Copa Chile (2013)
0
125 matches
Table and standings
Group 1
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Concepción | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 10:6 | +4 | W D D D D |
2 | Deportes Temuco | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8:6 | +2 | L L W W D |
3 | Ñublense | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 11:14 | -3 | D D L D W |
4 | Universidad de Chile | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 8:11 | -3 | D W D L L |
Legends:
Next Round
Group 2
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Universidad Concepción | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 7:3 | +4 | D D W D D |
2 | Huachipato | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 5:3 | +2 | D W D D D |
3 | Lota Schwager | 5 | 6 | 0 | 5 | 1 | 4:5 | -1 | D D D D D |
4 | CD Naval de Talcahuano | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 4:9 | -5 | D L L D D |
Legends:
Next Round
Group 3
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | O'Higgins | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 10:5 | +5 | L W L W W |
2 | Curicó Unido | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 6:6 | 0 | W L D W D |
3 | Audax Italiano | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8:9 | -1 | L W W L D |
4 | Magallanes | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 6:10 | -4 | W L D L D |
Legends:
Next Round
Group 4
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Universidad Católica | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 12:5 | +7 | D W D W W |
2 | Palestino | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10:8 | +2 | D L W W L |
3 | Unión Española | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 11:13 | -2 | W L D L D |
4 | Barnechea | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6:13 | -7 | L W L L D |
Legends:
Next Round
Group 6
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Everton | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 7:4 | +3 | L L W W W |
2 | San Luis | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 7:5 | +2 | W W W D L |
3 | Santiago Wanderers | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12:8 | +4 | W W L L W |
4 | Unión La Calera | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 3:12 | -9 | L L L D L |
Legends:
Next Round
Group 5
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Colo Colo | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 12:5 | +7 | W D W W W |
2 | Unión San Felipe | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 12:8 | +4 | D D W D W |
3 | Santiago Morning | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 3:8 | -5 | L D L L L |
4 | Rangers | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 2:8 | -6 | D D L D L |
Legends:
Next Round
Group 7
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Coquimbo Unido | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 6:2 | +4 | W D W D L |
2 | Cobresal | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8:5 | +3 | L D W D W |
3 | Copiapó | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 5:9 | -4 | W D L D L |
4 | La Serena | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5:8 | -3 | L D L D W |
Legends:
Next Round
Group 8
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cobreloa | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 10:4 | +6 | W D W D W |
2 | Deportes Iquique | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12:8 | +4 | L W L D W |
3 | Deportivo Antofagasta | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5:10 | -5 | W L W D L |
4 | San Marcos | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 5:10 | -5 | L D L D L |
Legends:
Next Round
Group 1
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Concepción | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7:3 | +4 | W D W |
2 (2) | Deportes Temuco | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:2 | +2 | L W D |
3 (3) | Ñublense | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 6:6 | 0 | D W L |
4 (4) | Universidad de Chile | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 4:5 | -1 | D D L |
Group 2
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Universidad Concepción | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 4:1 | +3 | D W D |
2 (2) | Huachipato | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 2:1 | +1 | D D W |
3 (3) | Lota Schwager | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:4 | -1 | D D L |
4 (4) | CD Naval de Talcahuano | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:3 | -1 | D L D |
Group 3
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Curicó Unido | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:3 | +1 | W W L |
2 (1) | O'Higgins | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 1:2 | -1 | L W L |
3 (3) | Audax Italiano | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:7 | -4 | L D D |
4 (4) | Magallanes | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3:7 | -4 | L D L |
Group 4
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Universidad Católica | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6:1 | +5 | D W W |
2 (2) | Palestino | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 8:4 | +4 | W L W |
3 (3) | Unión Española | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 7:5 | +2 | W L D |
4 (4) | Barnechea | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 3:5 | -2 | L L D |
Group 6
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Everton | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:1 | +3 | L W W |
2 (3) | Santiago Wanderers | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:4 | +1 | W L D |
3 (2) | San Luis | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4:4 | 0 | W D L |
4 (4) | Unión La Calera | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 1:6 | -5 | L L L |
Group 5
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Colo Colo | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:3 | +2 | W W L |
2 (2) | Unión San Felipe | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 5:4 | +1 | D D W |
3 (3) | Santiago Morning | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2:5 | -3 | L L W |
4 (4) | Rangers | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1:4 | -3 | D D L |
Group 7
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Cobresal | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6:2 | +4 | D W W |
2 (1) | Coquimbo Unido | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:2 | +2 | W W L |
3 (3) | Copiapó | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3:1 | +2 | W D D |
4 (4) | La Serena | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:4 | -2 | D D L |
Group 8
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Cobreloa | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:3 | +2 | W D W |
2 (2) | Deportes Iquique | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7:3 | +4 | W L W |
3 (3) | Deportivo Antofagasta | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3:3 | 0 | W W L |
4 (4) | San Marcos | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3:5 | -2 | D D L |
Group 1
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Deportes Temuco | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 4:4 | 0 | L W W |
2 (1) | Concepción | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 3:3 | 0 | D D D |
3 (4) | Universidad de Chile | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4:6 | -2 | W L L |
4 (3) | Ñublense | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 5:8 | -3 | D L D |
Group 2
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Huachipato | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3:2 | +1 | D W D |
2 (1) | Universidad Concepción | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3:2 | +1 | D D W |
3 (3) | Lota Schwager | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1:1 | 0 | D D D |
4 (4) | CD Naval de Talcahuano | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:6 | -4 | L D L |
Group 3
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | O'Higgins | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 9:3 | +6 | W W W |
2 (3) | Audax Italiano | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 5:2 | +3 | L W W |
3 (4) | Magallanes | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3:3 | 0 | W L D |
4 (2) | Curicó Unido | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:3 | -1 | L D D |
Group 4
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Universidad Católica | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6:4 | +2 | D W W |
2 (2) | Palestino | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2:4 | -2 | D L W |
3 (4) | Barnechea | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:8 | -5 | L W L |
4 (3) | Unión Española | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4:8 | -4 | L D L |
Group 6
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | San Luis | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 3:1 | +2 | W W D |
2 (3) | Santiago Wanderers | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7:4 | +3 | W L W |
3 (1) | Everton | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 3:3 | 0 | L W W |
4 (4) | Unión La Calera | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:6 | -4 | L D L |
Group 5
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Colo Colo | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7:2 | +5 | D W W |
2 (2) | Unión San Felipe | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7:4 | +3 | D W W |
3 (3) | Santiago Morning | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:3 | -2 | L D L |
4 (4) | Rangers | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 1:4 | -3 | L D L |
Group 7
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Coquimbo Unido | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 2:0 | +2 | D D W |
2 (4) | La Serena | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3:4 | -1 | L L W |
3 (2) | Cobresal | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2:3 | -1 | L D D |
4 (3) | Copiapó | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:8 | -6 | D L L |
Group 8
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Cobreloa | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5:1 | +4 | D W W |
2 (2) | Deportes Iquique | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5:5 | 0 | L D W |
3 (3) | Deportivo Antofagasta | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 2:7 | -5 | L D L |
4 (4) | San Marcos | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2:5 | -3 | L L L |
Visual table
Group 1
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Concepción | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 10:6 | +4 |
2 | Deportes Temuco | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 8:6 | +2 |
3 | Ñublense | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 11:14 | -3 |
4 | Universidad de Chile | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 8:11 | -3 |
Legends:
Next Round
Group 2
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Universidad Concepción | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 7:3 | +4 |
2 | Huachipato | 10 | 6 | 2 | 4 | 0 | 5:3 | +2 |
3 | Lota Schwager | 5 | 6 | 0 | 5 | 1 | 4:5 | -1 |
4 | CD Naval de Talcahuano | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 4:9 | -5 |
Legends:
Next Round
Group 3
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | O'Higgins | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 10:5 | +5 |
2 | Curicó Unido | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 6:6 | 0 |
3 | Audax Italiano | 8 | 6 | 2 | 2 | 2 | 8:9 | -1 |
4 | Magallanes | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 6:10 | -4 |
Legends:
Next Round
Group 4
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Universidad Católica | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 12:5 | +7 |
2 | Palestino | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 10:8 | +2 |
3 | Unión Española | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 11:13 | -2 |
4 | Barnechea | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 6:13 | -7 |
Legends:
Next Round
Group 6
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Everton | 12 | 6 | 4 | 0 | 2 | 7:4 | +3 |
2 | San Luis | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 7:5 | +2 |
3 | Santiago Wanderers | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12:8 | +4 |
4 | Unión La Calera | 1 | 6 | 0 | 1 | 5 | 3:12 | -9 |
Legends:
Next Round
Group 5
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Colo Colo | 13 | 6 | 4 | 1 | 1 | 12:5 | +7 |
2 | Unión San Felipe | 12 | 6 | 3 | 3 | 0 | 12:8 | +4 |
3 | Santiago Morning | 4 | 6 | 1 | 1 | 4 | 3:8 | -5 |
4 | Rangers | 3 | 6 | 0 | 3 | 3 | 2:8 | -6 |
Legends:
Next Round
Group 7
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Coquimbo Unido | 11 | 6 | 3 | 2 | 1 | 6:2 | +4 |
2 | Cobresal | 9 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8:5 | +3 |
3 | Copiapó | 6 | 6 | 1 | 3 | 2 | 5:9 | -4 |
4 | La Serena | 5 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5:8 | -3 |
Legends:
Next Round
Group 8
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cobreloa | 14 | 6 | 4 | 2 | 0 | 10:4 | +6 |
2 | Deportes Iquique | 10 | 6 | 3 | 1 | 2 | 12:8 | +4 |
3 | Deportivo Antofagasta | 7 | 6 | 2 | 1 | 3 | 5:10 | -5 |
4 | San Marcos | 2 | 6 | 0 | 2 | 4 | 5:10 | -5 |
Legends:
Next Round