3. Division 2021 table, top scorers and standings

Norway 3. Division (2021)

100%
0
546 matches

Table and standings

# Team P MP W D L G GD Form
1 Ullern 35 13 11 2 0 36:9 +27 W W W W W
2 Lokomotiv Oslo 23 13 7 2 4 28:17 +11 L W W W W
3 Junkeren 22 13 6 4 3 33:22 +11 L W L D W
4 Tromsø II 21 13 6 3 4 24:19 +5 W L W L L
5 Stabæk II 21 13 6 3 4 24:22 +2 W W W L D
6 Nordstrand 20 13 6 2 5 20:20 0 D W W W W
7 Mjølner 19 13 5 4 4 23:16 +7 D W L L D
8 Rana 19 13 6 1 6 23:30 -7 W L W L D
9 Bodø / Glimt II 18 13 6 0 7 22:28 -6 W W L W L
10 Skjervøy 17 13 5 2 6 19:21 -2 L L L D L
11 Skeid II 16 13 4 4 5 26:25 +1 L L D W W
12 Melbo IL 14 13 4 2 7 15:25 -10 L L D L D
13 Skånland 7 13 2 1 10 15:35 -20 L L L W L
14 Finnsnes 6 13 2 0 11 17:36 -19 W L L L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Ullern 16 6 5 1 0 19:5 +14 W W W W W
2 (4) Tromsø II 14 7 4 2 1 14:9 +5 W W L W D
3 (9) Bodø / Glimt II 12 6 4 0 2 14:9 +5 W W L W L
4 (8) Rana 12 6 4 0 2 14:14 0 W W L W W
5 (7) Mjølner 11 6 3 2 1 9:3 +6 D L W W D
6 (5) Stabæk II 11 7 3 2 2 11:9 +2 W L D L W
7 (11) Skeid II 10 7 3 1 3 18:12 +6 L W W W L
8 (10) Skjervøy 10 6 3 1 2 8:4 +4 L D W W W
9 (6) Nordstrand 10 6 3 1 2 10:11 -1 W W W L L
10 (2) Lokomotiv Oslo 9 7 3 0 4 15:13 +2 L W W L L
11 (14) Finnsnes 6 7 2 0 5 12:17 -5 W L L L L
12 (13) Skånland 6 7 2 0 5 10:20 -10 L W L L W
13 (12) Melbo IL 5 7 1 2 4 9:15 -6 L D D L L
14 (3) Junkeren 3 6 0 3 3 9:12 -3 L L D D L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (3) Junkeren 19 7 6 1 0 24:10 +14 W D W W W
2 (1) Ullern 19 7 6 1 0 17:4 +13 W W W D W
3 (2) Lokomotiv Oslo 14 6 4 2 0 13:4 +9 W W W D D
4 (6) Nordstrand 10 7 3 1 3 10:9 +1 D W W W L
5 (5) Stabæk II 10 6 3 1 2 13:13 0 W W W L L
6 (12) Melbo IL 9 6 3 0 3 6:10 -4 L L W L W
7 (7) Mjølner 8 7 2 2 3 14:13 +1 W L D W L
8 (4) Tromsø II 7 6 2 1 3 10:10 0 L L W D L
9 (10) Skjervøy 7 7 2 1 4 11:17 -6 L L L L W
10 (8) Rana 7 7 2 1 4 9:16 -7 L L D L L
11 (11) Skeid II 6 6 1 3 2 8:13 -5 L D L W D
12 (9) Bodø / Glimt II 6 7 2 0 5 8:19 -11 W L L L W
13 (13) Skånland 1 6 0 1 5 5:15 -10 L L L L D
14 (14) Finnsnes 0 6 0 0 6 5:19 -14 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Træff 31 13 10 1 2 41:20 +21 W W W W W
2 Spjelkavik 28 13 9 1 3 28:9 +19 W W L L W
3 Strindheim 26 13 7 5 1 33:17 +16 D D D W W
4 Aalesund II 23 13 7 2 4 25:19 +6 L W W L W
5 Kolstad 21 13 6 3 4 31:20 +11 W L L W L
6 Byåsen 19 13 5 4 4 23:20 +3 D W D W L
7 Tiller 18 13 5 3 5 22:21 +1 L W D L L
8 Molde II 17 13 5 2 6 24:21 +3 D W L W W
9 Orkla 17 13 5 2 6 24:34 -10 W L W L D
10 Volda 16 13 4 4 5 27:21 +6 L L D L W
11 Melhus 15 13 4 3 6 14:19 -5 D L W W W
12 Ranheim II 12 13 3 3 7 24:50 -26 W D D L L
13 NTNUI 9 13 2 3 8 18:31 -13 L L D L L
14 Tynset 3 13 1 0 12 19:51 -32 L L L L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Træff 15 6 5 0 1 25:10 +15 W W W W L
2 (7) Tiller 13 7 4 1 2 14:8 +6 W L L W W
3 (2) Spjelkavik 13 7 4 1 2 8:4 +4 W L W W L
4 (3) Strindheim 12 6 3 3 0 17:9 +8 D W D W D
5 (5) Kolstad 12 6 4 0 2 16:9 +7 L W W W L
6 (8) Molde II 10 6 3 1 2 16:9 +7 W W L D W
7 (11) Melhus 9 7 2 3 2 6:8 -2 D W D D W
8 (10) Volda 8 6 2 2 2 17:10 +7 L D L D W
9 (4) Aalesund II 7 6 2 1 3 11:12 -1 W L D L L
10 (9) Orkla 7 6 2 1 3 15:17 -2 W W L L L
11 (12) Ranheim II 7 7 2 1 4 14:26 -12 W D L L W
12 (6) Byåsen 6 7 1 3 3 9:13 -4 D D L L L
13 (13) NTNUI 4 7 1 1 5 7:14 -7 L L L W L
14 (14) Tynset 3 7 1 0 6 11:18 -7 L L L W L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (4) Aalesund II 16 7 5 1 1 14:7 +7 L W W W W
2 (1) Træff 16 7 5 1 1 16:10 +6 W W W D W
3 (2) Spjelkavik 15 6 5 0 1 20:5 +15 W L W W W
4 (3) Strindheim 14 7 4 2 1 16:8 +8 D D W W L
5 (6) Byåsen 13 6 4 1 1 14:7 +7 W W D W L
6 (9) Orkla 10 7 3 1 3 9:17 -8 L L D W W
7 (5) Kolstad 9 7 2 3 2 15:11 +4 W L L D D
8 (10) Volda 8 7 2 2 3 10:11 -1 L W W L L
9 (8) Molde II 7 7 2 1 4 8:12 -4 D L W L W
10 (11) Melhus 6 6 2 0 4 8:11 -3 L W W L L
11 (7) Tiller 5 6 1 2 3 8:13 -5 L D L W D
12 (13) NTNUI 5 6 1 2 3 11:17 -6 L D D L W
13 (12) Ranheim II 5 6 1 2 3 10:24 -14 D L L L W
14 (14) Tynset 0 6 0 0 6 8:33 -25 L L L L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 Frigg 35 13 11 2 0 48:10 +38 W W W D W
2 Fana 34 13 11 1 1 43:16 +27 W W W W W
3 Fyllingsdalen 27 13 9 0 4 34:22 +12 L W L W L
4 Lyn 23 13 6 5 2 32:20 +12 W L W D W
5 Bjarg 22 13 7 1 5 25:29 -4 L L W W L
6 Os 18 13 5 3 5 26:27 -1 W L L W W
7 IF Ready 16 13 4 4 5 25:24 +1 W W W L L
8 Brann II 15 13 5 0 8 34:30 +4 W L W L W
9 Lysekloster 15 13 4 3 6 27:23 +4 W L W D L
10 Sandviken 15 13 4 3 6 25:26 -1 L W W L L
11 Stord 15 13 4 3 6 30:35 -5 L W L D L
12 Fjøra 13 13 4 1 8 26:32 -6 L W L W D
13 Årdal 8 13 2 2 9 10:35 -25 L L L L W
14 Sogndal II 2 13 0 2 11 7:63 -56 L L L L L
Legends:

Promotion
Relegation
# Team P MP W D L G GD Form
1 (2) Fana 19 7 6 1 0 20:5 +15 W W W W W
2 (3) Fyllingsdalen 18 6 6 0 0 19:7 +12 W W W W W
3 (1) Frigg 16 6 5 1 0 22:2 +20 W D W W W
4 (5) Bjarg 15 7 5 0 2 18:14 +4 L W L W W
5 (12) Fjøra 13 7 4 1 2 20:11 +9 W W D L W
6 (11) Stord 13 6 4 1 1 18:13 +5 W D L W W
7 (6) Os 13 7 4 1 2 17:17 0 L W W L D
8 (8) Brann II 12 7 4 0 3 25:15 +10 W W W L L
9 (4) Lyn 12 6 3 3 0 14:7 +7 W W D W D
10 (7) IF Ready 8 6 2 2 2 12:11 +1 W W L L D
11 (9) Lysekloster 7 6 2 1 3 12:12 0 W W L L L
12 (13) Årdal 7 7 2 1 4 6:12 -6 L L W L D
13 (10) Sandviken 5 7 1 2 4 12:16 -4 L W L L D
14 (14) Sogndal II 1 6 0 1 5 1:34 -33 L L D L L
# Team P MP W D L G GD Form
1 (1) Frigg 19 7 6 1 0 26:8 +18 W W W W W
2 (2) Fana 15 6 5 0 1 23:11 +12 W W W W W
3 (4) Lyn 11 7 3 2 2 18:13 +5 L D W W W
4 (10) Sandviken 10 6 3 1 2 13:10 +3 W L W L D
5 (3) Fyllingsdalen 9 7 3 0 4 15:15 0 L L L W L
6 (9) Lysekloster 8 7 2 2 3 15:11 +4 L D L W D
7 (7) IF Ready 8 7 2 2 3 13:13 0 W L D W D
8 (5) Bjarg 7 6 2 1 3 7:15 -8 L W D W L
9 (6) Os 5 6 1 2 3 9:10 -1 W L D L L
10 (8) Brann II 3 6 1 0 5 9:15 -6 L L L L L
11 (11) Stord 2 7 0 2 5 12:22 -10 L L L L D
12 (13) Årdal 1 6 0 1 5 4:23 -19 L L L L L
13 (14) Sogndal II 1 7 0 1 6 6:29 -23 L L L L L
14 (12) Fjøra 0 6 0 0 6 6:21 -15 L L L L L