Third League (2023/2024)
0
1181 matches
Table and standings
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Minyor Pernik | 72 | 28 | 23 | 3 | 2 | 57:19 | +38 | W W D W D |
2 | PFC CSKA Sofia II | 64 | 28 | 20 | 4 | 4 | 50:22 | +28 | W W D D W |
3 | Botev Ihtiman | 49 | 29 | 14 | 7 | 8 | 48:39 | +9 | W W W D W |
4 | Vihren | 48 | 29 | 14 | 6 | 9 | 45:37 | +8 | D W L D D |
5 | Slivnishki geroy | 46 | 27 | 13 | 7 | 7 | 40:29 | +11 | L W W D L |
6 | Chavdar Etropole | 42 | 20 | 13 | 3 | 4 | 46:17 | +29 | D W W W W |
7 | Balkan Botevgrad | 41 | 27 | 11 | 8 | 8 | 47:45 | +2 | L D D D D |
8 | Kyustendil | 40 | 29 | 11 | 7 | 11 | 47:39 | +8 | D L W D D |
9 | PFK Levski Sofia II | 37 | 27 | 11 | 4 | 12 | 44:37 | +7 | W L W D D |
10 | Rilski sportist | 36 | 28 | 11 | 3 | 14 | 38:45 | -7 | D L L L D |
11 | Bansko | 35 | 29 | 9 | 8 | 12 | 33:41 | -8 | L L L D L |
12 | Septemvri Sofia II | 34 | 28 | 9 | 7 | 12 | 36:35 | +1 | L D W L W |
13 | Vitosha Bistritsa | 33 | 28 | 9 | 6 | 13 | 19:25 | -6 | L L W D D |
14 | PFK Slavia 1913 II | 30 | 28 | 9 | 3 | 16 | 36:50 | -14 | W L W D L |
15 | Septemvri Simitli | 30 | 28 | 7 | 9 | 12 | 36:43 | -7 | W L D D L |
16 | Oborishte | 30 | 29 | 8 | 6 | 15 | 35:64 | -29 | W W D L W |
17 | FK CSKA 1948 Sofia III | 29 | 28 | 8 | 5 | 15 | 34:42 | -8 | L L L W W |
18 | Kostinbrod | 29 | 28 | 7 | 8 | 13 | 30:51 | -21 | D W W L L |
19 | Pirin Razlog | 26 | 29 | 7 | 5 | 17 | 22:47 | -25 | W L W D D |
20 | Hebar II | 26 | 29 | 7 | 5 | 17 | 27:43 | -16 | L D L L D |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | PFC CSKA Sofia II | 38 | 15 | 12 | 2 | 1 | 28:11 | +17 | W W D W W |
2 (1) | Minyor Pernik | 35 | 13 | 11 | 2 | 0 | 30:8 | +22 | D D W W W |
3 (4) | Vihren | 30 | 14 | 9 | 3 | 2 | 25:13 | +12 | W D W L W |
4 (3) | Botev Ihtiman | 30 | 15 | 9 | 3 | 3 | 30:19 | +11 | W W W W W |
5 (12) | Septemvri Sofia II | 26 | 14 | 7 | 5 | 2 | 19:10 | +9 | D W W D L |
6 (11) | Bansko | 25 | 14 | 7 | 4 | 3 | 19:12 | +7 | L L W W D |
7 (15) | Septemvri Simitli | 25 | 14 | 7 | 4 | 3 | 21:13 | +8 | W D L D W |
8 (6) | Chavdar Etropole | 25 | 10 | 8 | 1 | 1 | 25:5 | +20 | W W W W W |
9 (10) | Rilski sportist | 24 | 15 | 7 | 3 | 5 | 25:18 | +7 | D L D D L |
10 (5) | Slivnishki geroy | 23 | 12 | 7 | 2 | 3 | 23:13 | +10 | W L W W W |
11 (14) | PFK Slavia 1913 II | 23 | 15 | 7 | 2 | 6 | 24:26 | -2 | W W D W W |
12 (7) | Balkan Botevgrad | 23 | 12 | 6 | 5 | 1 | 28:17 | +11 | D D W W D |
13 (9) | PFK Levski Sofia II | 22 | 13 | 7 | 1 | 5 | 31:18 | +13 | W D W W W |
14 (8) | Kyustendil | 21 | 14 | 6 | 3 | 5 | 23:16 | +7 | L D W D W |
15 (13) | Vitosha Bistritsa | 20 | 15 | 6 | 2 | 7 | 15:14 | +1 | L W D L W |
16 (19) | Pirin Razlog | 20 | 15 | 6 | 2 | 7 | 17:21 | -4 | W W D W W |
17 (18) | Kostinbrod | 17 | 14 | 4 | 5 | 5 | 15:20 | -5 | D W W W D |
18 (17) | FK CSKA 1948 Sofia III | 17 | 14 | 5 | 2 | 7 | 17:20 | -3 | L W W W D |
19 (20) | Hebar II | 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 17:22 | -5 | L L D L L |
20 (16) | Oborishte | 16 | 15 | 4 | 4 | 7 | 17:25 | -8 | W D W L D |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Minyor Pernik | 37 | 15 | 12 | 1 | 2 | 27:11 | +16 | W W W W W |
2 (2) | PFC CSKA Sofia II | 26 | 13 | 8 | 2 | 3 | 22:11 | +11 | D W W W W |
3 (5) | Slivnishki geroy | 23 | 15 | 6 | 5 | 4 | 17:16 | +1 | L W D L D |
4 (8) | Kyustendil | 19 | 15 | 5 | 4 | 6 | 24:23 | +1 | D W D D L |
5 (3) | Botev Ihtiman | 19 | 14 | 5 | 4 | 5 | 18:20 | -2 | W D W D D |
6 (4) | Vihren | 18 | 15 | 5 | 3 | 7 | 20:24 | -4 | D L D L D |
7 (7) | Balkan Botevgrad | 18 | 15 | 5 | 3 | 7 | 19:28 | -9 | L D D D L |
8 (6) | Chavdar Etropole | 17 | 10 | 5 | 2 | 3 | 21:12 | +9 | D W W W L |
9 (9) | PFK Levski Sofia II | 15 | 14 | 4 | 3 | 7 | 13:19 | -6 | W L D L L |
10 (16) | Oborishte | 14 | 14 | 4 | 2 | 8 | 18:39 | -21 | W L W L L |
11 (13) | Vitosha Bistritsa | 13 | 13 | 3 | 4 | 6 | 4:11 | -7 | L D L D D |
12 (17) | FK CSKA 1948 Sofia III | 12 | 14 | 3 | 3 | 8 | 17:22 | -5 | L L L D W |
13 (10) | Rilski sportist | 12 | 13 | 4 | 0 | 9 | 13:27 | -14 | L L L L L |
14 (18) | Kostinbrod | 12 | 14 | 3 | 3 | 8 | 15:31 | -16 | L L W W L |
15 (11) | Bansko | 10 | 15 | 2 | 4 | 9 | 14:29 | -15 | L L D L L |
16 (20) | Hebar II | 9 | 14 | 2 | 3 | 9 | 10:21 | -11 | D L D L L |
17 (12) | Septemvri Sofia II | 8 | 14 | 2 | 2 | 10 | 17:25 | -8 | L L L L L |
18 (14) | PFK Slavia 1913 II | 7 | 13 | 2 | 1 | 10 | 12:24 | -12 | L L L L L |
19 (19) | Pirin Razlog | 6 | 14 | 1 | 3 | 10 | 5:26 | -21 | L D L L W |
20 (15) | Septemvri Simitli | 5 | 14 | 0 | 5 | 9 | 15:30 | -15 | L D L D D |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | PFK Spartak 1947 Plovdiv | 77 | 30 | 24 | 5 | 1 | 99:15 | +84 | W W W W W |
2 | Sayana Haskovo | 72 | 30 | 23 | 3 | 4 | 72:23 | +49 | L W W W W |
3 | Nesebar | 68 | 29 | 20 | 8 | 1 | 87:34 | +53 | W D D W D |
4 | Gigant Saedinenie | 57 | 29 | 17 | 6 | 6 | 69:31 | +38 | D L W W L |
5 | Zagorets | 51 | 29 | 15 | 6 | 8 | 63:33 | +30 | L W W W W |
6 | Dimitrovgrad | 51 | 30 | 14 | 9 | 7 | 45:34 | +11 | W L W L D |
7 | Rozova dolina | 50 | 30 | 16 | 2 | 12 | 53:34 | +19 | W W W W L |
8 | Botev Plovdiv II | 46 | 28 | 14 | 4 | 10 | 62:39 | +23 | W W W W W |
9 | Rodopa Smolyan | 43 | 30 | 13 | 4 | 13 | 56:45 | +11 | W D L W L |
10 | Atletik Kuklen | 40 | 29 | 12 | 4 | 13 | 47:58 | -11 | L W L L L |
11 | Asenovets | 40 | 30 | 12 | 4 | 14 | 43:53 | -10 | L L W L D |
12 | Sozopol | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 45:37 | +8 | L D L W L |
13 | Karnobat | 33 | 29 | 11 | 0 | 18 | 40:70 | -30 | L L W W L |
14 | Levski Karlovo | 32 | 30 | 9 | 5 | 16 | 48:68 | -20 | W L D L L |
15 | Lokomotiv Plovdiv II | 31 | 28 | 9 | 4 | 15 | 41:46 | -5 | L L W L L |
16 | Yambol 1915 | 29 | 30 | 7 | 8 | 15 | 39:65 | -26 | W D D L D |
17 | Sekirovo | 25 | 30 | 7 | 4 | 19 | 39:69 | -30 | L W D L W |
18 | Sokol Markovo | 22 | 29 | 7 | 1 | 21 | 29:69 | -40 | L L W L L |
19 | FK Sliven | 17 | 30 | 4 | 5 | 21 | 28:115 | -87 | L D W L L |
20 | Beroe II | 16 | 30 | 5 | 1 | 24 | 21:88 | -67 | L L L L L |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | PFK Spartak 1947 Plovdiv | 41 | 15 | 13 | 2 | 0 | 74:8 | +66 | W W W W W |
2 (3) | Nesebar | 36 | 14 | 11 | 3 | 0 | 48:11 | +37 | D W W W W |
3 (4) | Gigant Saedinenie | 35 | 14 | 11 | 2 | 1 | 40:9 | +31 | L W D W W |
4 (2) | Sayana Haskovo | 33 | 15 | 10 | 3 | 2 | 35:11 | +24 | W W D W W |
5 (6) | Dimitrovgrad | 33 | 15 | 10 | 3 | 2 | 30:12 | +18 | W W D W W |
6 (9) | Rodopa Smolyan | 32 | 15 | 10 | 2 | 3 | 35:18 | +17 | D W W W W |
7 (5) | Zagorets | 30 | 15 | 9 | 3 | 3 | 36:14 | +22 | L W W D W |
8 (12) | Sozopol | 30 | 15 | 9 | 3 | 3 | 33:14 | +19 | D W W D W |
9 (7) | Rozova dolina | 28 | 15 | 9 | 1 | 5 | 35:18 | +17 | W W L W L |
10 (10) | Atletik Kuklen | 28 | 15 | 8 | 4 | 3 | 30:22 | +8 | L D L W L |
11 (13) | Karnobat | 27 | 15 | 9 | 0 | 6 | 28:23 | +5 | L W W W L |
12 (11) | Asenovets | 22 | 15 | 6 | 4 | 5 | 22:23 | -1 | L W D W L |
13 (14) | Levski Karlovo | 21 | 15 | 6 | 3 | 6 | 24:24 | 0 | W D L W W |
14 (18) | Sokol Markovo | 19 | 15 | 6 | 1 | 8 | 19:30 | -11 | L W L W L |
15 (17) | Sekirovo | 19 | 15 | 5 | 4 | 6 | 24:30 | -6 | L D W W W |
16 (8) | Botev Plovdiv II | 19 | 14 | 6 | 1 | 7 | 40:25 | +15 | W W L W L |
17 (16) | Yambol 1915 | 17 | 15 | 5 | 2 | 8 | 21:30 | -9 | W L W L D |
18 (15) | Lokomotiv Plovdiv II | 17 | 13 | 5 | 2 | 6 | 19:18 | +1 | L W L D L |
19 (20) | Beroe II | 13 | 15 | 4 | 1 | 10 | 13:24 | -11 | L L D W L |
20 (19) | FK Sliven | 11 | 15 | 3 | 2 | 10 | 18:38 | -20 | L W L W L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Sayana Haskovo | 39 | 15 | 13 | 0 | 2 | 37:12 | +25 | L W W W W |
2 (1) | PFK Spartak 1947 Plovdiv | 36 | 15 | 11 | 3 | 1 | 25:7 | +18 | W W W D W |
3 (3) | Nesebar | 32 | 15 | 9 | 5 | 1 | 39:23 | +16 | W D D D W |
4 (8) | Botev Plovdiv II | 27 | 14 | 8 | 3 | 3 | 22:14 | +8 | W W W W W |
5 (4) | Gigant Saedinenie | 22 | 15 | 6 | 4 | 5 | 29:22 | +7 | D W L W L |
6 (7) | Rozova dolina | 22 | 15 | 7 | 1 | 7 | 18:16 | +2 | W W L L W |
7 (5) | Zagorets | 21 | 14 | 6 | 3 | 5 | 27:19 | +8 | W W L L W |
8 (11) | Asenovets | 18 | 15 | 6 | 0 | 9 | 21:30 | -9 | L L L L L |
9 (6) | Dimitrovgrad | 18 | 15 | 4 | 6 | 5 | 15:22 | -7 | L L D D L |
10 (15) | Lokomotiv Plovdiv II | 14 | 15 | 4 | 2 | 9 | 22:28 | -6 | L L L D L |
11 (16) | Yambol 1915 | 12 | 15 | 2 | 6 | 7 | 18:35 | -17 | D D D L L |
12 (10) | Atletik Kuklen | 12 | 14 | 4 | 0 | 10 | 17:36 | -19 | L W L L L |
13 (9) | Rodopa Smolyan | 11 | 15 | 3 | 2 | 10 | 21:27 | -6 | W L L L L |
14 (14) | Levski Karlovo | 11 | 15 | 3 | 2 | 10 | 24:44 | -20 | L L D L W |
15 (12) | Sozopol | 9 | 15 | 1 | 6 | 8 | 12:23 | -11 | L L L L D |
16 (17) | Sekirovo | 6 | 15 | 2 | 0 | 13 | 15:39 | -24 | W L L L L |
17 (13) | Karnobat | 6 | 14 | 2 | 0 | 12 | 12:47 | -35 | L L L L L |
18 (19) | FK Sliven | 6 | 15 | 1 | 3 | 11 | 10:77 | -67 | D L D W D |
19 (18) | Sokol Markovo | 3 | 14 | 1 | 0 | 13 | 10:39 | -29 | L L L L L |
20 (20) | Beroe II | 3 | 15 | 1 | 0 | 14 | 8:64 | -56 | L L L L L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv GO | 61 | 21 | 20 | 1 | 0 | 70:12 | +58 | W W W W W |
2 | Akademik Svishtov | 46 | 19 | 15 | 1 | 3 | 41:10 | +31 | W W D W L |
3 | Sevlievo | 42 | 20 | 13 | 3 | 4 | 50:19 | +31 | W W W W L |
4 | Yantra Polski Trambesh | 37 | 21 | 11 | 4 | 6 | 44:35 | +9 | L D L D W |
5 | Lokomotiv Mezdra | 36 | 20 | 11 | 3 | 6 | 39:26 | +13 | W W D W D |
6 | Etar VT II | 35 | 22 | 11 | 2 | 9 | 40:35 | +5 | W L W L D |
7 | Dunav Lom | 31 | 14 | 10 | 1 | 3 | 28:12 | +16 | L L W W W |
8 | Boruna Tsareva livada | 25 | 21 | 7 | 4 | 10 | 34:42 | -8 | W L L W L |
9 | Pavlikeni | 23 | 21 | 7 | 2 | 12 | 33:55 | -22 | L W W L L |
10 | Juventus Malchika | 19 | 20 | 6 | 1 | 13 | 27:60 | -33 | L L W L W |
11 | OFK Levski | 17 | 20 | 4 | 5 | 11 | 20:36 | -16 | W D W D L |
12 | Drenovets | 17 | 21 | 5 | 2 | 14 | 28:57 | -29 | L L W L W |
13 | Vihar Slavyanovo | 16 | 20 | 4 | 4 | 12 | 26:37 | -11 | L L D L L |
14 | Botev Vratsa II | 16 | 22 | 4 | 4 | 14 | 28:41 | -13 | L L L L W |
15 | Partizan | 13 | 20 | 4 | 1 | 15 | 22:53 | -31 | L L L L D |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Akademik Svishtov | 33 | 12 | 11 | 0 | 1 | 30:6 | +24 | W W W L W |
2 (1) | Lokomotiv GO | 28 | 10 | 9 | 1 | 0 | 36:4 | +32 | W W D W W |
3 (4) | Yantra Polski Trambesh | 23 | 11 | 7 | 2 | 2 | 24:20 | +4 | D L W W D |
4 (3) | Sevlievo | 22 | 10 | 7 | 1 | 2 | 26:8 | +18 | W W L W W |
5 (6) | Etar VT II | 22 | 11 | 7 | 1 | 3 | 26:13 | +13 | W W D W W |
6 (5) | Lokomotiv Mezdra | 22 | 10 | 7 | 1 | 2 | 20:11 | +9 | W D W W W |
7 (7) | Dunav Lom | 16 | 7 | 5 | 1 | 1 | 16:5 | +11 | L W D W W |
8 (9) | Pavlikeni | 15 | 10 | 5 | 0 | 5 | 17:24 | -7 | W L W L L |
9 (8) | Boruna Tsareva livada | 14 | 10 | 4 | 2 | 4 | 21:20 | +1 | L W D D W |
10 (11) | OFK Levski | 14 | 10 | 4 | 2 | 4 | 11:13 | -2 | W W L L D |
11 (12) | Drenovets | 14 | 10 | 4 | 2 | 4 | 24:28 | -4 | W W L W W |
12 (10) | Juventus Malchika | 13 | 9 | 4 | 1 | 4 | 15:15 | 0 | L W W W W |
13 (15) | Partizan | 12 | 9 | 4 | 0 | 5 | 16:16 | 0 | L L W L L |
14 (14) | Botev Vratsa II | 8 | 11 | 2 | 2 | 7 | 13:18 | -5 | L L W D L |
15 (13) | Vihar Slavyanovo | 6 | 11 | 1 | 3 | 7 | 13:21 | -8 | L D L D D |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Lokomotiv GO | 33 | 11 | 11 | 0 | 0 | 34:8 | +26 | W W W W W |
2 (3) | Sevlievo | 20 | 10 | 6 | 2 | 2 | 24:11 | +13 | W W W D W |
3 (7) | Dunav Lom | 15 | 7 | 5 | 0 | 2 | 12:7 | +5 | L W W W W |
4 (4) | Yantra Polski Trambesh | 14 | 10 | 4 | 2 | 4 | 20:15 | +5 | L D D L L |
5 (5) | Lokomotiv Mezdra | 14 | 10 | 4 | 2 | 4 | 19:15 | +4 | W W D D L |
6 (2) | Akademik Svishtov | 13 | 7 | 4 | 1 | 2 | 11:4 | +7 | D W W L W |
7 (6) | Etar VT II | 13 | 11 | 4 | 1 | 6 | 14:22 | -8 | L L W L L |
8 (8) | Boruna Tsareva livada | 11 | 11 | 3 | 2 | 6 | 13:22 | -9 | W L L W D |
9 (13) | Vihar Slavyanovo | 10 | 9 | 3 | 1 | 5 | 13:16 | -3 | L L W L L |
10 (14) | Botev Vratsa II | 8 | 11 | 2 | 2 | 7 | 15:23 | -8 | L L L D L |
11 (9) | Pavlikeni | 8 | 11 | 2 | 2 | 7 | 16:31 | -15 | L W L L L |
12 (10) | Juventus Malchika | 6 | 11 | 2 | 0 | 9 | 12:45 | -33 | L L W L W |
13 (11) | OFK Levski | 3 | 10 | 0 | 3 | 7 | 9:23 | -14 | D D L L L |
14 (12) | Drenovets | 3 | 11 | 1 | 0 | 10 | 4:29 | -25 | L L L L L |
15 (15) | Partizan | 1 | 11 | 0 | 1 | 10 | 6:37 | -31 | L L L D L |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ludogorets III | 45 | 19 | 14 | 3 | 2 | 54:12 | +42 | L W W W W |
2 | Fratria | 44 | 19 | 14 | 2 | 3 | 47:16 | +31 | W W W L W |
3 | Chernolomets 1919 | 41 | 20 | 13 | 2 | 5 | 38:20 | +18 | W W L W L |
4 | Spartak Varna II | 40 | 20 | 13 | 1 | 6 | 51:21 | +30 | W L W W W |
5 | PFK Cherno more Varna II | 40 | 20 | 11 | 7 | 2 | 38:15 | +23 | D L D W D |
6 | Septemvri Tervel | 40 | 19 | 12 | 4 | 3 | 35:16 | +19 | W D W W D |
7 | Benkovski Isperih | 29 | 20 | 9 | 2 | 9 | 39:29 | +10 | W W L L W |
8 | Riltsi | 27 | 20 | 7 | 6 | 7 | 31:24 | +7 | W W D W D |
9 | Dorostol | 25 | 20 | 7 | 4 | 9 | 25:42 | -17 | L D W L L |
10 | Ustrem Donchevo | 21 | 19 | 6 | 3 | 10 | 27:39 | -12 | D W D W D |
11 | Svetkavitsa Tg | 13 | 20 | 2 | 7 | 11 | 20:43 | -23 | L L L L L |
12 | FK Dunav ot Ruse II | 10 | 19 | 2 | 4 | 13 | 14:49 | -35 | L L D L D |
13 | Lokomotiv Ruse | 8 | 19 | 1 | 5 | 13 | 14:47 | -33 | L L L L D |
14 | FK Kubrat | 3 | 20 | 1 | 0 | 19 | 8:68 | -60 | L L L L L |
15 | Sportist G.Toshevo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 | No matches |
16 | Volov Shumen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 | No matches |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (1) | Ludogorets III | 25 | 9 | 8 | 1 | 0 | 37:7 | +30 | W W W D W |
2 (4) | Spartak Varna II | 25 | 10 | 8 | 1 | 1 | 34:6 | +28 | W W W D W |
3 (2) | Fratria | 24 | 9 | 8 | 0 | 1 | 25:6 | +19 | W W W L W |
4 (6) | Septemvri Tervel | 22 | 9 | 7 | 1 | 1 | 21:5 | +16 | W W W L D |
5 (7) | Benkovski Isperih | 21 | 10 | 7 | 0 | 3 | 25:9 | +16 | W W L W W |
6 (3) | Chernolomets 1919 | 21 | 9 | 7 | 0 | 2 | 20:7 | +13 | W W W W W |
7 (5) | PFK Cherno more Varna II | 20 | 11 | 5 | 5 | 1 | 24:10 | +14 | D D D D L |
8 (9) | Dorostol | 17 | 11 | 5 | 2 | 4 | 14:18 | -4 | D L D L W |
9 (10) | Ustrem Donchevo | 14 | 9 | 4 | 2 | 3 | 17:11 | +6 | D D L W W |
10 (8) | Riltsi | 14 | 10 | 3 | 5 | 2 | 21:16 | +5 | W D D L L |
11 (11) | Svetkavitsa Tg | 8 | 10 | 1 | 5 | 4 | 8:14 | -6 | L L D D W |
12 (12) | FK Dunav ot Ruse II | 8 | 11 | 2 | 2 | 7 | 8:24 | -16 | L L L D L |
13 (13) | Lokomotiv Ruse | 4 | 10 | 1 | 1 | 8 | 6:20 | -14 | L L L L W |
14 (14) | FK Kubrat | 3 | 9 | 1 | 0 | 8 | 3:25 | -22 | L L L L L |
15 (15) | Sportist G.Toshevo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 | No matches |
16 (16) | Volov Shumen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 | No matches |
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD | Form |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 (2) | Fratria | 20 | 10 | 6 | 2 | 2 | 22:10 | +12 | W W L D W |
2 (1) | Ludogorets III | 20 | 10 | 6 | 2 | 2 | 17:5 | +12 | L W W W W |
3 (5) | PFK Cherno more Varna II | 20 | 9 | 6 | 2 | 1 | 14:5 | +9 | L W D W W |
4 (3) | Chernolomets 1919 | 20 | 11 | 6 | 2 | 3 | 18:13 | +5 | W L W L D |
5 (6) | Septemvri Tervel | 18 | 10 | 5 | 3 | 2 | 14:11 | +3 | W D D D W |
6 (4) | Spartak Varna II | 15 | 10 | 5 | 0 | 5 | 17:15 | +2 | L W L W L |
7 (8) | Riltsi | 13 | 10 | 4 | 1 | 5 | 10:8 | +2 | W D W W L |
8 (7) | Benkovski Isperih | 8 | 10 | 2 | 2 | 6 | 14:20 | -6 | L D L L L |
9 (9) | Dorostol | 8 | 9 | 2 | 2 | 5 | 11:24 | -13 | L W L D D |
10 (10) | Ustrem Donchevo | 7 | 10 | 2 | 1 | 7 | 10:28 | -18 | D W W L L |
11 (11) | Svetkavitsa Tg | 5 | 10 | 1 | 2 | 7 | 12:29 | -17 | L L L L L |
12 (13) | Lokomotiv Ruse | 4 | 9 | 0 | 4 | 5 | 8:27 | -19 | L D D D L |
13 (12) | FK Dunav ot Ruse II | 2 | 8 | 0 | 2 | 6 | 6:25 | -19 | D D L L L |
14 (16) | Volov Shumen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 | No matches |
15 (15) | Sportist G.Toshevo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 | No matches |
16 (14) | FK Kubrat | 0 | 11 | 0 | 0 | 11 | 5:43 | -38 | L L L L L |
Visual table
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Minyor Pernik | 72 | 28 | 23 | 3 | 2 | 57:19 | +38 |
2 | PFC CSKA Sofia II | 64 | 28 | 20 | 4 | 4 | 50:22 | +28 |
3 | Botev Ihtiman | 49 | 29 | 14 | 7 | 8 | 48:39 | +9 |
4 | Vihren | 48 | 29 | 14 | 6 | 9 | 45:37 | +8 |
5 | Slivnishki geroy | 46 | 27 | 13 | 7 | 7 | 40:29 | +11 |
6 | Chavdar Etropole | 42 | 20 | 13 | 3 | 4 | 46:17 | +29 |
7 | Balkan Botevgrad | 41 | 27 | 11 | 8 | 8 | 47:45 | +2 |
8 | Kyustendil | 40 | 29 | 11 | 7 | 11 | 47:39 | +8 |
9 | PFK Levski Sofia II | 37 | 27 | 11 | 4 | 12 | 44:37 | +7 |
10 | Rilski sportist | 36 | 28 | 11 | 3 | 14 | 38:45 | -7 |
11 | Bansko | 35 | 29 | 9 | 8 | 12 | 33:41 | -8 |
12 | Septemvri Sofia II | 34 | 28 | 9 | 7 | 12 | 36:35 | +1 |
13 | Vitosha Bistritsa | 33 | 28 | 9 | 6 | 13 | 19:25 | -6 |
14 | PFK Slavia 1913 II | 30 | 28 | 9 | 3 | 16 | 36:50 | -14 |
15 | Septemvri Simitli | 30 | 28 | 7 | 9 | 12 | 36:43 | -7 |
16 | Oborishte | 30 | 29 | 8 | 6 | 15 | 35:64 | -29 |
17 | FK CSKA 1948 Sofia III | 29 | 28 | 8 | 5 | 15 | 34:42 | -8 |
18 | Kostinbrod | 29 | 28 | 7 | 8 | 13 | 30:51 | -21 |
19 | Pirin Razlog | 26 | 29 | 7 | 5 | 17 | 22:47 | -25 |
20 | Hebar II | 26 | 29 | 7 | 5 | 17 | 27:43 | -16 |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | PFK Spartak 1947 Plovdiv | 77 | 30 | 24 | 5 | 1 | 99:15 | +84 |
2 | Sayana Haskovo | 72 | 30 | 23 | 3 | 4 | 72:23 | +49 |
3 | Nesebar | 68 | 29 | 20 | 8 | 1 | 87:34 | +53 |
4 | Gigant Saedinenie | 57 | 29 | 17 | 6 | 6 | 69:31 | +38 |
5 | Zagorets | 51 | 29 | 15 | 6 | 8 | 63:33 | +30 |
6 | Dimitrovgrad | 51 | 30 | 14 | 9 | 7 | 45:34 | +11 |
7 | Rozova dolina | 50 | 30 | 16 | 2 | 12 | 53:34 | +19 |
8 | Botev Plovdiv II | 46 | 28 | 14 | 4 | 10 | 62:39 | +23 |
9 | Rodopa Smolyan | 43 | 30 | 13 | 4 | 13 | 56:45 | +11 |
10 | Atletik Kuklen | 40 | 29 | 12 | 4 | 13 | 47:58 | -11 |
11 | Asenovets | 40 | 30 | 12 | 4 | 14 | 43:53 | -10 |
12 | Sozopol | 39 | 30 | 10 | 9 | 11 | 45:37 | +8 |
13 | Karnobat | 33 | 29 | 11 | 0 | 18 | 40:70 | -30 |
14 | Levski Karlovo | 32 | 30 | 9 | 5 | 16 | 48:68 | -20 |
15 | Lokomotiv Plovdiv II | 31 | 28 | 9 | 4 | 15 | 41:46 | -5 |
16 | Yambol 1915 | 29 | 30 | 7 | 8 | 15 | 39:65 | -26 |
17 | Sekirovo | 25 | 30 | 7 | 4 | 19 | 39:69 | -30 |
18 | Sokol Markovo | 22 | 29 | 7 | 1 | 21 | 29:69 | -40 |
19 | FK Sliven | 17 | 30 | 4 | 5 | 21 | 28:115 | -87 |
20 | Beroe II | 16 | 30 | 5 | 1 | 24 | 21:88 | -67 |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lokomotiv GO | 61 | 21 | 20 | 1 | 0 | 70:12 | +58 |
2 | Akademik Svishtov | 46 | 19 | 15 | 1 | 3 | 41:10 | +31 |
3 | Sevlievo | 42 | 20 | 13 | 3 | 4 | 50:19 | +31 |
4 | Yantra Polski Trambesh | 37 | 21 | 11 | 4 | 6 | 44:35 | +9 |
5 | Lokomotiv Mezdra | 36 | 20 | 11 | 3 | 6 | 39:26 | +13 |
6 | Etar VT II | 35 | 22 | 11 | 2 | 9 | 40:35 | +5 |
7 | Dunav Lom | 31 | 14 | 10 | 1 | 3 | 28:12 | +16 |
8 | Boruna Tsareva livada | 25 | 21 | 7 | 4 | 10 | 34:42 | -8 |
9 | Pavlikeni | 23 | 21 | 7 | 2 | 12 | 33:55 | -22 |
10 | Juventus Malchika | 19 | 20 | 6 | 1 | 13 | 27:60 | -33 |
11 | OFK Levski | 17 | 20 | 4 | 5 | 11 | 20:36 | -16 |
12 | Drenovets | 17 | 21 | 5 | 2 | 14 | 28:57 | -29 |
13 | Vihar Slavyanovo | 16 | 20 | 4 | 4 | 12 | 26:37 | -11 |
14 | Botev Vratsa II | 16 | 22 | 4 | 4 | 14 | 28:41 | -13 |
15 | Partizan | 13 | 20 | 4 | 1 | 15 | 22:53 | -31 |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
# | Team | P | MP | W | D | L | G | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ludogorets III | 45 | 19 | 14 | 3 | 2 | 54:12 | +42 |
2 | Fratria | 44 | 19 | 14 | 2 | 3 | 47:16 | +31 |
3 | Chernolomets 1919 | 41 | 20 | 13 | 2 | 5 | 38:20 | +18 |
4 | Spartak Varna II | 40 | 20 | 13 | 1 | 6 | 51:21 | +30 |
5 | PFK Cherno more Varna II | 40 | 20 | 11 | 7 | 2 | 38:15 | +23 |
6 | Septemvri Tervel | 40 | 19 | 12 | 4 | 3 | 35:16 | +19 |
7 | Benkovski Isperih | 29 | 20 | 9 | 2 | 9 | 39:29 | +10 |
8 | Riltsi | 27 | 20 | 7 | 6 | 7 | 31:24 | +7 |
9 | Dorostol | 25 | 20 | 7 | 4 | 9 | 25:42 | -17 |
10 | Ustrem Donchevo | 21 | 19 | 6 | 3 | 10 | 27:39 | -12 |
11 | Svetkavitsa Tg | 13 | 20 | 2 | 7 | 11 | 20:43 | -23 |
12 | FK Dunav ot Ruse II | 10 | 19 | 2 | 4 | 13 | 14:49 | -35 |
13 | Lokomotiv Ruse | 8 | 19 | 1 | 5 | 13 | 14:47 | -33 |
14 | FK Kubrat | 3 | 20 | 1 | 0 | 19 | 8:68 | -60 |
15 | Sportist G.Toshevo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
16 | Volov Shumen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0:0 | 0 |
Legends:
Promotion
Possible Relegation
Relegation