsi OSK Sfântu Gheorghe II 19 8 6 1 1 18:8 +10 W W W W L
3 Pucioasa 17 8 5 2 1 21:10 +11 W W W L D
4 Olimpic Cetate 12 8 3 3 2 9:10 -1 W W D D W
5 Târgu Secuiesc 11 8 3 2 3 11:10 +1 W D L L L
6 No team logo Blejoi 10 8 3 1 4 14:10 +4 L L W W L
7 Municipal Braşov 8 8 2 2 4 9:15 -6 L L D W W
8 AFC Hermannstadt Sibiu II 8 8 2 2 4 9:16 -7 L D L L L
9 No team logo CSO Plopeni 5 8 1 2 5 9:19 -10 L L L D D
10 No team logo ACS Kids Tâmpa Braşov 2 8 0 2 6 5:22 -17 L L L L D
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Pucioasa 13 5 4 1 0 16:4 +12 W W W D W
2 (1) Odorheiu Secuiesc 13 5 4 1 0 15:3 +12 W W D W W
3 (2) No team logo Sepsi OSK Sfântu Gheorghe II 13 5 4 1 0 12:4 +8 W W W W D
4 (5) Târgu Secuiesc 9 5 3 0 2 9:7 +2 W L L W W
5 (6) No team logo Blejoi 6 4 2 0 2 8:4 +4 L W L W
6 (4) Olimpic Cetate 5 3 1 2 0 3:2 +1 D W D
7 (8) AFC Hermannstadt Sibiu II 5 4 1 2 1 5:5 0 D L D W
8 (9) No team logo CSO Plopeni 4 3 1 1 1 6:6 0 L D W
9 (7) Municipal Braşov 3 3 1 0 2 2:6 -4 L W L
10 (10) No team logo ACS Kids Tâmpa Braşov 1 3 0 1 2 2:7 -5 L D L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) Olimpic Cetate 7 5 2 1 2 6:8 -2 W W D L L
2 (1) Odorheiu Secuiesc 6 3 2 0 1 6:3 +3 W W L
3 (2) No team logo Sepsi OSK Sfântu Gheorghe II 6 3 2 0 1 6:4 +2 W L W
4 (7) Municipal Braşov 5 5 1 2 2 7:9 -2 L D W L D
5 (6) No team logo Blejoi 4 4 1 1 2 6:6 0 L W D L
6 (3) Pucioasa 4 3 1 1 1 5:6 -1 W L D
7 (8) AFC Hermannstadt Sibiu II 3 4 1 0 3 4:11 -7 L L L W
8 (5) Târgu Secuiesc 2 3 0 2 1 2:3 -1 D L D
9 (9) No team logo CSO Plopeni 1 5 0 1 4 3:13 -10 L L D L L
10 (10) No team logo ACS Kids Tâmpa Braşov 1 5 0 1 4 3:15 -12 L L L D L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Progresul Spartac 22 8 7 1 0 23:2 +21 W W W D W
2 Tunari 18 8 6 0 2 14:6 +8 W L W W W
3 FC Rapid 1923 II 14 7 4 2 1 11:9 +2 W W W D D
4 FC Dinamo 1948 Bucureşti II 11 8 3 2 3 17:15 +2 L W W W D
5 No team logo CS Real Bradu 11 8 3 2 3 8:9 -1 L L D W L
6 Flacăra Moreni 10 8 3 1 4 12:19 -7 W W L L L
7 Unirea Bascov 9 7 3 0 4 10:13 -3 W L