Segunda División table, top scorers and standings

Venezuela Segunda División (2020)

100%
0
191 matches

Table and standings

Central
# Team P MP W D L G GD Form
1 Yaracuy 9 3 3 0 0 7:1 +6 W W W
2 No team logo Fundación Lara Deportiva 9 3 3 0 0 5:1 +4 W W W
3 Petare 6 4 2 0 2 7:4 +3 W L L W
4 No team logo Llaneros de Guanare 6 3 2 0 1 6:3 +3 L W W
5 Estudiantes Caracas 1 2 0 1 1 2:5 -3 D L
6 UCV 1 3 0 1 2 2:5 -3 L D L
7 Atlético Furrial 0 4 0 0 4 2:12 -10 L L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Occidental
# Team P MP W D L G GD Form
1 Ureña 12 4 4 0 0 8:3 +5 W W W W
2 Titanes 9 4 3 0 1 9:6 +3 W W W L
3 Atlético El Vigía 4 3 1 1 1 4:2 +2 L W D
4 Real Frontera 4 3 1 1 1 3:3 0 L D W
5 JBL Zulia 3 4 1 0 3 5:10 -5 W L L L
6 Hermanos Colmenares 2 3 0 2 1 1:2 -1 L D D
7 ULA 0 3 0 0 3 6:10 -4 L L L
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Oriental
# Team P MP W D L G GD Form
1 Angostura 9 4 3 0 1 12:3 +9 W L W W
2 Fundación AIFI 9 4 3 0 1 8:4 +4 L W W W
3 Chicó de Guayana 6 4 2 0 2 5:6 -1 W W L L
4 No team logo Minervén 3 3 1 0 2 3:10 -7 W L L
5 No team logo Dinamo Puerto La Cruz 2 3 0 2 1 4:7 -3 D D L
6 Petroleros de Anzoátegui 1 2 0 1 1 3:4 -1 L D
7 Libertador 1 2 0 1 1 2:3 -1 L D
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Central
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Yaracuy 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
2 (3) Petare 3 2 1 0 1 5:3 +2 L W
3 (2) No team logo Fundación Lara Deportiva 3 1 1 0 0 1:0 +1 W
4 (6) UCV 1 2 0 1 1 2:4 -2 L D
5 (4) No team logo Llaneros de Guanare 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
6 (5) Estudiantes Caracas 0 1 0 0 1 0:3 -3 L
7 (7) Atlético Furrial 0 2 0 0 2 1:6 -5 L L
Occidental
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Titanes 6 2 2 0 0 7:3 +4 W W
2 (1) Ureña 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
3 (3) Atlético El Vigía 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
4 (5) JBL Zulia 3 2 1 0 1 4:5 -1 W L
5 (4) Real Frontera 1 1 0 1 0 0:0 0 D
6 (6) Hermanos Colmenares 1 2 0 1 1 1:2 -1 L D
7 (7) ULA 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
Oriental
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Angostura 3 2 1 0 1 5:3 +2 L W
2 (2) Fundación AIFI 3 2 1 0 1 4:2 +2 L W
3 (3) Chicó de Guayana 3 2 1 0 1 3:2 +1 W L
4 (5) No team logo Dinamo Puerto La Cruz 1 1 0 1 0 2:2 0 D
5 (7) Libertador 1 2 0 1 1 2:3 -1 L D
6 (6) Petroleros de Anzoátegui 0 1 0 0 1 1:2 -1 L
7 (4) No team logo Minervén 0 1 0 0 1 0:6 -6 L
Central
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) No team logo Llaneros de Guanare 6 2 2 0 0 6:2 +4 W W
2 (2) No team logo Fundación Lara Deportiva 6 2 2 0 0 4:1 +3 W W
3 (1) Yaracuy 3 1 1 0 0 3:0 +3 W
4 (3) Petare 3 2 1 0 1 2:1 +1 W L
5 (5) Estudiantes Caracas 1 1 0 1 0 2:2 0 D
6 (6) UCV 0 1 0 0 1 0:1 -1 L
7 (7) Atlético Furrial 0 2 0 0 2 1:6 -5 L L
Occidental
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ureña 6 2 2 0 0 4:2 +2 W W
2 (4) Real Frontera 3 2 1 0 1 3:3 0 L W
3 (2) Titanes 3 2 1 0 1 2:3 -1 W L
4 (6) Hermanos Colmenares 1 1 0 1 0 0:0 0 D
5 (3) Atlético El Vigía 1 1 0 1 0 0:0 0 D
6 (7) ULA 0 2 0 0 2 5:8 -3 L L
7 (5) JBL Zulia 0 2 0 0 2 1:5 -4 L L
Oriental
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Angostura 6 2 2 0 0 7:0 +7 W W
2 (2) Fundación AIFI 6 2 2 0 0 4:2 +2 W W
3 (4) No team logo Minervén 3 2 1 0 1 3:4 -1 W L
4 (3) Chicó de Guayana 3 2 1 0 1 2:4 -2 W L
5 (6) Petroleros de Anzoátegui 1 1 0 1 0 2:2 0 D
6 (5) No team logo Dinamo Puerto La Cruz 1 2 0 1 1 2:5 -3 D L
7 (7) Libertador 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Central
# Team P MP W D L G GD Form
1 Ureña 23 10 7 2 1 16:7 +9 D W W W W
2 No team logo Llaneros de Guanare 21 10 6 3 1 14:8 +6 D W W L W
3 Hermanos Colmenares 20 10 6 2 2 21:12 +9 D L W W W
4 UCV 19 10 5 4 1 10:4 +6 D D W W W
5 ULA 15 10 4 3 3 16:16 0 W W D L L
6 Yaracuy 13 10 3 4 3 10:9 +1 W D L D L
7 No team logo Fundación Lara Deportiva 12 10 3 3 4 7:8 -1 L D W D L
8 Atlético El Vigía 11 10 3 2 5 14:16 -2 L W L L L
9 JBL Zulia 11 10 3 2 5 12:16 -4 W L D L W
10 Real Frontera 4 10 1 1 8 12:24 -12 L L L W L
11 Petare 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 Estudiantes Caracas 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
13 Atlético Furrial 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Occidental
# Team P MP W D L G GD Form
1 Ureña 23 10 7 2 1 16:7 +9 D W W W W
2 No team logo Llaneros de Guanare 21 10 6 3 1 14:8 +6 D W W L W
3 Hermanos Colmenares 20 10 6 2 2 21:12 +9 D L W W W
4 UCV 19 10 5 4 1 10:4 +6 D D W W W
5 ULA 15 10 4 3 3 16:16 0 W W D L L
6 Yaracuy 13 10 3 4 3 10:9 +1 W D L D L
7 No team logo Fundación Lara Deportiva 12 10 3 3 4 7:8 -1 L D W D L
8 Atlético El Vigía 11 10 3 2 5 14:16 -2 L W L L L
9 JBL Zulia 11 10 3 2 5 12:16 -4 W L D L W
10 Angostura 8 10 1 5 4 6:9 -3 D D L D W
11 Fundación AIFI 5 10 0 5 5 6:15 -9 D L L D L
12 Real Frontera 4 10 1 1 8 12:24 -12 L L L W L
13 Titanes 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Oriental
# Team P MP W D L G GD Form
1 Angostura 8 10 1 5 4 6:9 -3 D D L D W
2 Fundación AIFI 5 10 0 5 5 6:15 -9 D L L D L
3 Petroleros de Anzoátegui 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 No team logo Minervén 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
5 Libertador 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
6 No team logo Dinamo Puerto La Cruz 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
7 Chicó de Guayana 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Legends:

Next Round
Possible Next Round
Central
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) No team logo Llaneros de Guanare 11 5 3 2 0 7:4 +3 W W W D D
2 (3) Hermanos Colmenares 10 5 3 1 1 11:6 +5 D W W L W
3 (4) UCV 10 5 3 1 1 7:3 +4 D W W W L
4 (1) Ureña 10 5 3 1 1 7:4 +3 W W L W D
5 (8) Atlético El Vigía 7 5 2 1 2 9:8 +1 L W L D W
6 (5) ULA 7 5 2 1 2 7:7 0 W L W D L
7 (9) JBL Zulia 7 5 2 1 2 8:9 -1 W D W L L
8 (6) Yaracuy 5 5 1 2 2 6:7 -1 D L W L D
9 (7) No team logo Fundación Lara Deportiva 5 5 1 2 2 3:5 -2 L W D D L
10 (10) Real Frontera 1 5 0 1 4 5:10 -5 L L L L D
11 (13) Atlético Furrial 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 (12) Estudiantes Caracas 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
13 (11) Petare 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Occidental
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) No team logo Llaneros de Guanare 11 5 3 2 0 7:4 +3 W W W D D
2 (3) Hermanos Colmenares 10 5 3 1 1 11:6 +5 D W W L W
3 (4) UCV 10 5 3 1 1 7:3 +4 D W W W L
4 (1) Ureña 10 5 3 1 1 7:4 +3 W W L W D
5 (8) Atlético El Vigía 7 5 2 1 2 9:8 +1 L W L D W
6 (5) ULA 7 5 2 1 2 7:7 0 W L W D L
7 (9) JBL Zulia 7 5 2 1 2 8:9 -1 W D W L L
8 (10) Angostura 5 5 1 2 2 2:2 0 D L W D L
9 (6) Yaracuy 5 5 1 2 2 6:7 -1 D L W L D
10 (7) No team logo Fundación Lara Deportiva 5 5 1 2 2 3:5 -2 L W D D L
11 (11) Fundación AIFI 3 5 0 3 2 1:6 -5 D L D L D
12 (12) Real Frontera 1 5 0 1 4 5:10 -5 L L L L D
13 (13) Titanes 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Oriental
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Angostura 5 5 1 2 2 2:2 0 D L W D L
2 (2) Fundación AIFI 3 5 0 3 2 1:6 -5 D L D L D
3 (7) Chicó de Guayana 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
4 (6) No team logo Dinamo Puerto La Cruz 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
5 (5) Libertador 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
6 (4) No team logo Minervén 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
7 (3) Petroleros de Anzoátegui 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Central
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ureña 13 5 4 1 0 9:3 +6 D W W W W
2 (3) Hermanos Colmenares 10 5 3 1 1 10:6 +4 L W W D W
3 (2) No team logo Llaneros de Guanare 10 5 3 1 1 7:4 +3 D W L W W
4 (4) UCV 9 5 2 3 0 3:1 +2 D W W D D
5 (6) Yaracuy 8 5 2 2 1 4:2 +2 W L D D W
6 (5) ULA 8 5 2 2 1 9:9 0 W D L W D
7 (7) No team logo Fundación Lara Deportiva 7 5 2 1 2 4:3 +1 D L L W W
8 (8) Atlético El Vigía 4 5 1 1 3 5:8 -3 L L L W D
9 (9) JBL Zulia 4 5 1 1 3 4:7 -3 L L W D L
10 (10) Real Frontera 3 5 1 0 4 7:14 -7 L L W L L
11 (13) Atlético Furrial 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
12 (12) Estudiantes Caracas 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
13 (11) Petare 0 0 0 0 0 0:0 0 No matches
Occidental
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ureña 13 5 4 1 0 9:3 +6 D W W W W
2 (3) Hermanos Colmenares 10 5 3 1 1 10:6 +4 L W W D W
3 (2) No team logo Llaneros de Guanare 10 5 3 1 1 7:4 +3 D W L W W
4 (4) UCV 9 5 2 3 0 3:1 +2 D W W D D
5 (6) Yaracuy 8 5 2 2 1 4:2 +2 W L D D W
6 (5) ULA 8 5 2 2 1 9:9 0 W D L W D
7 (7) No team logo Fundación Lara Deportiva 7 5 2 1 2 4:3 +1 D L L W W
8 (8) Atlético El Vigía 4 5 1 1 3 5:8 -3 L L L W D
9 (9) JBL Zulia 4 5 1 1 3 4:7 -3 L L W D L
10 (10) Angostura 3 5 0 3 2 4:7