III Division table, top scorers and standings

Russia III Division (2021)

98%
0
1350 matches

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Lokomotiv Liski 60 22 19 3 0 94:10 +84 W W W W W
2 Atom Novovoronezh 55 21 17 4 0 82:15 +67 W W W D W
3 Metallurg-Oskol 48 21 15 3 3 67:22 +45 W W L D W
4 No team logo Akademiya Tambov 40 22 12 4 6 48:28 +20 W L W W D
5 No team logo Yelets 40 22 12 4 6 43:35 +8 L W L W D
6 No team logo FK Mayskiy (Tulskaya Oblast) 23 22 7 2 13 33:81 -48 L L L W L
7 Avangard Kursk II 22 22 7 1 14 33:64 -31 L W W L L
8 No team logo FK Salyut-Belgorod II 20 21 6 2 13 30:52 -22 W L L L L
9 No team logo Orel 19 21 5 4 12 26:35 -9 W L L L L
10 Metallurg Lipetsk II 14 21 4 2 15 21:67 -46 L L W L L
11 No team logo FK Dinamo Bryansk II 13 21 3 4 14 23:57 -34 L L L W L
12 No team logo FK Levyy Bereg 6 16 1 3 12 12:46 -34 L L L L L
Legends:

Champion
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Lokomotiv Liski 31 11 10 1 0 53:5 +48 W W W W W
2 (3) Metallurg-Oskol 28 11 9 1 1 40:8 +32 W W W L W
3 (2) Atom Novovoronezh 26 10 8 2 0 48:6 +42 W W D W W
4 (4) No team logo Akademiya Tambov 25 11 8 1 2 30:9 +21 W W D W L
5 (5) No team logo Yelets 24 11 7 3 1 25:13 +12 W D W L W
6 (7) Avangard Kursk II 15 11 5 0 6 22:34 -12 W W L L L
7 (9) No team logo Orel 14 11 4 2 5 14:14 0 L L L D L
8 (6) No team logo FK Mayskiy (Tulskaya Oblast) 13 11 4 1 6 16:27 -11 L L L L L
9 (8) No team logo FK Salyut-Belgorod II 12 11 4 0 7 19:33 -14 L L L W L
10 (10) Metallurg Lipetsk II 8 10 2 2 6 10:19 -9 L L W D L
11 (11) No team logo FK Dinamo Bryansk II 8 10 2 2 6 13:27 -14 L L D W D
12 (12) No team logo FK Levyy Bereg 6 8 1 3 4 9:18 -9 L L D W L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Lokomotiv Liski 29 11 9 2 0 41:5 +36 W W W D W
2 (2) Atom Novovoronezh 29 11 9 2 0 34:9 +25 W D W W W
3 (3) Metallurg-Oskol 20 10 6 2 2 27:14 +13 L D W W W
4 (5) No team logo Yelets 16 11 5 1 5 18:22 -4 L L W W W
5 (4) No team logo Akademiya Tambov 15 11 4 3 4 18:19 -1 L W D W W
6 (6) No team logo FK Mayskiy (Tulskaya Oblast) 10 11 3 1 7 17:54 -37 L W L L W
7 (8) No team logo FK Salyut-Belgorod II 8 10 2 2 6 11:19 -8 W L L L L
8 (7) Avangard Kursk II 7 11 2 1 8 11:30 -19 L L W L L
9 (10) Metallurg Lipetsk II 6 11 2 0 9 11:48 -37 L W L L L
10 (9) No team logo Orel 5 10 1 2 7 12:21 -9 W L D D L
11 (11) No team logo FK Dinamo Bryansk II 5 11 1 2 8 10:30 -20 L L W L L
12 (12) No team logo FK Levyy Bereg 0 8 0 0 8 3:28 -25 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Rosich Moskovskiy 72 29 24 0 5 109:24 +85 W W L W W
2 No team logo Zelenograd 65 29 20 5 4 96:29 +67 L W W D L
3 No team logo Sakhalinets 64 29 20 4 5 95:19 +76 W L L L W
4 FShM Torpedo 58 29 18 4 7 81:46 +35 W W L W W
5 No team logo Sportakademklub 57 29 18 3 8 73:48 +25 L W W L D
6 No team logo Rodina Moskva II 52 29 16 4 9 87:57 +30 W W W L L
7 No team logo Geraklion 51 29 16 3 10 75:42 +33 W L W W W
8 No team logo DYuSSh-75 51 29 16 3 10 63:52 +11 L W W W D
9 No team logo FK Avrora Moskva 49 29 16 1 12 65:62 +3 W L W L W
10 Letniy Dozhdik 39 29 11 6 12 51:65 -14 D W W L L
11 Lokomotiv Moskva III 35 29 10 5 14 44:58 -14 W L L W L
12 No team logo LFK Luch Moskva 32 29 10 2 17 62:79 -17 D W W D W
13 No team logo SShOR Yunost' Moskvy - Torpedo 25 29 7 4 18 31:80 -49 L L L L D
14 No team logo Trudovye rezervy 11 29 3 2 24 28:121 -93 L L L L L
15 Smena Moskva 8 29 2 2 25 28:126 -98 L L L D W
16 No team logo LFK Stolitsa Moskva 2 29 0 2 27 29:109 -80 L L L L L
Legends:

Champion
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) No team logo Sakhalinets 42 16 14 0 2 58:8 +50 W L W W W
2 (2) No team logo Zelenograd 38 14 12 2 0 54:11 +43 W D W D W
3 (1) Rosich Moskovskiy 36 13 12 0 1 56:11 +45 W L W W W
4 (4) FShM Torpedo 34 14 11 1 2 51:23 +28 W W W W W
5 (7) No team logo Geraklion 32 14 10 2 2 42:17 +25 L W W W W
6 (5) No team logo Sportakademklub 31 16 10 1 5 42:22 +20 L L W L W
7 (8) No team logo DYuSSh-75 28 14 9 1 4 28:15 +13 W W L L D
8 (6) No team logo Rodina Moskva II 27 14 8 3 3 39:23 +16 W L D L W
9 (9) No team logo FK Avrora Moskva 27 15 9 0 6 39:34 +5 W W W W W
10 (12) No team logo LFK Luch Moskva 21 14 7 0 7 34:24 +10 W W W L L
11 (11) Lokomotiv Moskva III 21 14 6 3 5 27:21 +6 L W D D L
12 (10) Letniy Dozhdik 20 15 5 5 5 28:32 -4 D W L W D
13 (13) No team logo SShOR Yunost' Moskvy - Torpedo 18 14 5 3 6 15:30 -15 L D D W W
14 (14) No team logo Trudovye rezervy 6 15 2 0 13 14:64 -50 L L L W L
15 (15) Smena Moskva 5 15 1 2 12 20:60 -40 L L D W L
16 (16) No team logo LFK Stolitsa Moskva 2 15 0 2 13 18:57 -39 L L L L D
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Rosich Moskovskiy 36 16 12 0 4 53:13 +40 W W W W W
2 (2) No team logo Zelenograd 27 15 8 3 4 42:18 +24 L W L D W
3 (5) No team logo Sportakademklub 26 13 8 2 3 31:26 +5 W W D L L
4 (6) No team logo Rodina Moskva II 25 15 8 1 6 48:34 +14 W W L W D
5 (4) FShM Torpedo 24 15 7 3 5 30:23 +7 W L W L W
6 (8) No team logo DYuSSh-75 23 15 7 2 6 35:37 -2 L W D L W
7 (3) No team logo Sakhalinets 22 13 6 4 3 37:11 +26 L L D D W
8 (9) No team logo FK Avrora Moskva 22 14 7 1 6 26:28 -2 L L W L W
9 (7) No team logo Geraklion 19 15 6 1 8 33:25 +8 W W W L D
10 (10) Letniy Dozhdik 19 14 6 1 7 23:33 -10 W L W L L
11 (11) Lokomotiv Moskva III 14 15 4 2 9 17:37 -20 W L L D L
12 (12) No team logo LFK Luch Moskva 11 15 3 2 10 28:55 -27 D W D W L
13 (13) No team logo SShOR Yunost' Moskvy - Torpedo 7 15 2 1 12 16:50 -34 L L L L L
14 (14) No team logo Trudovye rezervy 5 14 1 2 11 14:57 -43 L L L D L
15 (15) Smena Moskva 3 14 1 0 13 8:66 -58 L L L L L
16 (16) No team logo LFK Stolitsa Moskva 0 14 0 0 14 11:52 -41 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 No team logo Balashikha 69 28 22 3 3 85:26 +59 W W W L W
2 Peresvet 68 28 22 2 4 101:34 +67 W W W W W
3 No team logo Zorkiy 58 28 17 7 4 94:32 +62 W W L W W
4 No team logo Zvyagino Pushkino 51 28 15 6 7 71:40 +31 L W W W W
5 No team logo FK Olimp-SKOPA Zheleznodorozhnyi 51 28 15 6 7 57:44 +13 L L W W L
6 Sergiyev Posad 47 28 14 5 9 78:47 +31 W L L W W
7 No team logo Metallist Korolev 44 28 13 5 10 57:50 +7 L W L L W
8 No team logo Vityaz Noginsk 44 28 12 8 8 50:46 +4 D W W L L
9 No team logo Kobart Lobnya 36 28 10 6 12 56:70 -14 W L L L W
10 Legion Ivanteyevka 35 28 10 5 13 61:53 +8 L L W L L
11 Lyubertsy 24 28 7 3 18 41:67 -26 L L L W L
12 No team logo FK Znamya Noginsk II 24 28 7 3 18 36:69 -33 D W W L L
13 No team logo SSH Saturn 24 28 7 3 18 44:101 -57 W L D L W
14 Dolgie Prudy II 20 12 6 2 4 26:19 +7 W L L W D
15 No team logo Prialit 12 28 3 3 22 31:119 -88 L L L L L
16 Saturn Ramenskoye II 6 28 2 0 26 27:105 -78 L L L W L
Legends:

Final Tournament
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Peresvet 39 15 13 0 2 59:15 +44 W W W W W
2 (3) No team logo Zorkiy 38 14 12 2 0 65:15 +50 W W W W W
3 (1) No team logo Balashikha 37 14 12 1 1 48:12 +36 W W W W W
4 (5) No team logo FK Olimp-SKOPA Zheleznodorozhnyi 30 14 9 3 2 30:21 +9 L W W W D
5 (7) No team logo Metallist Korolev 27 14 8 3 3 32:16 +16 L L W W D
6 (8) No team logo Vityaz Noginsk 26 14 8 2 4 26:19 +7 D W L W W
7 (6) Sergiyev Posad 24 14 7 3 4 45:17 +28 L W L D W
8 (4) No team logo Zvyagino Pushkino 23 14 6 5 3 36:20 +16 L W W L D
9 (10) Legion Ivanteyevka 23 14 7 2 5 38:23 +15 L W L D W
10 (9) No team logo Kobart Lobnya 19 14 5 4 5 28:27 +1 W L W W D
11 (11) Lyubertsy 14 14 4 2 8 24:29 -5 L W L W D
12 (12) No team logo FK Znamya Noginsk II 10 14 3 1 10 17:35 -18 W L W W L
13 (15) No team logo Prialit 9 14 2 3 9 18:58 -40 L L L L D
14 (13) No team logo SSH Saturn 8 14 2 2 10 21:52 -31 W D L D W
15 (14) Dolgie Prudy II 7 5 2 1 2 8:6 +2 W L D L W
16 (16) Saturn Ramenskoye II 6 14 2 0 12 13:48 -35 L W L W L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) No team logo Balashikha 32 14 10 2 2 37:14 +23 W L W L D
2 (2) Peresvet 29 13 9 2 2 42:19 +23 W W W D W
3 (4) No team logo Zvyagino Pushkino 28 14 9 1 4 35:20 +15 W W W W W
4 (6) Sergiyev Posad 23 14 7 2 5 33:30 +3 W L W L W
5 (5) No team logo FK Olimp-SKOPA Zheleznodorozhnyi 21 14 6 3 5 27:23 +4 L W