Second League 2022/2023 table, top scorers and standings

Russia Second League (2022/2023)

89%
0
798 matches

Table and standings

Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 Leningradets 51 20 16 3 1 48:11 +37 W D W W W
2 No team logo Zvezda St. Petersburg 41 20 11 8 1 40:16 +24 W W W W W
3 Zorkiy 32 20 9 5 6 32:21 +11 D D W W W
4 Yenisey II 29 20 8 5 7 40:30 +10 D W D L L
5 No team logo Baltika BFU 29 20 7 8 5 25:19 +6 L W L D D
6 Zenit II 27 20 7 6 7 31:31 0 D D D L W
7 Luki-Energiya 27 20 8 3 9 23:30 -7 L W L W D
8 Dinamo St. Petersburg 23 20 5 8 7 24:24 0 D D L W D
9 No team logo Yadro St. Petersburg 15 20 3 6 11 25:35 -10 W L D L L
10 No team logo FK Rodina-m (FK Rodina Moskva III) 13 20 3 4 13 13:44 -31 L L L L L
11 No team logo Elektron VN 13 20 3 4 13 13:53 -40 L L W L L
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 Tekstilshchik 42 20 13 3 4 40:15 +25 W L W L D
2 Murom 39 20 12 3 5 34:14 +20 L L W D L
3 Chertanovo 36 20 11 3 6 38:25 +13 W W W D W
4 No team logo FK Spartak Kostroma 32 20 9 5 6 29:22 +7 W D D W W
5 Torpedo Vladimir 28 20 8 4 8 24:31 -7 L W D L W
6 No team logo FK Torpedo Moskva II 27 20 7 6 7 20:27 -7 W D D W D
7 Dinamo Vologda 27 20 8 3 9 21:30 -9 L D W W L
8 Dinamo Moskva II 24 20 7 3 10 26:34 -8 W L L L D
9 No team logo Tver 22 20 6 4 10 21:22 -1 L W L L W
10 Khimik Dzerzhinsk 18 20 4 6 10 17:26 -9 L L D W D
11 Znamya Truda 13 20 3 4 13 14:38 -24 L W D L L
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Leningradets 27 10 9 0 1 31:8 +23 W W W W W
2 (2) No team logo Zvezda St. Petersburg 22 10 6 4 0 21:7 +14 W W W W D
3 (7) Luki-Energiya 18 10 6 0 4 14:13 +1 L W W W L
4 (6) Zenit II 17 10 4 5 1 22:13 +9 D D D W D
5 (3) Zorkiy 16 10 5 1 4 19:10 +9 W L D W W
6 (8) Dinamo St. Petersburg 15 10 4 3 3 13:9 +4 D W L D D
7 (4) Yenisey II 13 10 3 4 3 23:16 +7 D W D L L
8 (5) No team logo Baltika BFU 12 10 3 3 4 10:6 +4 L L D W L
9 (9) No team logo Yadro St. Petersburg 10 10 2 4 4 13:17 -4 W L D L D
10 (10) No team logo FK Rodina-m (FK Rodina Moskva III) 9 10 2 3 5 6:12 -6 L L D W L
11 (11) No team logo Elektron VN 9 10 2 3 5 8:23 -15 L L W D D
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Tekstilshchik 26 10 8 2 0 23:5 +18 W W D W W
2 (2) Murom 25 10 8 1 1 21:4 +17 D W W W W
3 (7) Dinamo Vologda 19 10 6 1 3 13:12 +1 W L L D W
4 (3) Chertanovo 18 10 5 3 2 16:9 +7 W W D W D
5 (4) No team logo FK Spartak Kostroma 16 10 5 1 4 13:10 +3 W D W W W
6 (9) No team logo Tver 13 10 4 1 5 12:12 0 L W L L W
7 (8) Dinamo Moskva II 13 10 4 1 5 17:18 -1 L L D W L
8 (5) Torpedo Vladimir 13 10 3 4 3 11:13 -2 L D D D L
9 (10) Khimik Dzerzhinsk 13 10 4 1 5 12:15 -3 L W L W D
10 (6) No team logo FK Torpedo Moskva II 13 10 3 4 3 8:12 -4 D W W D L
11 (11) Znamya Truda 6 10 1 3 6 8:20 -12 L D L D L
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Leningradets 24 10 7 3 0 17:3 +14 D W W W W
2 (2) No team logo Zvezda St. Petersburg 19 10 5 4 1 19:9 +10 W W W D L
3 (5) No team logo Baltika BFU 17 10 4 5 1 15:13 +2 W D D D W
4 (4) Yenisey II 16 10 5 1 4 17:14 +3 L D W W W
5 (3) Zorkiy 16 10 4 4 2 13:11 +2 D D W W D
6 (6) Zenit II 10 10 3 1 6 9:18 -9 L L W D W
7 (7) Luki-Energiya 9 10 2 3 5 9:17 -8 L W W D D
8 (8) Dinamo St. Petersburg 8 10 1 5 4 11:15 -4 D L D L D
9 (9) No team logo Yadro St. Petersburg 5 10 1 2 7 12:18 -6 L D L L D
10 (10) No team logo FK Rodina-m (FK Rodina Moskva III) 4 10 1 1 8 7:32 -25 L L L L L
11 (11) No team logo Elektron VN 4 10 1 1 8 5:30 -25 L W L L L
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Chertanovo 18 10 6 0 4 22:16 +6 W W W L L
2 (1) Tekstilshchik 16 10 5 1 4 17:10 +7 L L W L D
3 (4) No team logo FK Spartak Kostroma 16 10 4 4 2 16:12 +4 D W D L W
4 (5) Torpedo Vladimir 15 10 5 0 5 13:18 -5 W L W L W
5 (2) Murom 14 10 4 2 4 13:10 +3 L L W L D
6 (6) No team logo FK Torpedo Moskva II 14 10 4 2 4 12:15 -3 W D D L L
7 (8) Dinamo Moskva II 11 10 3 2 5 9:16 -7 W L D D L
8 (9) No team logo Tver 9 10 2 3 5 9:10 -1 L D D L W
9 (7) Dinamo Vologda 8 10 2 2 6 8:18 -10 L D W L L
10 (11) Znamya Truda 7 10 2 1 7 6:18 -12 W L L D L
11 (10) Khimik Dzerzhinsk 5 10 0 5 5 5:11 -6 L D D D D
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 Dinamo Bryansk 49 22 15 4 3 30:9 +21 W W D L W
2 Avangard Kursk 38 22 10 8 4 39:24 +15 W D L D W
3 Rodina Moskva II 37 22 10 7 5 34:17 +17 W L L D W
4 Metallurg Lipetsk 37 22 11 4 7 29:21 +8 L L W W W
5 Sakhalinets 36 22 11 3 8 36:26 +10 L L W W L
6 Ryazan 29 22 7 8 7 21:21 0 W D L D L
7 No team logo Arsenal Tula II 28 22 8 4 10 34:36 -2 L L L D W
8 Strogino 28 22 7 7 8 22:25 -3 L D W D L
9 No team logo Akademiya Tambov 26 22 7 5 10 20:30 -10 L D W D L
10 Kvant 21 22 6 3 13 22:40 -18 W W W D W
11 Sakhalin 20 22 6 2 14 23:44 -21 W W D L L
12 Peresvet Podolsk 18 22 5 3 14 22:39 -17 L W L D L
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 Salyut-Belgorod 44 22 13 5 4 46:19 +27 W L W D L
2 Kaluga 44 22 14 2 6 32:23 +9 L L L W W
3 Sokol Saratov 43 22 13 4 5 25:16 +9 W W L W L
4 No team logo FK Kosmos Dolgoprudny 39 22 12 3 7 54:27 +27 W W W D W
5 Saturn Ramenskoye 37 22 11 4 7 35:27 +8 W L W W W
6 Dinamo Vladivostok 36 22 11 3 8 34:23 +11 L D W L W
7 Khimki II 30 22 9 3 10 41:35 +6 L W L L W
8 Kolomna 27 22 8 3 11 29:44 -15 W W L L W
9 Znamya Noginsk 25 22 7 4 11 23:35 -12 W D W W L
10 SKA Khabarovsk II 20 22 5 5 12 26:38 -12 L L D W L
11 Zenit Penza 17 22 4 5 13 20:41 -21 L W D L L
12 No team logo Balashikha 13 22 4 1 17 13:50 -37 L L L L L
Legends:

Promotion Group
Relegation Round
Group 1
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Dinamo Bryansk 26 11 8 2 1 18:4 +14 W L W W W
2 (2) Avangard Kursk 23 11 6 5 0 21:9 +12 W D D D W
3 (4) Metallurg Lipetsk 22 11 7 1 3 18:7 +11 W W W L W
4 (6) Ryazan 20 11 5 5 1 13:7 +6 W D D D W
5 (10) Kvant 19 11 6 1 4 13:13 0 W W W W L
6 (8) Strogino 18 11 5 3 3 13:9 +4 D W L L W
7 (7) No team logo Arsenal Tula II 17 11 5 2 4 19:13 +6 L D W D L
8 (3) Rodina Moskva II 16 11 4 4 3 14:11 +3 D W W W W
9 (11) Sakhalin 16 11 5 1 5 11:13 -2 W W D L L
10 (5) Sakhalinets 14 11 4 2 5 19:20 -1 L W L W D
11 (12) Peresvet Podolsk 13 11 4 1 6 14:20 -6 W D W L L
12 (9) No team logo Akademiya Tambov 11 11 3 2 6 14:19 -5 L W L W L
Group 2
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Salyut-Belgorod 25 11 8 1 2 27:7 +20 W L W D W
2 (2) Kaluga 24 11 8 0 3 16:8 +8 L L W W W
3 (6) Dinamo Vladivostok 23 11 7 2 2 19:10 +9 W L W W W
4 (8) Kolomna 20 11 6 2 3 21:15 +6 W W L W L
5 (3) Sokol Saratov 20 11 6 2 3 12:9 +3 W L D W W
6 (5) Saturn Ramenskoye 19 11 6 1 4 20:15 +5 W W L L W
7 (4) No team logo FK Kosmos Dolgoprudny 18 11 5 3 3 28:13 +15 W D W W W
8 (7) Khimki II 14 11 4 2 5 17:16 +1 L W