Tercera División RFEF table, top scorers and standings

Spain Tercera División RFEF (2021/2022)

23%
0
5417 matches

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Atzeneta 19 9 6 1 2 13:6 +7 W L W D W
2 Valencia II 17 7 5 2 0 18:4 +14 W D W D W
3 Roda 16 9 4 4 1 9:4 +5 W D D D W
4 No team logo Torrellano 15 8 4 3 1 14:9 +5 W W D L W
5 No team logo Acero 15 9 4 3 2 9:7 +2 W D D W D
6 Hércules II 14 9 4 2 3 10:10 0 L L D W L
7 No team logo Saguntino 13 8 3 4 1 9:7 +2 D W D L W
8 No team logo Jove Español 13 8 4 1 3 4:4 0 W L L W W
9 Elche II 12 8 3 3 2 12:6 +6 W D L W L
10 No team logo Olímpic Xàtiva 11 8 3 2 3 6:11 -5 L W D D L
11 Orihuela 10 9 2 4 3 6:8 -2 D D D W L
12 No team logo Silla 10 9 2 4 3 11:12 -1 D L D L D
13 No team logo Callosa Deportiva 9 9 2 3 4 7:10 -3 L L D D W
14 No team logo Villajoyosa 8 8 2 2 4 5:8 -3 W D L W L
15 No team logo RC Catarroja 8 9 2 2 5 8:13 -5 L L D D L
16 No team logo Torrent 8 8 2 2 4 5:7 -2 L W W L L
17 Villarreal III 7 8 2 1 5 11:14 -3 W D L L L
18 Castellón II 7 9 1 4 4 8:13 -5 D W D D L
19 No team logo Benigànim 4 8 1 1 6 4:16 -12 L L L L L
Legends:

Promotion
Promotion Play-off
Possible Relegation
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Atzeneta 15 5 5 0 0 9:2 +7 W W W W W
2 (2) Valencia II 12 4 4 0 0 14:2 +12 W W W W
3 (3) Roda 11 5 3 2 0 6:0 +6 W D W W D
4 (10) No team logo Olímpic Xàtiva 10 4 3 1 0 6:1 +5 W D W W
5 (4) No team logo Torrellano 10 4 3 1 0 10:6 +4 W D W W
6 (5) No team logo Acero 10 4 3 1 0 6:2 +4 D W W W
7 (6) Hércules II 9 4 3 0 1 5:4 +1 L W W W
8 (8) No team logo Jove Español 7 4 2 1 1 2:2 0 L W D W
9 (11) Orihuela 7 4 2 1 1 4:3 +1 D W W L
10 (13) No team logo Callosa Deportiva 7 5 2 1 2 5:4 +1 L D W W L
11 (15) No team logo RC Catarroja 7 5 2 1 2 4:4 0 L D W L W
12 (12) No team logo Silla 7 5 1 4 0 6:5 +1 D D D W D
13 (7) No team logo Saguntino 6 4 1 3 0 5:4 +1 D D W D
14 (9) Elche II 6 4 1 3 0 6:4 +2 D W D D
15 (14) No team logo Villajoyosa 5 4 1 2 1 3:3 0 D W L D
16 (16) No team logo Torrent 4 4 1 1 2 4:5 -1 L W L D
17 (18) Castellón II 4 4 1 1 2 2:4 -2 W D L L
18 (17) Villarreal III 3 4 1 0 3 5:7 -2 W L L L
19 (19) No team logo Benigànim 1 3 0 1 2 0:5 -5 L L D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (7) No team logo Saguntino 7 4 2 1 1 4:3 +1 W L W D
2 (9) Elche II 6 4 2 0 2 6:2 +4 W L L W
3 (8) No team logo Jove Español 6 4 2 0 2 2:2 0 W L W L
4 (5) No team logo Acero 5 5 1 2 2 3:5 -2 W D D L L
5 (6) Hércules II 5 5 1 2 2 5:6 -1 L D L W D
6 (3) Roda 5 4 1 2 1 3:4 -1 D D L W
7 (4) No team logo Torrellano 5 4 1 2 1 4:3 +1 W L D D
8 (2) Valencia II 5 3 1 2 0 4:2 +2 D D W
9 (17) Villarreal III 4 4 1 1 2 6:7 -1 D L L W
10 (16) No team logo Torrent 4 4 1 1 2 1:2 -1 W L L D
11 (1) No team logo Atzeneta 4 4 1 1 2 4:4 0 L D W L
12 (19) No team logo Benigànim 3 5 1 0 4 4:11 -7 L L L W L
13 (12) No team logo Silla 3 4 1 0 3 5:7 -2 L L W L
14 (14) No team logo Villajoyosa 3 4 1 0 3 2:5 -3 W L L L
15 (11) Orihuela 3 5 0 3 2 2:5 -3 D D L D L
16 (18) Castellón II 3 5 0 3 2 6:9 -3 D D L D L
17 (13) No team logo Callosa Deportiva 2 4 0 2 2 2:6 -4 L D L D
18 (15) No team logo RC Catarroja 1 4 0 1 3 4:9 -5 L D L L
19 (10) No team logo Olímpic Xàtiva 1 4 0 1 3 0:10 -10 L D L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Cultural Leonesa II 19 7 6 1 0 16:5 +11 W W W W W
2 Atlético Tordesillas 16 8 5 1 2 9:7 +2 L W D W W
3 Real Ávila 15 9 4 3 2 12:5 +7 L L W W W
4 No team logo Mirandés II 15 9 4 3 2 8:7 +1 W D D D L
5 Guijuelo 14 8 3 5 0 15:5 +10 W D D W D
6 No team logo Bembibre 14 9 4 2 3 12:11 +1 D W L D L
7 No team logo Almazán 14 8 4 2 2 11:8 +3 W L W L D
8 Numancia II 12 8 3 3 2 10:7 +3 W W D D L
9 La Virgen del Camino 12 8 3 3 2 9:8 +1 W D L D D
10 UD Santa Marta 11 8 3 2 3 12:11 +1 L D L D L
11 No team logo Atlético Palencia 11 9 3 2 4 11:14 -3 L D W L L
12 No team logo Ciudad Rodrigo 8 8 2 2 4 6:12 -6 L W D L D
13 No team logo Arandina 7 8 1 4 3 5:7 -2 D D W D L
14 Atlético Astorga 7 9 2 1 6 8:12 -4 L D W L L
15 No team logo Colegios Diocesanos 6 8 1 3 4 5:11 -6 D L D W D
16 No team logo Ribert 5 8 1 2 5 8:18 -10 W L L L D
17 No team logo Salamanca II 4 8 1 1 6 6:15 -9 L L L W L
Legends:

Promotion
Promotion Play-off
Possible Relegation
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Atlético Tordesillas 12 4 4 0 0 7:1 +6 W W W W
2 (5) Guijuelo 10 4 3 1 0 11:1 +10 W W W D
3 (7) No team logo Almazán 10 4 3 1 0 9:4 +5 W W D W
4 (4) No team logo Mirandés II 10 5 3 1 1 6:4 +2 W D L W W
5 (3) Real Ávila 10 5 3 1 1 6:1 +5 L W W D W
6 (1) No team logo Cultural Leonesa II 9 3 3 0 0 11:3 +8 W W W
7 (9) La Virgen del Camino 8 4 2 2 0 7:3 +4 D D W W
8 (10) UD Santa Marta 8 4 2 2 0 6:3 +3 D D W W
9 (6) No team logo Bembibre 7 4 2 1 1 8:3 +5 W D L W
10 (8) Numancia II 7 4 2 1 1 6:3 +3 W D W L
11 (12) No team logo Ciudad Rodrigo 6 4 2 0 2 3:4 -1 W L W L
12 (16) No team logo Ribert 5 4 1 2 1 5:4 +1 W L D D
13 (13) No team logo Arandina 5 4 1 2 1 2:1 +1 D W L D
14 (11) No team logo Atlético Palencia 5 4 1 2 1 6:6 0 D L D W
15 (15) No team logo Colegios Diocesanos 3 4 0 3 1 2:5 -3 D D D L
16 (14) Atlético Astorga 3 5 1 0 4 4:7 -3 L W L L L
17 (17) No team logo Salamanca II 1 4 0 1 3 3:8 -5 L L L D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Cultural Leonesa II 10 4 3 1 0 5:2 +3 W W W D
2 (6) No team logo Bembibre 7 5 2 1 2 4:8 -4 D L L W W
3 (11) No team logo Atlético Palencia 6 5 2 0 3 5:8 -3 L W L L W
4 (3) Real Ávila 5 4 1 2 1 6:4 +2 L W D D
5 (8) Numancia II 5 4 1 2 1 4:4 0 W D L D
6 (4) No team logo Mirandés II 5 4 1 2 1 2:3 -1 D D W L
7 (5) Guijuelo 4 4 0 4 0 4:4 0 D D D D
8 (14) Atlético Astorga 4 4 1 1 2 4:5 -1 D L W L
9 (2) Atlético Tordesillas 4 4 1 1 2 2:6 -4 L D W L
10 (7) No team logo Almazán 4 4 1 1 2 2:4 -2 L L D W
11 (9) La Virgen del Camino 4 4 1 1 2 2:5 -3 W L D L
12 (17) No team logo Salamanca II 3 4 1 0 3 3:7 -4 L W L L
13 (15) No team logo Colegios Diocesanos 3 4 1 0 3 3:6 -3 L W L L
14 (10) UD Santa Marta 3 4 1 0 3 6:8 -2 L L L W
15 (12) No team logo Ciudad Rodrigo 2 4 0 2 2 3:8 -5 L D D L
16 (13) No team logo Arandina 2 4 0 2 2 3:6 -3 D D L L
17 (16) No team logo Ribert 0 4 0 0 4 3:14 -11 L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Peralada 17 7 5 2 0 14:2 +12 W W D W W
2 No team logo Girona II 16 8 5 1 2 8:5 +3 L L W D W
3 Olot 14 8 4 2 2 14:9 +5 L W L D W
4 No team logo Grama 13 8 4 1 3 12:8 +4 W D W L W
5 San Cristóbal 13 8 4 1 3 8:8 0 W L L W W
6 Sant Andreu 13 8 4 1 3 12:6 +6 L W W W L
7 No team logo Manresa 12 7 3 3 1 7:6 +1 W D W L D
8 No team logo Vilafranca 12 7 3 3 1 6:3 +3 W W D L W
9 Vilassar Mar 11 8 2 5 1 7:6 +1 D D W W L
10 L'Hospitalet 10 8 3 1 4 7:9 -2 L W W W L
11 No team logo Pobla Mafumet 10 8 3 1 4 4:6 -2 L L W L W
12 No team logo Figueres 8 7 2 2 3 6:7 -1 W L W D L
13 No team logo Sants 7 8 2 1 5 5:10 -5 W D L L L
14 No team logo Granollers 6 7 2 0 5 9:13 -4 W L L W L
15 No team logo Ascó 6 7 1 3 3 5:14 -9 D D L L L
16 No team logo Guineueta 5 7 1 2 4 3:9 -6 L L L D L
17 No team logo Castelldefels 4 7 1 1 5 4:10 -6 L W L L D
Legends:

Promotion
Promotion Play-off
Possible Relegation
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) No team logo Grama 12 4 4 0 0 10:3 +7 W W W W
2 (6) Sant Andreu 10 4 3 1 0 7:1 +6 W W W D
3 (3) Olot 10 4 3 1 0 10:5 +5 W D W W
4 (11) No team logo Pobla Mafumet 9 4 3 0 1 4:1 +3 L W W W
5 (2) No team logo Girona II 9 4 3 0 1 5:3 +2 L W W